Elis KusmaFoto: Mati Hiis
Seisukoht
20. september 2015 18:15

Seisukoht | Kaotatud ühisosa (8)

Arvamuste paljusus on võimas jõud, sest sellest võib sündida hoogne mõttevahetus ja sellest omakorda uued lahendused. Teisalt tundub, et arvamuste paljusust hindavad üha vähemad ning erinevates foorumites, kommentaariumides ja sotsiaalmeedias leidub aina rohkem neid, kes hõiskavad, et nemad on oma Facebooki sõbralistist kustutanud kõik "teisitimõtlejad", ja on neidki, kes lubavad igasuguse suhtluse ka väljaspool sotsiaalmeediat katkestada.

"Teisitimõtlejate" all mõeldakse neid, kellega mingis küsimuses ei nõustuta. Praegu kipub selleks küsimuseks olema põgenikekriis ja suhtumine pagulaste vastuvõttu, alles aasta alguses oli küsimuseks kooseluseadus. Arvamuspuhastusega tegelevad oma sõnul seejuures nii pooldajad kui ka vastased.

Ühest küljest võib inimesi mõista: niinimetatud pagulasdebatt näib üha teravneva põgenikekriisi valguses suisa lõputuna, kuid inimesed on juba praegu väsinud – väsinud teistega vaidlemisest, väsinud, et millestki muust peaaegu ei räägitagi, ja väsinud poliitikute lubadustes pettumisest. Teisalt – teise poole murede ja kriitika ees võib küll silmad kinni pigistada, kuid tegelikke probleeme see ei lahenda.

Tartu ülikooli selle aasta avaaktusel rääkis üliõpilaskonna esimees Martin Noorkõiv, et selleks, et ühiskond ei lõheneks, tuleks püüda leida ühisosa võimalikult paljude erinevate inimestega. Kas ühisosa leidmiseks piisab aga vaid aastas kord kuni kaks toimuvast arvamusfestivalist, kui kogu ülejäänud aasta on olemas vaid "minu arvamus ja vale arvamus"?