Eesti uudised

VARRO VOOGLAID PAGULASTE MAJUTAMISEST: nähes tänaval mustlasest kerjust, võiks ju ka kaastundele rõhudes nõuda, et too tuleb enda koju elama võtta (83)

Geidi Raud, 15. september 2015 13:36
Varro VooglaidFoto: Laura Oks
Katoliiklaste ülemkarjane paavst Franciscus esitas oma alamatele üleskutse, et iga Euroopa kogudus, klooster ja kiriklik asutus peab majutama enda juurde vähemalt ühe pagulasperekonna. Aino Siebert märgib tänases Eesti Päevalehes ilmunud arvamusartiklis, et seega peaksid ka Eesti katoliiklased seda üleskutset järgima, eriti Varro Vooglaiu asutatud SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks.

Varro Vooglaid kommenteeris Õhtulehele, et kuigi ta ei ole jõudnud paavsti üleskutsega esmaallikate vahendusel tutvuda, on tal selle suhtes tõsised reservatsioonid. "Tean, et mitmed piiskopid on öelnud otse välja, et paavsti hinnang ei tugine reaalsuse adekvaatsel hindamisel, mistõttu ei saa seda põhjendatuks pidada," lausus Vooglaid.

Samal teemal

Tema sõnul tuleb tõelisi hädalisi küll võimaluste piires aidata, kuid seda võiks teha mitte emotsionaalse afekti pinnalt ja sentimentalismist kantuna, vaid toetudes tervele mõistusele. Vooglaid selgitas, et ennekõike võiks aidata neid, kes on meile endile kõige ligemal.

"Just seepärast on meie esmaseks kohustuseks hoolitseda oma perekonnaliikmete (abikaasa, lapsed, vanemad, vennad-õed), seejärel kogukonna liikmete (sõprade, sugulaste, mõttekaaslaste), siis rahvuskaaslaste ning alles seejärel teiste abivajajate eest," loetles ta, kuidas peaksid abivajajad järjestatud olema.

"Teiseks, aidata tuleb ennekõike neid, kel on abistamise järele tõesti tungiv vajadus. Paljudel, kes end praegu pagulastena esitlevad, sellist vajadust ei ole, samal ajal kui süsteem, mis peaks tegema kindlaks, kes on tõelised pagulased ja kes lihtsalt migrandid, ei ole usaldusväärne ega toimiv," jätkas Vooglaid. "Seetõttu on võimatu pidada põhjendatuks üleskutset võtta vastu kõik, kes tulevad – teiste hulgas kurjategijad ja moslemiradikaalid."

Vooglaid peab tähtsaks, et abistamine oleks vastutustundlik ja ei põhjustaks headest soovidest kantuna tegelikult veelgi suuremat probleemi kui see, mida lahendada või leevendada püüti. "Näiteks nähes tänaval mustlasest kerjust, võiks ju kaastundele rõhudes nõuda, et too tuleb enda koju elama võtta. Ilmselt oleks see kaastundlik tegu, aga kas ka arukas tegu, see on iseküsimus, sest tagajärjeks võib olla perekonnaelu häving ning kodu kui perekonna ühise elukeskkonna lakkamine, ilma, et ükski inimlik probleem reaalselt lahendatud saaks."

Vooglaiu hinnangul on immigratsiooniprobleemide mastaap juba ammu ületanud meile lahendamiseks jõukohased piirid. "Rumal oleks tormata probleemi lahendama vahenditega, mis ei ole kusagil toonud endaga kaasa muud kui äärmiselt tõsiseid ühiskondlikke ja kultuurilisi probleeme."

Samal teemal

21.10.2015
TV3 VIDEO | Lasterohke mustlaspere vajab abi
07.10.2015
Juhtkiri | Kuidas leida pagulastele õige koht?
01.10.2015
Talumees: võtan pagulase kas või oma majja, jätke hooldekodu alles!
25.09.2015
Ungari politsei tuvastas migrantide mässujuhi seotuse terroristidega