Eesti uudised

Riigikogu esimees: kooseluseaduse rakendamisega läheb kuumaks aetud ühiskonnas veelgi palavamaks (126)

Toimetas Geidi Raud, 14. september 2015 15:58
Eiki NestorFoto: Laura Oks
Riigikogu esimees Eiki Nestor ütles esmaspäeval parlamendi sügisistungjärgu avakõnes, et pagulasteemast kuumaks aetud ühiskonnas läheb kohe veelgi palavamaks, sest eelmisest riigikogu koosseisust pooleli jäänud tööna tuleb vastu võtta ka kooseluseaduse rakenduslik osa. Nestor kutsus inimesi üles sallivusele ja mitte hukka mõistma kedagi arvamuse avaldamise eest.

Nestor sõnas, et ta oli sunnitud alustama kõnet üleskutsega kaitsta demokraatia üht põhialust – inimese õigust öelda välja oma arvamus.

Samal teemal

"Hetkel kõige kuumemas ja paljudele keerulises pagulasteemas on korduvalt esitatud süüdistus, mis nüüd autori tahtel saanud ka nime. Nimelt olevat Eesti rahvast tabanud ei midagi vähemat ega rohkemat kui "sallivusrünnak". Ei, see pole kindlasti mitte nii, sest õigus oma arvamusele on Anna-Maria Penul, kui ta kirjutab südamliku kolumni. Helen Sildnal, kui ta koos kaaslastega korraldab Sõbraliku Eesti ürituse ja kõigil, kordan kõigil, sellel üritusel viibinutel. Jüri Käol, kui ta koos teiste ettevõtjatega toob välja pagulasteema majandusliku poole. Aga ka Vabariigi presidendil, kui ta näiteks Kärdlas võidupüha kõnes oma arvamuse välja ütles. Peaministril ja valitsusel oma igapäevases töös. Riigikogu liikmetel ja isegi selle esimehel," lausus Nestor.

"Seevastu maja süütamine, kus magavad lapsed, ei ole arvamus. See on kuritegu. Inimsuse vastane kuritegu. Vihakõned, mis iganes kujul, lihtsalt labane sõim. Mis mind eriti häirib ja kurvaks teeb, on asjaolu, et need selle nii öelda sallivusrünnaku alla sattunud, väidavad end kaitsvat Eestit ja eestlaseks olemist," lisas riigikogu esimees.

Nestor ütles, et sallivusele saab läheneda nii südame kui mõistusega. "Mis näiteks peaks olema enamusel selle vastu, kui kõik siin riigis saavad oma elu inimlikul moel korraldada? Elada koos, olla õnnelik. Ja kui elu ja surma vahel valides tuleb sadadel tuhandetel jätta oma kodud, siis tuleks neile anda ju võimalus see uuesti luua. Tuhandetele eestlastele peale 1944. aastat see võimalus ju anti," lausus Nestor.

Ta märkis, et need, kes soovivad mustadele näidata ust, soovivad ka seda, et me NATO-sse ei kuuluks.

"Eesti valik on vaba maailm. Ja see maailm austab arvamuste paljusust, inimese vabadusi, kaasa arvatud olla erinev teistest. See maailm ei jää kurdiks hädas olijate abipalvetele ja väärtustab inimelu. See maailm teeb koostööd ja kokkuleppeid suurte ja väiksemate vahel, kaitseb koos oma väärtusi. Kaasa arvatud meid, kes me kuulume Euroopa Liitu ja NATOsse. Hästi lihtsalt seletades – kõik need, kes soovivad mustadele näidata ust, soovivad ka seda, et me NATOsse ei kuuluks," sõnas riigikogu spiiker.

Nestor soovis, et pagulasteemade arutelul räägitaks riigikogus peamisest ehk sellest, kuidas pagulasi vastu võtta.

Ta tuletas meelde, et pagulasteemast kuumaks aetud ühiskonnas läheb kohe veelgi palavamaks, sest eelmisest riigikogu koosseisust pooleli jäänud tööna tuleb vastu võtta ka kooseluseaduse rakenduslik osa.

Riigikogu esimees avaldas soovi, et kooseluseaduse rakendusosa arutelul ei solvata mitte kedagi ei riigikogus ega ka komisjoni istungil. "Seadus ise on ju vastu võetud. Meie ülesanne ei ole hinnata, kas seadust on vaja. Meie ülesanne on viia sisse muudatused õigusaktidesse tulenevalt juba vastu võetud seadusest. Ja kui riigikogu selle töö tegemata jätab, siis pole vaja imestada, kui näiteks riigikohus meid selleks kohustab," arvas ta.

Lisaks ütles ta, et sõnavõttu ei mahtunud kümneid muid muresid, mida oleks olnud ajakohane jagada. "Palgavaesus, olukord põllumajanduses ja riigiettevõtete juhtimises, haldusreform ja palju muud, kus elu nõuab meilt konkreetseid tegusid. Aga saame nendest rääkida töö käigus, nagu tavaks öelda," lõpetas Nestor.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee