Tarbija

Tõnu Mändla: ma pole metsast välja saanudki, mets on kogu mu elu 

Ia Mihkels, 22. september 2015, 21:25
Foto: SILLE ANNUK
«Metsaga pole suurt vaeva midagi,» naerab Rästa talu peremees ­Tõnu Mändla. «Kui kuu aega seal midagi ei liiguta, ei juhtu midagi – aga katsu sa lehmad-lambad päevakski hooleta jätta!»

Augusti lõpupäevil Lääne-Virumaal peetud metsamajandajate kokkutulekul kuulutas Eesti ­Erametsaliit muu hulgas välja ka aasta parima metsamajandaja. Tänavu pälvis selle tiitli ­Tõnu Mändla Valgamaalt.

Karula valla Lüllemäe küla Rästa talu kuulus mitu põlve ­Tõnu Mändla emapoolsele suguvõsale, ka Tõnu ema on seal sündinud. Tõnu sünnikoht on ­Kiviõli, kuhu ema küüditamiste- ümberasustamiste järel elama sattus. 1992. aastast on Rästa talu aga taas nende pere kodu.

140 hektarit oma metsa

«Ma pole oma elus muud tööd teinud: lõpetasin Luua tehnikumi ja sestsaati pole metsast välja saanudki,» muheleb Tõnu. «Linnaelu mulle ei sobi, kõik see tolm ja tahm, Kiviõlis veel eriti – ehk ma selle eest metsa pagesingi.»

Rästa talul on 170 hektarit maad, suurem jagu sellest, umbes 140 hektarit, on mets. Kas tööd ja vaeva on ikka kõvasti?

«Metsaga on see hea asi, et suurema jao töödega saad rahulikult oodata, kuni õige tahtmine peale tuleb,» muheleb peremees. Kõrvalseisjate hinnangul näib temal see tahtmine küll kogu aeg peal olevat. Tõsi on aga see, et ühtegi tööd ei võta ta ette uisapäisa, kõik on põhjalikult läbi mõeldud.

«Tema puhul hakkabki silma see, et ta teab täpselt, mida teeb, tal on nii kogemusi kui ka oskusi,» märgib Valgamaa erametsaühingu metsakonsulent Enn Tomson. «Metsandus on ta elustiil, ta on terve oma elu metsale pühendanud.»

Väga oluliseks peab Rästa talu peremees metsauuendust. Kõik langid uuendab ja hooldab ta oma perega.

«Praegu on selles töös suur abi riigi- ja eurotoetustest,» tunnistab mees. «Maapinna ettevalmistus, taimede ost, istutus, noorendiku hooldus – kõigeks saab toetust. Muidu oleks ikka keeruline: ostad taimed, veedad pikad päevad istutades metsas – aga palka selle töö eest keegi ju ei maksa. Toetus tuleb küll tagantjärele, aga saad sellega arvestada, see on metsaomanikule ikka suureks abiks.»

Endistele põllumaadele varem istutatud metsast kujundab ta tulevikumetsi valgustusraiete ning kasvavate puude laasimisega, harvendusraiet plaanib kasvukohatüübi ja ilmaolude järgi. Väga oluliseks peab ta ka maaparandust, sest liigniiskes kasvukohas pidurdub metsa kasv ja töidki on raske teha.

«Möödunud suvel tegime siin kuivendustöid, mässasime kraavide-truupidega, aga tegime ka puhkekoha – ju see neile silma jäi, kes mind tiitli vääriliseks pidasid,» oletab Tõnu.

Enn Tomson ütleb, et Rästa peremees osaleb aktiivselt ka metsaühistu töös. Ta ei hoia oma teadmisi ega kogemusi vaid endale: tema metsades on ühistu korraldanud praktikaõppepäevi. Tõnu Mändla kiidab omakorda Enn Tomsonit, märkides, et konsulent on asjalik ja kogenud mees, kellega on hea metsaasju arutada ning vajadusel nõu küsida.

Usub järeltulijate huvisse

Tõnu Mändlal on neli last ja seitse lapselast, vanim lapselaps õpib seitsmendas klassis, noorim on aastane. «Seda muret, mis mu metsast ükskord saab, mul väga pole,» usub Tõnu. «Keegi järeltulijaist selle ikka ükskord üle võtab. Lapsed on kõik maaeluga seotud, lapselastega püüan, kui vähegi mahti, koos marjul-seenel käia, et mets neilegi tuttavaks teha ja metsatarkusi edasi anda. Lüpsikarja – vaat seda oleks vist tõesti raske kellelegi kaela määrida.»

Põline metsamees ütleb, et lemmikaastaaega tal polegi: talvel saab küll kevadet oodatud, aga tegelikult on mets ilus igal aastaajal. Kas aga kõigi kasvatus- ja hooldustööde kõrvalt jääb aega oma metsas lihtsalt niisama jalutada ja sellest rõõmu tunda?

«Mul on see eriti lihtne – astun uksest välja ja ükskõik, kuhu vaatan, igal pool on mets siinsamas. Aga emotsionaalselt... Ma olen nõukaaegne inimene, töötasin siis ka metsas ja julgen küll öelda, et võtsin oma tööd südamega, aga ei saa salata, vahe praegusega ikka on. Ma ei oska seda tunnet sõnadesse panna, aga kui seal kõnnid – no oma on ikka oma!»

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee