Eesti uudised

Rahvasaadikud hakkavad uurima Tallinna Sadama korruptsioonijuhtumit (2)

Toimetas Geidi Raud, 15. september 2015 15:54
Tallinna sadam.Foto: Alar Truu
52 riigikogu liiget algatasid eelnõu, et moodustada uurimiskomisjon AS Tallinna Sadama juhtkonnas toimunud väidetava korruptsiooni uurimiseks ning sellelaadsete juhtumite kordumist välistavate meetmete väljatöötamiseks.

Riigikogu juhatuse otsusega võeti menetlusse 52 riigikogu liikme esitatud riigikogu otsuse "Riigikogu uurimiskomisjoni moodustamine AS Tallinna Sadam juhtkonnas toimunud korruptsiooni ja sellelaadsete juhtumite tulevikus vältimiseks vajalike meetmete uurimiseks" eelnõu (88 OE).

Samal teemal

Komisjoni eesmärgiks seatakse selgitada välja AS-i Tallinna Sadam juhtkonnas toime pandud korruptsiooni sisu, seda soodustanud asjaolud ning selle mõju ettevõtte juhtimisele, toimimisele ning riigi omanikuhuvidele.

Samuti analüüsida seda toimunud korruptsiooni ning sõnastada järeldused selle põhjuste ja seda soodustanud asjaolude kohta, esitada ettepanekud, milliseid normitehnilisi, poliitilisi või kaadrimuudatusi oleks vaja teha selleks, et tulevikus vältida analoogilisi korruptsioonivõimalusi riigile äriühingutes, mis kas täiesti või osaliselt kuuluvad Eesti riigile.

Eelnõu üks autoritest, Vabaerakonna saadik ja korruptsioonivastase erikomisjoni esimees Artur Talvik rõhutas, et raha ja poliitika segunemine riigiettevõtetes on tõsine julgeolekuoht, mis võib kahjustada riigi toimimist.

Uurimiskomisjonil on Tavliku sõnul võimalik analüüsida asjaolusid, mis on teinud selle korruptsiooni võimalikuks.

Samuti tuleb Talviku hinnangul teavitada avalikkust juhtunu tagamaadest ning teha põhjalikke reformiettepanekuid. "Mul on hea meel, et eelnõule on andnud oma allkirju nii opositsiooni kui koalitsiooni saadikud, mis tähendab, et tegu on riigile vajaliku ja parteiülese algatusega."

Ta lisas, et komisjoni eesmärk pole kindlasti käimasoleva uurimismenetluse dubleerimine.

Eelnõu algatamist toetanud keskfraktsiooni esimehe Kadri Simson ütles, et Tallinna Sadama korruptsiooni näol on tegemist mastaapse juhtumiga, kus on välja paisatud ka rida süüdistusi poliitikutest nõukogu liikmete suunal ning see väärib selgelt põhjalikumat käsitlemist.

"Seda eriti oludes, kus prokuratuur on omapoolsest uurimisest loobunud. Usun, et loodav uurimiskomisjon suudab Tallinna Sadama korruptsioonijuhtu senisest enam avada ning aitab selguse majja tuua," sõnas Simson.

Komisjon esitab oma uurimistöö lõpparuande riigikogule ja avalikkusele hiljemalt 1. maiks 2016, mille järel tema volitused lõpevad. Juhtivkomisjoniks määrati põhiseaduskomisjon.

Kaitsepolitsei pidas 26. augustil kinni ASi Tallinna Sadama juhatuse liikmed Ain Kaljuranna ja Allan Kiili. Mõlema mehe kodud ja tööruumid otsiti läbi. 28. augustil teatas Tallinna Sadama nõukogu tagasiastumisest.

Allan Kiili kahtlustatakse mitme miljoni euro ulatuses altkäemaksu võtmises, juhatuse esimeest Ain Kaljurand võttis süüdistuste kohaselt pistist sadades tuhandetes eurodes.

Samal teemal

07.11.2016
Kohus arutab Kiili nõuet ASi Tallinna Sadam vastu
08.11.2015
Riigikohus arutab Kaljuranna vabastamist
27.09.2015
Kohus otsustas Ain Kaljuranna vahi alla jätta
28.08.2015
Janek Mäggi: Erakondade maine kujundavad pätid ja kaabakad