Foto: Tiina Kõrtsini
Silja Ratt 18. september 2015 16:20
Kolmapäeva õhtul esilinastus Kultuurikatlas Jaak Kilmi ja Lennart Laberenzi dokumentaalfilm "Moest väljas". Film jälgib Reet Ausi teekonda Tallinnast läbi Euroopa moelavade ja Lõuna-Ameerika puuvillaväljade masstootmise epitsentrisse Bangladeshi. Film võeti üles viie aasta jooksul.

Filmi üks tegijatest, Jaak Kilmi, tunnistas, et selle filmi tegemine on pikim projekt, mis tal kunagi olnud on. Filmi kontseptsioon muutus viie aasta jooksul mitu korda.

""Moest väljas" on selline film, kus alustades ei olnud mul tegelikult ülevaadet sellest, mis film see üldse on, kuhu see lõpuks välja jõuab," räägib Kilmi. "See on ainuke film, mille ma olen teinud oma ammusest sõbrast. Sõbrast filmi teha ei ole üldse lihtne."

Kilmi naerab, et kuna pidevalt filmiti materjali juurde ja filmi fookus muutus mitu korda, tuli talle üllatusena, et film üldse lõpuks valmis sai. "Dokumentalist on ebatänuväärse kuhja otsas," nentis mees. "Dokumentalist olla on rist ja viletsus."

"Moest väljas" käsitles suures osas inimeste tarbimisharjumusi ja vaatles kiirmoodi negatiivse nurga alt. Iroonilisel kombel tõdes Kilmi, et film ei suutnud tema tarbimisharjumusi muuta. "Ma ostan oma riided alati ühest üsna tuntud kiirmoe ketist," pihtis ta. Samas kinnitas Kilmi, et kannab riideid nii kaua, kuni nad tolmuks muutuvad.