Eesti uudised

Minister Kruuse: Riik on kriisis põllumehe kõrval (5)

Toimetas Kristin Aasma, 14. september 2015 15:19
Maaeluminister Urmas KruuseFoto: Stanislav Moškov
Maaeluminister Urmas Kruuse sõnul on riik raskes olukorras põllumehe kõrval ja käivitanud meetmed olukorra stabiliseerimiseks. Homme selgub EL põllumajandusministrite kohtumisel ka Eesti osa Euroopa Komisjoni 500 miljoni euro suurusest abipaketist Euroopa põllumeestele.

"Eestis on ületootmise tõttu praegu kriisis piimatootmine ja sealihatootmine, viimast on lisaks raputanud ka seakatk," ütles Kruuse. Ta rõhutas, et kehva turuolukorra tõttu on riik käivitanud stabiliseerivad meetmed.

Samal teemal

"Rasketel aegadel ei jäeta kedagi üksi ning üksteist aidatakse. Võtmetegur on siiski uue turuolukorraga kohanemine, sest Euroopas on piima ületootmine ja turg ei maksa enam põllumehele hinda, millega on varasematel aastatel arvestatud. Keerulises olukorras on ka sealihasektor," lisas minister.

Urmas Kruuse lisas, et kindlasti pole maksumaksja suuteline kompenseerima kõiki realiseerunud riske. "Seepärast peame koostöös põllumajandussektoriga leidma püsivamaid lahendusi, kui ühekordsed toetusmeetmed. Peame leidma viisid, kuidas uue turuolukorraga kohaneda," ütles Kruuse.

Homme osaleb minister Kruuse Luksemburgis toimuval Euroopa Liidu põllumajandusministrite kohtumisel, kus saavad teateavaks ka Euroopa Komisjoni abipaketi jaotus liikmesriikide vahel.

Kavandatavad erimeetmed

· Maaeluminister esitas 2015. aasta kevadel Rahandusministeeriumile taotluse maksta 2016. aastal põllumeestele üleminekutoetust 21,5 miljoni euro ulatuses.

· Veebruaris 2015 maksti välja 6,9 miljonit eurot eritoetusena Eesti piimatootjatele.

· Maaeluminister viib valitsusse kava asutada Maaelu Edendamise Sihtasutuse juurde äriühingu, mis avardaks põllumajandusettevõtete rahastamisvõimalusi. Näiteks saaks müüa ajutiselt äriühingule maa ja olude paranedes see tagasi osta, mis võimaldab põllumehel saada ajutiselt juurde käibevahendeid.

· Euroopa Komisjon kuulutas eelmisel nädalal välja 500 miljoni euro suuruse abipaketiga Euroopa põllumeestele. Paketi jaotus riikide vahel selgub lähipäevadel. Samuti selgub, kas liikmesriigid saavad õiguse omapoolseks lisamakseks.

· Käivitatakse meede sigade Aafrika katku tõttu kitsendustega piirkondadesse sattunud seakasvatajatele, kellelt riik ostab oma tegevusvarusse sealihaturu stabiliseerimiseks 1,78 miljoni euro eest konserve.

· Eesti taotleb Euroopa Komisjonilt ühekordse Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika turukorralduse erakorralist toetust, mis aitab ühekordse meetmena kompenseerida piirangutsooni seakasvatajatele kaubanduspiirangutest tingitud hinnalangust. Meetme rakendamiseks on vajalik Euroopa Komisjoni vastav otsus ja selle käivitumisel tuleb Eesti riigil katta pool kuludest.

· Sigade Aafrika katku taudikahju kompenseerimiseks on praeguseks kulunud üle 3 miljoni eurot.

Taustaks

· Aastatel 2014-2020 maksab Euroopa Liit ja Eesti riik põllumajandustootjatele kokku ligi 2 miljardit eurot otse- ja maaelutoetusi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee