Maailm

VIDEO | Soome valitsusjuhi alternatiiv kärpekavadele: 20 minutit pikem tööpäev või puhkuseraha kaotamine

Toimetas Kristin Aasma, 16. september 2015 23:03

38 KOMMENTAARI

s
sipila petturfirmad/ 19. september 2015 19:41
Vaadaku Sipilä üle kõigepealt, mis tema oma riigi tööjõuvahendusfirmad töölistega teevad, kui vormistatakse nn. keikkatööleping või osa-aikane tööleping, et mitte pidevalt töötajale palka maksta, et mitte ületöö eest maksta, siis antakse töötegijale mõned päevad nädalas või kuus tööd ja võetakse jälle uus töötaja, kes just jõudis oma cv ära vormistada, ja nii ei pea maksma puhkuserahasid, ei haigusrahasid, ei ületunnitööd, aga töötaja peab kuskilt ju elatusraha saama, järelikult pöörduvad töötajad Kela poole,kes riigi rahadest sellise tööandja tõttu töötud on ja riik maksab ju Kela kaudu kõik selle Barona, Maximuse ja eriti huvitavalt vormistatud töölepingud Sol firmas, millest isegi välja ei saa lugeda, mida töötaja on teinud, aga palka rahvas sealt ei saa, jääb siis üle jälle, et Kela maksabki nende soperduse kinni riigi rahadest, kuidas Sipila sellistel pettur-firmadel lubab tegutseda, ja need pole ainukesed, miks riik lubab nendel firmadel sellisel kombel tegutseda, et vastutus firma kaelast inimese ees ära saada ja siis võtta jälle uus tööline, kellega algab sama jamaotsast peale, samuti ahned kinnisvarafirmad üürivad kolossaalsete hindadega rahvale kortereid välja, mida aga tööinimene sellise osa-ajalise töö eest maksta ei jõua, ja jälle maksab Kela, ehk riik selle kinni, nii et võtke see Sipilä maha, kuna ta ei saa aru milline rahapettus firmade poolt tema riigis toimub, ta soovib veel selle viimasegi, nimelt töötegija ära hävitada, millest siis soome riik raha peab hakkama saama, kui töötegijad kõik samuti toetusesaajate nimekirja arvata.
p
pamid ja muud / 17. september 2015 10:24
Ametiühingud on need, kes Soome põhja lasevad! Midagi ei tohi teha, kõike keelatakse, muudkui nõutakse. Savonlinna oldi kunagi rajamas suurt tehast, aga ametiühing ei lasknud asja läbi kuna pühapäeva lisa oleks olnud 50%, mitte 100%. Firma rajati Eestisse. Inimesed olid valmis tegema tööd ka väiksema palgaga, aga AY-d tänades, on ilma tööta.
k
kloun oled/ 17. september 2015 14:46
Ametiühingud seisavad inimeste heaolu eest ja see on juba igaühe oma asi kas kasutab nende teenust või mitte kui sulle ei kõlba või sa ei jõua maksta ametiühingu liikmemaksu siis ära kaaguta siin!!!!
k
Kuula jah, kalevipoja juttu!/ 17. september 2015 15:53
Ta vaid korra jala Helsingisse maha saanud. Eespool veel targutajaid, küll KELA-st ja muudest asjadest. Tulgu Soome tööle, elagu pensionini välja. Saavad teada, kes, mida ja kui palju maksab. Ei pidanud Sipilä niisama nutust kõnet. Temagi taguots tulitseb. Ei ole nii nagu Eestis, pukki sain, keega alla ei aja.
e
eestlane/ 17. september 2015 08:35
MIS VALE JUTT SEE ON,eestlane nüüd küll sots.toetust ei saa,sest kui sa pole 6 aastat elanud soomes alaliselt s.t.,et sa oled nn.poole aasta jooksul eestis viibinud.Kõik ju tollis olemas,vaja ainult päring teha.Somaaqlid,venelased ,mustad ja muust maast tulnud saavad suured summad nn.2000 nina peale,muidu somaal tõstab kisa.Neil on uued autod,mille liisingu soome maksab kinni ja väga kallid lapsevankrid,sest neil ei või olla poeg samas vankris,milles oli tütar,aga seda infot ei tohi avaldada lehes,aga see soomes avalik saladus.SEE JU TEADA,ET VIROLAISET ON KÕIGE VIHATUM rahvas soomlaste,venelast ja somaalide hulgas.
m
Mis/ 17. september 2015 09:19
seal tollis siis olemas on, kui piirikontroll puudub? Haige jutt see 2000 eurot.Ise pole kyll mingit viha märganud, kuigi yle 20 aasta siin tööd teinud. Kontrolli enne fakte, ära loe vaid kommentaariumeid. Mu naabrimees eestlane , vaid toetuste otsas istubki, juba aastaid... vahel v6etakse karistuseks midagi ajutiselt maha, kui jälle tööst keeldub v6i kursuse katkestab ja k6rtsides näeb ka neid elumehi lällamas....
s
Sa eestlane/ 17. september 2015 15:44
oled väga ajast maas. Loe üle Baltimaade ja Soome ühine leping Maahanmuutajajle.
v
vigade parandus/ 17. september 2015 08:33
See on 20 min pikem tööaeg ja JA puhkuserahade kaotamine.
selles 20 minutis on oma konks. Soomes saavad need kelle tööaeg on 8 tundi + lõuna osadel aladel iga kuu 2 pekkaspäeva ( eestikeelne väljend asja kohta puudub) need päevad maksab tööandja ja need saab lisaks pidada vabana. No arvutage ise, mitu vaba päeva aastas koguneb puhkusele lisaks :D
Seda aga ei saa kõik, sest suurem osa kontoritöötegijate lepinguid on 7,5 tunnised + lõuna omast ajast. Linna ja riigitöölistel on paljudel olnud lõuna tööaja sees.
Kui nüüd 7,5 tunnile paneks 30 min juurde ( nagu algselt plaaniti) siis teeks see ju 8 tunnise tööpäeva. Seega tuleks maksta pekkaseid. Suure säästu asemel tulekski suur kadu :D
Niisiis 20 min.
Kogu see asi mida aetakse on stiilis, tööinimesed vait ja alla suruda, Saan aru, et riigitööl olles säästab riik need puhkuserahad jne endale, kuid kuidas erasektori vastav asi riigisääste peaks tootma ? Sellega säästab ainult tööandja. Aravte, et 20 min pikem tööaeg ja töötegijate puhkuserahade ära võtmine moodustab nii suure summa, et sellega palgataks uus töötegija ? Ei.
Niisiis paneb tööandja selle raha oma tasku.
Isegi mu ettevõtjast abikaasa ei näe siin mingit mõtet. Soomes tuleks teha töötegemine selliseks, et on lihtne võtta vastu tööd ka lühemaks ajaks ja tööandja võibki palgata inimese lühemaks ajaks ( maksmata kõiksugu makse selle töötegija pealt veel pool aastat töötegija lahkumise järel) Hetkel saab töötu lühiajalise töösuhte järel karistada ( ei maksta nädal aega toetusi ja kui juhtus teenima midagi, siis see osa miinustatakse tööturahadest) Palju mõistlikum oleks, et töötu teeb ütleme nädala tööd ja kui seda tööd enam pole, sealt jatkub päevaraha, ilma mingite karistuste või maha arvestamisteta. Tööl oleku aja eest muidugi päevaraha ei saaks. Kui töötu saaks selle nädalaga teenitud palga endale hoida, st teeniks pisut rohkem kuus kui kodus istudes ja ainult tööturaha tõstes, siis oleks see ju aktiivsust tekitav asi. See oleks kasulik nii tööandjale kui töötegijale.
R
./ 17. september 2015 09:52
Reaalsuses on see asi ikka nii, et kui inimene on töötu ja saab KELA poolt makstud, on inimesel samas vöimalus teha lisaks ka nn. ajutist tööd, elik siis olla keikkatyöläinen. 300 euriku kanti kuus on veel vero e. maksuvaba tulu, mis lisaks töötu rahale inimesele puhtalt tasku jääb! Teenid rohkem, hakkad ka makse maksma. Samas ei ole kohustust ajutise tööandja köike pakutavat sunniviisiliselt vastu vötta, tegemist ju ikkagi töötuga. Iga kuu saadad KELAsse lihtsalt papri, kus tööaeg ja tulu kirjas. Keegi sellise töölkäimise eest ei karista! Asjal on ka oma konks! Töötatud päevade eest KELA ei maksa. Elik inimene peab ise arvutama, kuidas kasulikum toimetada on. Soomes on kyllalt palju persoone, kellele taoline kombineeritud töötuks olemine- osaline töölkäimine on elustiil ja veel vägagi kasumlik. Paljudes kohtades, makstakse ajutisele asendustöötajale, kuni 3x körgemat töötasu, vörreldes tavannormiga. Soomes ja ka mujal Skandinaavias on asjad ikka vägagi inmlikud. Eesti nonde körval tige orjariik.
v
Vigade parandus/ 17. september 2015 11:00
Sa siis oletad, et kõik inimesed saavad raha KELA st ehk haigekassast? Möned on ikka tööl ka olnud ja ametühingu maksu maksnud, need saavad oma rahad Ametühingust ja need summad on suuremad, kui KELA makstav raha.
Need kes KELA st saavad, saavad nii pisikest raha, et sellega keegi ei suuda ära majandada, seega saavad muid tugesid peale.
Nagu isegi ütled, peab täpselt arvestama, et töö tegemine üle ei lähe jne. Vot see ongi asi mida muutma peaks.
Kui arvestuse järgi on töötu tõhusam olla kui tööl käia, siis no keda see peaks motiveerima :D Nii moodi saadakse inimesed tööle või ja majandus tõusma?
Antud juhul kui töötajate rahasid kärbitaks, kaoks ka ostujõudu. Ja see 20 min palgale lisaks on ju tegelikult palgalangetamine neile , kellel kuupalk on.
Kui pööblil pole raha kulutada, siis võivad paljud väikefirmad oma putkad ka kinni panna, pole kliente.
k
KELA ei/ 17. september 2015 15:41
maksa töötu abiraha. Selleks on Tööturuamet (Työvoimaa toimisto).
T
./ 17. september 2015 18:23
TE ei maksa sulle mingit raha, selleks on ikkagi KELA ja CO. TE toimisto teeb küll otsuseid, kuid sealt ei saa sa sentigi!
I
./ 17. september 2015 18:28
Ilmselt ei saa sa aru, et kodumaa eestlastel on suht savi, kuskohast töötu Soomes raha saab või ei saa! Tegemist oli minupoolse lihtsa- naiivse näitega ja ei enamat.
P.S. KELA ja haigekassa? Ära aja naerma. Tegemist siiski palju funktsionaalsema riikliku ettevõttega.
p
Phähh/ 17. september 2015 07:38
See võlg on nii väike..vaadake muude riikide vœlgu.eesti riigivõlg on pea kaks miljardit eurot kuigi rahvale väidetakse et võlgu ei võeta aga selle taga on ref erakond kelle ajal on suurenenud eesti riigivõlg pea kaks korda!!!
k
Kaotada tuleb/ 17. september 2015 07:35
Igasugused mõttetud kotitalousvähennukset .miks peab maksma riik tagasi kellegile vannitoaremondi rahad see on debiilsus.samas tuleks kõigile eestlastele määrata suured trahvid kes sõidavad ringi eesti numbrimärkidega autodega süüdimatult maksmata makse.
o
oh jah/ 17. september 2015 08:43
Selle asja idee oli, et inimesed kasutaksid erinevate firmade teenuseid st. töökohtade loomine, kuid metsa läks.
n
nujah/ 17. september 2015 07:30
Soomlane saab aru ju , et tuleb kärpida aga nii, et ei kannataks kõige vaesemad ainult .nagu praeguste kärbete puhul kujuneb.nad tahavad , et säiliks kõigile normaalne elatustase.see on ka streigi põhjus.
N
???/ 17. september 2015 07:19
Nagu peaminister ytles on völg nii suur,et miljon tunnis.See olukord on töesti hull.Soome on 7 aastat läinud allapoole ja tavainimene on mures,kuid nyyd ilmselt streik ei aita.Kui ikka on maa rahakott nii tyhi,siis ka ei saa palka tösta,kuid maksud töusevad järsult,sest koos see pingutus tuleb teha ja kusagilt mujalt seda raha kokku ei hoia.Ja nyyd tuli ka see pagulaste asi ,millega ei osatud yldse arvestada,kuid sellegipoolest on rahvas heatahtlik ka pagulaste suhtes
E
"Soome on läinud 7 a. allapoole"./ 17. september 2015 07:47
Eesti aga 24 a. Saad näha, Eesti kukub ennem kui Soome. Soome ametiühingud võitlevad selle eest, et see "mujalt" raha kokkuhoid tuleks ka Sipilä enda taskust, solidaarselt. Riigivõlg lendab korstnasse koos EL-iga. Rahva võlg (eestlastel) aga jääb. Ka tulevastele põlvedele.
r
rein/ 17. september 2015 10:16
Mitte miljon tunnis,vaid päevas...
1
1 miljon tunnis/ 17. september 2015 14:52
u
Uskuge Spilät!/ 17. september 2015 15:37
Millest saadakse miljonäriks? Ausal teel või?

j
Jaan/ 17. september 2015 07:16
Ja meie inimesed öiendavad,et meil on halvasti.Kui siin töuseb palk 4,6 %,soomlastele töstetakse 0,4 %.Köik on suhteline,kuid soomlased on tösises hädas.Järgmisel aastal vöetakse abirahad poole peale,siis ehk eestlasedki paljud tulevad tagasi.Ka on yyrid ikka yyratud kallid.Streikida ju vöib,kuid ega sellega raha kusagilt juurde tule,lihtsalt on kysimus,kas nyyd kitsamalt elama hakata vöi jäävad suured völad,laste maksta.Völg on ikka völg
m
Ma ei tule ka/ 17. september 2015 07:42
pankrotis Soomest ära. Sest ka siis on Soome elatustase kõrgem kui töötaval eestlasel.
a
Ametiühingutele/ 17. september 2015 07:11
Maksab raha rahvas..see on nagu kindlustusselts.
j
17. september 2015 10:26
ja mida sa vastu saad? Tegelikult mitte midagi!
o
olen saanud / 17. september 2015 14:51
huijavalt tööandjalt köik rahad mille maksmisega on õritatud huijata ,olen olnud töötu pool aastat ja saanud ametiühingult 2100 eur per kuu ..kui see on sinujaoks mittemidagi siis ....
t
To 00.09/ 17. september 2015 07:09
Sa oled ikka täis kloun mis see2.3 milj on sinu arvates suur raha või???? Soome riigivõlg kasvab 1 tunnis miljon eurot!! Mis need eestlased siia puutuvad ?!täis lammas.
k
kyll/ 17. september 2015 05:52
6ige m6ned eestlased on ära 6ppinud niisama rahasaamise kunsti, Ja tööl ei pea just enne seda kaua käima. ja lapsilisasidki saab pere topelt, kui ainult isa Soomes tööl. Ametiyhingud nuumavad vaid ennast ja k6ige suurem stopper Soome arengule. Muidugi Vene najal see majandus kunagi on 6itsenud....
e
Eestlane Soomes/ 17. september 2015 01:51
mitte puhkuseraha ei taheta ära v6tta, vaid hoopis "lomalta paluu raha" ehk puhkuselt tuleku raha. Muideks seda Eestis ei makstagi!
t
Teine eestlane Soomes/ 17. september 2015 07:39
Ka lomalta paluraha on sinu teenitud. Seega ikka töörahva taskust. Ei kuulnud Sipilä solidaarsest kõnest sõnagi riigikogulaste ja tööandjate kärbetest. Varem ütles vaid, et riigikogulasel ei kao midagi, olenemata, kas on haige või ei. Riigikogulasel jookseb palk ja hüvitised, käib ta tööl või ei. Selline solidaarsus ja ühtsus Sipilä moodi. Streigi veel ei lõpe, alles algavad.
a
17. september 2015 10:29
k
Küll / 17. september 2015 15:34
lõpuks neilegi aru pähe tuleb.
e
17. september 2015 00:00
ei seegi aita, tohutult sigivaid parasiite seal nuumata, sommid õnnes kõik hakkavad streikima. meieg
ei aita seegi tohutu sigivusega paljunevaid parasiite nuumata ja oma rahvast nende orjaks teha, kuigi sommid kõik streigivad ja talveõjas olid karmid kõrilõikajadki...
e
eks nii ta on/ 17. september 2015 00:09
2012. aastal maksti eestlastele Helsingis kokku toimetulekutoetusena välja 2,3 miljonit eurot.
s
sdada/ 17. september 2015 00:54
need inimesed olid siis enne teatud aja töötanud Soomes, niisama ei maksta midagi eestlastele, kes laevalt maha astuvad. Soomlased on tublid.
j
jajah/ 17. september 2015 08:49
Munapea, arvuta see summa ka kokku, kui palju eestlased Soomele makse maksid aastal 2012 näiteks.
t
täis idikas/ 17. september 2015 10:18
mingit tarka paneb siin1