Juhtkiri

Juhtkiri | Valitsuse teerullile hääled sisse? (17)

Õhtuleht.ee, 20. september 2015 18:15
Foto: Andres Varustin
Sügisene poliithooaeg pole korralikult hoogu sisse saanud enne, kui asutakse arutama riigieelarve üle. Kohe-kohe on see aeg ka käes, sest valitsus lõpetas reedesel kabinetinõupidamisel sisulised läbirääkimised riigieelarve üle ning peagi jõuab eelnõu ka riigikogu ette.

2015. aasta riigieelarve riigikogus arutlemise eel küsis Õhtuleht juhtkirjas, kas optimistlikele majandusprognoosidele tugineva eelarvega majandamiseks tuleb juba üsna pea pärast valimisi loobuda osast lubadustest või kehtestada uued maksud, juhul kui majandusel siiski nii hästi ei lähe. Mäletatavasti võetigi suve alguses vastu valitsuse usaldusküsimusega seotud maksumuudatused ehk niinimetatud kobareelnõu.

Samal teemal

Maksumuudatuste läbisurumist nimetasid opositsioonierakonnad tollal valitsuse teerulliks. Ka nüüd usub opositsioon, et valitsus jätkab teerullitaktikat ka riigieelarvega, kuid sellest hoolimata on opositsioonil olemas parandusettepanekud, mille eest kavatsetakse tuliselt võidelda: nii soovib Vabaerakond erakondade riigieelarvelise rahastamise vähendamist, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond aga riigikogu liikmete kuluhüvitiste kaotamist.

Opositsioonierakondade ettepanekute üle rõõmustavad kahtlemata paljud valijad: riigikogulaste pillav elustiil ning erakondade täitmatutena näivad kilekotid teevad inimestele juba pikalt meelehärmi. Teisalt lõhnavad needki ettepanekud populismi järele: opositsioonilised rahvasaadikud teavad arvatavasti ise ka, et riigikogulastele endile kahjulikud ettepanekud riigikogu enamuse heakskiitu ei leia. Kuid tagantjärele on ikka hea öelda, et me ju vähemalt üritasime.

Sarnaselt teadis tõenäoliselt ka sotside esimees Jevgeni Ossinovski, et sotside koalitsioonileppe parandusettepanekud uuenenud leppesse lõpuks ei jõua, kuid vähemalt sai üritatud ja vangerdustega ise valitsusse jõutud. Tulevased riigieelarve arutelud näitavad aga, kas vähemalt sotside enamusel oli parandusettepanekutega tõsi taga ja kas näiteks tulumaksuvaba miinimumi tõus surutakse hoopis riigikogus läbi või kardetakse siiski liialt erakorralisi valimisi, mille eest politoloogid juba augustis hoiatasid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee