1
foto

Eesti esitab Ameerika Filmikunsti Akadeemia 88. Oscarite võõrfilmi auhinna nominendiks mängufilmi "1944". 

Valik tehti eesti täispikkade mängufilmide hulgast, mis linastusid esmakordselt ajavahemikus 1. oktoobrist 2014 kuni 30. septembrini 2015 vähemalt seitsmel järjestikusel päeval tasulistes kommertskinodes.

Nimetatud film valiti nominendiks ühehäälselt. Eesti filmi instituudi (EFI) poolt kokku kutsutud valikukomisjonis olid tänavu Edith Sepp, Tiina Lokk, Andres Mänd, Tanel Toom, Siim Rohtla, Ivo Felt ja Jaan Ruus.

Filmi "1944" tegevus hargneb 1944. aasta sõjasündmustes Eestis, Sinimägede lahingutest juulis kuni Sõrve sääre vallutamiseni Punaarmee poolt novembri lõpus. Sõda näidatakse nii Saksa armees kui ka Punaväes sõdivate eestlaste silme läbi.

Filmi juhtmotiiv on see, et teine maailmasõda oli eestlastele ka vennatapusõda. Valikuid tuleb langetada mitte ainult sõduritel, vaid ka nende lähedastel. Ent kui süütud tunnevad end süüdi, siis suured süüdlased ei tunne midagi.

15. veebruaril esilinastunud filmi "1944" käis esimesel nädalal vaatamas 44 879 inimest. 38 päeva pärast esilinastust ületas film 100 000 vaataja piiri. Seni on Eesti filmidest üle 100 000 kinokülastaja kogunud vaid 2002. aastal esilinastunud Elmo Nüganeni eelmine film "Nimed marmortahvlil".

Film on valitud järgmistele festivalidele: Let's Cee (Austria), Cameraimage (Poola), Kairo (Egiptus), Arras (Prantsusmaa), lisaks linastub film veel Balti filmipäevadel Oslos (Norra) ja Euroopa filmide programmis Washington DC-s (USA).

Filmi operaator on Rein Kotov, produtsendid Kristian Taska (Taska Film/Eesti) ja Ilkka Matila (MRP Matila Röhr Productions/Soome). Peaosades Kristjan Üksküla, Kaspar Velberg ja Maiken Schmidt. Eesti produktsioonifirma enamusraha määrab vastavalt Oscarite reeglitele (creative control) filmi eestimaisuse. Maailmas levitab filmi Eyewell AB (Rootsi).

Lisaks võõrkeelsele mängufilmi Oscari-kandidaadile esitatakse lühianimatsiooni kategoorias kandidaadiks Riho Undi nukufilmi "Isand", mis on valminud Friedebert Tuglase novelli "Popi ja Huhuu" ainetel. "Isand" võitis tänavu animafilmide festivalil Annecy's žürii peaauhinna, mis on eelduseks filmi esitamisel lühianimafilmi kategooria nominendiks.

Võõrkeelsete filmide Oscari kandidaatide esitamise tähtaeg on 1. oktoober. USA filmikadeemia komitee teatab viie riigi nominentide valikutest 14. jaanuaril 2016. Seejärel hääletavad filmide poolt akadeemia teenekad ja tegevliikmed, kes on kõiki viit nominatsiooni näinud. Auhinnad antakse kätte 28. veebruaril 2015.

Möödunud aastal kandideeris võõrfilmi kategoorias Oscarile Eesti film "Mandariinid".

Esimene võõrfilmi Oscar anti aastal 1956 Federico Fellini filmile "Tee". Eestist esitati esimesena võõrfilmi Oscarile "Need vanad armastuskirjad" 1992. aastal.

Jaga artiklit

17 kommentaari

F
Film kui   /   09:11, 15. sept 2015
selline oli peaaegu ok, kuni Sinimägede lahingute lõpuni, see osa oli väga hea ja väljapeetud. Ega raha ju palju pole, et suurt sõjafilmi Eestis teha, aga saadi hakkama, rakurss mujal, vedas välja. See punane teema oleks olnud selle filmi II osa, oleks pidanud 2 filmi tegema. Samas, selliseid filme, kui vähegi saab, tulebki esitada, mitte et tal lootust on või ei ole, see pole tähtis. See on reklaam teemale, läbi mille me kaotasime oma iseseisvuse. Me peame oma probleeme valgustama, lahendama ja tutvustama, et meid edaspidi mutta ei tallata. Selles osas geniaalne PR käik. Risttuules on hea, aga liiga dokumentaalne, USA-s see teema ei tööta alati, Euroopas aga küll. Teemakäsitlus oli ka kitsam, kui 1944-s. Risstuules oli filmimisefekti peal, aga story ise oli nõrk, teema samas super, kuid ei mänginud siiski välja.
K
K.  /   06:49, 15. sept 2015
Selliseid filme, nagu "1944" ja "Mandariinid" pole mingit mõtet Oscarile esitada. Need filmid käsitlevad teemat, mis on tuttav vaid vähestele. Laiale maailmale ei ütle need filmid midagi ja võivad jätta meist hoopis valemulje. "Mandariinide" puhul võis ebateadlikule vaatajale jääda mulje, et eestlased on mingid mägede elanikud.

Päevatoimetaja

Marvel Riik
Telefon 51993733
marvel.riik@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis