Juhtkiri

Juhtkiri | Erakondade rahastamise absurd (2)

Õhtuleht.ee, 16. september 2015, 18:34
Kuluhüvitiste aruannetest selgub, et poliitikud on meile tõepoolest kallid: rahvasaadikud on aprillis, mais ja juunis kulutanud ligi veerand miljonit eurot vaid autoliisinguteks, mis seal siis tikutoosidest või siidsallist rääkida. Autod on läinud võimsamaks ja liisingumaksed lähenevad mediaanpalgale. Kui veel mõelda, kuidas bensiinikulud võisid lakke tõusta siis, kui vihmasele juulile järgnes töiselt päikeseline parlamendiaugust, saab vaid kaasa tunda Eesti teinekord kehvapoolsetel teedel vuravatele rahvaesindajatele. Kõik teie heaks, head valijad, ka teie olete meile väga kallid: teiega tuleb kohtuda, teid moosida ja kostitada.  

Valija heaks kulub palju raha ka erakondadel, eriti valimiste eel. Raha ja võim on aga ikka käinud käsikäes ning seda kätepesu toetab ka praegu kehtiv parlamendierakondade riigieelarvelise rahastamise süsteem: kui valijate meeleheaks raha kulutanud erakond tõesti riigikokku valitakse, on riigilt ootamas uus rahasüst ning valija moosimine võimulpüsimise nimel võib jätkuda. Kes valituks ei osutu (või ei saa nii palju kohti, kui lootis), seda ähvardab laenulõks, nagu toob hoiatavalt esile õiguskantsler: arved tuleb ära maksta ja kampaaniameistrid pikalt võlgu olemist ei salli.

Samal teemal

Iseenesest lihtsana näiv raha ja võimu taastootmise skeem pole tegelikult sugugi läbipaistev: kui riigikogulased peavad iga hüvitatava kulutuse kohta esitama eraldi tšeki ja seda ka avalikult põhjendama, siis erakondade aruandlus sellist põhjendamist ei vaja. Õigust põhjendusi nõuda pole isegi Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjonil, kelle tööd pitsitavad piiratud eelarve ja pidevalt lisanduvad kohustused.

Ühe suupoolega räägib Eesti erakondade rahastamise läbipaistvuse teemal, teise suupoolega sosistatakse võimuerakondade võimalikust rollist hiljutistes korruptsiooniskandaalides, taustaks täiesti avalik jutt erakondlikest kilekottidest. Kas pole siis absurd, et erakondade rahastamise järelevalvajale riigieelarvest antava raha üle otsustavad poliitikud ise?

2 KOMMENTAARI

e
ei näe, ei kuule, ei tea midagi 18. september 2015, 18:31
Tore et president meil nendele puudustele teravalt tähelepanu on osanud juhtida või aktiivselt tegelenud sellega, et siin olukord paraneks! Ah vabandu...
(loe edasi)
j
jants 16. september 2015, 19:36
kas see ei tekita valijates,maksumaksjates veidikenegi ainest vihakõneks-poliitikast on mitte midagi tootev tohutu eelarvega majandusharu,mille hoiab ...
(loe edasi)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee