Eesti uudised

Möödunud aastal võeti Eestis hooldusõigus 240 lapse vanemalt, enamasti on põhjuseks alkohol või narkootikumid (11)

Piret Kütt, 18. september 2015 11:05
Eestis on põhipõhjuseks, miks kohus vanema hooldusõiguse ära võtab, vanema poolt alkoholi- või narkootikumide kuritarvitamine. Foto: Vida Press
Hiljuti otsis politsei taga eestlannast ema, kes oli omavoliliselt võtnud kaasa Saksamaal asuvast lastekodust oma tütre ning seejärel jäljetult kadunud. Vanemlikest õigustest ilma jäänud naine leiti hiljem oma lapsega Võru bussijaamast. Naiselt võeti vanemlikud õigused lapse väärkohtlemise tõttu.

Õhtuleht uuris juhtunu valguses, mis on need põhjused Eestis, miks laps oma lihasest vanemast eraldatakse ning kui paljud lapsed on jäänud kohtu otsusel ilma ema ja/või isa vanemlikust hooldusõigusest läinud aasta lõikes.

Samal teemal

Tartu ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskuse RAKE koostatud vanema hooldusõiguse määramise uuringu lõppraporti kohaselt on põhipõhjuseks, miks kohus vanema hooldusõiguse ära võtab, vanema poolt alkoholi- või narkootikumide kuritarvitamine. 

Sotsiaalministeeriumi andmeil on 2014. aasta jooksul kohtu otsusel vanema hooldusõiguste täielikke äravõtmisi 240 lapse puhul, isalt 161 lapse puhul ja emalt 150 lapse puhul. Need numbrid hõlmavad lapsi, kelle ühel või mõlemal vanemal isikuhooldusõigus täielikult ära võetud. 

Justiitsministeeriumi eraõiguse talituse nõuniku Andra Salki sõnul on hooldusõiguse äravõtmine siiski äärmuslik abinõu, mida rakendatakse vaid siis, kui muud abinõud ei ole tulemusi andnud.

"Perekonnaseadus näeb ette, et kui lapse huvid enam ohus ei ole, siis on võimalik hooldusõigust piiravate abinõude rakendamine lõpetada ja vanema hooldusõigus tema avalduse alusel taastada," seletas Salk Õhtulehele. "Seega ei ole hooldusõiguse piiramine lõplik."

Salk märgib ka, et üldjuhul kaaluvad kohtud vanema hooldusõiguse äravõtmisel enne otsuse tegemist hoolikalt lapse huvisid ja heaolu ning rakendatud meetmete tulemuslikkust. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee