Ründelennuk A-10Foto: Kaitseväe peastaap
Toimetas Geidi Raud 21. september 2015 18:32
Täna kell 17.30 maandusid Ämari lennubaasis kuus Ameerika Ühendriikide ründelennukit A-10, mis koos homme saabuva kuue sama tüüpi lennukiga osalevad 13. novembrini Eesti õhuruumis peetaval Eesti ja USA õhuvägede ühisharjutusel.

Eesti õhuväe ülem kolonel Jaak Tarien selgitas, et algav Eesti ja USA õhuvägede ühisharjutus toimub laiema programmi raames, mis on tuntud nime all Atlantic Resolve.

"See on eelmisel aastal alanud Ameerika Ühendriikide operatsioon, millega suurendatakse sõjalist kohalolu kõikides NATO idapoolsetes liikmesriikides, sealhulgas ka Eestis. Õhuvägede ühisharjutus on oluline panus meie piirkonna julgeolekuolukorra parandamisele," rääkis ta.

Tarieni sõnul on tänavu tegemist juba kolmanda Eesti ja USA ühisharjutusega. Märtsis-aprillis lendasid Eesti taevas ameeriklaste hävitajad F-16 ning augustis-septembris ründelennukid A-10.

"Osalevatele Eesti kaitseväe üksustele on sellised ühisharjutused saanud igapäevaseks ning koos tegutsemine on muutunud professionaalselt sujuvaks," ütles Tarien.

Kaitseväe keskpolügoonil asuvate sihtmärkide tabamiseks kasutatakse 25-naelaseid õppepomme ja pardakahurite õppemoona, mis ei tekita märkimisväärseid heliefekte. Harjutused toimuvad tööpäeviti ajavahemikus kella 9 kuni 16, teisipäeviti ja neljapäeviti võib toimuda ka õhtuseid lende ajavahemikus 17 kuni 19.40.

Korraga lendab Eesti õhuruumis kuni neli ründelennukit.

Täna saabunud ründelennukid on pärit USA õhuväe 23. lennugrupi 74. eskadrillist, mis baseerub alaliselt Moody lennubaasis Georgia osariigis.

Maapealsete märkide ründamiseks ja maaväe lähitoetuseks mõeldud ühemeheline ründelennuk A-10 Thunderbolt II on tuntud nii oma manööverdusvõime, suure tulejõu kui ka suhteliselt vaikselt töötavate mootorite poolest.