Eesti uudised

Valikuvõimalus: üks riigieksam vähem! 

Kristjan Arras, 23. september 2015, 22:08
Foto: PEETER LANGOVITS
Juba paar viimast aastat on inglise keele eksamit sooritada soovivad gümnasistid saanud valida, kas teha riigieksam või omandada mõni rahvus-vaheliselt tunnustatud keelesertifikaat.

Inglise keele riigieksam mõõdab keeleoskust B1 ja B2 tasemel. Gümnaasiumi lõpetamiseks B1 keeletasemest piisab. Kes kavatseb aga välisülikoolide ustele koputada, sel peab inglise keeles ette näidata olema vähemalt B2 või isegi C1 taseme tunnistus. Viimane kulub ära ka neile, kes alustavad välismaal magistriõpinguid.

Nüüd on kõigil välisõpinguist huvitatuil haridus- ja teadusministeeriumi luba asendada inglise keele riigieksam mõne rahvusvahelise keeleeksamiga.

Neljaosaline CAE eksam

Cambridge English: Advanced (CAE) on Cambridge English Language Assessmenti loodud eksam, milles on võimalik omandada nii C1, C2 kui ka B2 taseme sertifikaat. Kui õpilane, kes läks taotlema C1 taset, seda ei saavuta ja sooritab eksami näiteks B2 tasemele, väljastatakse talle tõend selle tulemuse kohta.

Eksam on neljaosaline, kolm neist tehakse arvutis, suuline osa väikeses grupis vestlusena.

Arvutipõhisele eksamile koha-selt pääseb CAEd tegema pikema ootamiseta ja ka selle tulemused saabuvad kiiremini.

Eksami sooritanud Ave Nurmeots kiidab CAE head ülesehitust. «See on mõistlikult osadeks jaotatud, nii saab keskenduda ühele teemale korraga. Iga osa vahel on väike puhkepaus,» meenutab ta. «Arvutiga eksamit tehes saab kiiremini toimetada ja vajadusel ruttu ka vastuseid muuta.»

Väärt investeering

Peale selle, et CAE annab aegumatu ja ülemaailmselt kehtiva inglise keele oskuse tõendi ning seda saab teha riigieksami asemel, võib seda sooritada ka endale sobival ajal, leevendades nii gümnaasiumilõpu eksamistressi. Pole siis ime, et noorte huvi Cambridge’i eksamite vastu aina kasvab.

Rahvusvahelisteks keeleeksamiteks saab valmistuda iseseisvalt eri teste lahendades, ettevalmistuskursusel osaledes ja oma inglise keele õpetaja abiga. CAE jaoks on loodud rohkelt õppematerjale, mis on internetist kättesaadavad ja mitme kooli inglise keele tundides ka kasutusel.

Gustav Adolfi gümnaasiumis on sellega juba arvestatud, et paljud lõpetajad soovivad välisülikoolidesse kandideerimiseks teha rahvusvahelisi eksameid. «Seepärast kasutame 11.-12. klassis C1 õppematerjale ja anname loovkirjutamisülesandeid, olenevalt sellest, millist eksamit keegi sooritada soovib,» räägib kooli inglise keele õpetaja Anne Kaljurand.

Võru Kreutzwaldi gümnaasiumi lõpetanud Ave Nurmeots möönab, et CAE eksamiks valmistumine oli lihtne. «Lahendasin Dream Foundationilt saadud harjutusi ning ülejäänud tarkus tuli elu jooksul omandatud teadmistest,» sõnab CAE sertifikaadi õnnelik omanik.

Cambridge Englishi ametliku eksamikeskuse Dream Foundation koordinaatori Katriin Visamaa sõnul algas eksamitele registreerumine suure huvi tõttu tänavu juba varakult.

«Need, kes soovivad 2016. aasta inglise keele riigieksami asendada rahvusvahelisega, tuleb saadud sertifikaat esitada sihtasutusele

Innove hiljemalt 20. jaanuariks 2016,» selgitab Visamaa ja tuletab kõigile CAE huvilistele meelde, et rahvusvaheline eksam tuleks seega ära teha veel enne käimasoleva aasta lõppu.

Vali sobiv keeleeksam

PET (B1 taseme eksam, välisülikoolidesse kandideerimiseks sellest ei piisa).

IELTS ja TOEFL (mõõdavad keeletaset vahemikus B1−C2, tõend kehtib vaid kaks aastat).

FCE (tasemelt võrdne gümnaasiumi riigieksamiga, keeletõendina aktseptitav vähestes välisülikoolides).

CPE (C2 tasemele ehk kõrgeimale tasemele suunatud eksam).

CAE (C1 taseme eksam, mille eluaegse kehtivusega sertifikaati tunnustavad välisülikoolid, tööandjad ja valitsusasutused üle maailma). Eksamile saab registreeruda aadressil: www.cae.ee

Allikas: http://www.dreamfoundation.eu/

Samal teemal

3. veebruar 2016, 13:30
Tänavu teeb riigieksameid 10 262 õpilast

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee