Põllumeeste meeleavaldus 14. septembril 2015. Meeleavaldajad kogunesid Põrguväljale ning liikusid sealt Tallinna poole, et Toompeal piketeerida.Foto: Mari Luud
Toimetas Kristin Aasma 14. september 2015 14:14
Täna pärastlõunal piketeerivad Tallinnas Toompeal Eesti põllumehed. Kella 11-ks kogunesid meeleavaldajad Tallinna külje alla Põrguvälja teele, et sealt ühiselt rahvaesindajate ukse ette liikuda. Täna peetakse Riigikogus ka esimene istung pärast suvevaheaega. "Tänane kriis on nii sügav, et oleme ilma valitsuse kiire sekkumiseta kaotamas kümnendikku oma piimakarjast ja kolmandikku sealihatootmisest," on Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja peamine sõnum. Kuna meeleavaldusele oodatakse väga palju traktoreid, siis võib maanteedel, Tallinnas ja Toompeal esineda viivitusi liikluses.

Kella 11 ajal oli Põrguväljale kogunenud suur traktoripark. Näha oli plakateid sõnumitega "Otsin tööd linnas!", "Sead läinud, lehmad alles" ning "10 000 lehma", "25 000" ja "1000+ töökohta". Viimased kolm plakatit rõhusid matusemeeleolule: need olid kinnitatud veokil alla lastud kastiäärtele. Veokil aga lebas kuuskede vahel hall surnukirst. 

Keskpäeval hakkas traktorikolonn liikuma Tallinna poole.

Pealinna saabus protsessioon mööda Tartu maanteed kuni Stockmanni ristmikuni, kust pöörati vasakule ning liiguti mööda Liivalaia tänavat Pärnu maantee ristmikuni, sealt mööda Pärnu maanteed Viru ringini, kust pöörati jälle tagasi ning suunduti mööda Pärnu maanteed ja Kaarli puiesteed Toompea peale.

Kella kahe ajal olid traktorid põhimõtteliselt Toompeale jõudnud, kõike sadat riigikogu hoone esine ära ei mahuta ning umbes pooled jäid sündmuste tulipunktist eemale seisma.

14. septembril algusega kell 14 toimub Toompeal Riigikogu ees põllumeeste meeleavaldus, millel antakse üle petitsioon Riigikogu esimehele Eiki Nestorile. Toompeale on oodata sadakond traktorit, mitusada põllumeest ja nende toetajat.

Meeleavalduse korraldavad kolm suuremat Eesti põllumeeste organisatsiooni: Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda, Eesti Põllumeeste Keskliit ja Eesti Talupidajate Keskliit.

Põllumehi toob Toompeale sügav mure ja rahulolematus riigi tegevusetuse üle põllumajandussektorit tabanud kriisi mõjude leevendamisel. Nii piima- kui sealihasektoris on turuhinnad olnud pikka aega madalamad tootmiskuludest. Põllumajandustootjad on raskustesse sattunud meie kõigi julgeoleku seisukohalt oluliste poliitiliste otsuste tulemusel. Ühiskond peaks olema solidaarne, et Venemaa impordikeelu kulud ei jääks vaid põllumeeste kanda. Impordipiirangute drastilist majanduslikku mõju võimendab Eestisse jõudnud sigade Aafrika katk ja sellega seotud piirangud.

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmuse sõnul peab valitsus lõpuks mõistma, et me ei saa Euroopa Liidu liikmesriigina ignoreerida ühise põllumajanduspoliitika ja ühisturu mängureegleid ning jätta süstemaatiliselt oma tootjaid halvemasse konkurentsiolukorda.

Tänane kriis on nii sügav, et oleme ilma valitsuse kiire sekkumiseta kaotamas kümnendikku oma piimakarjast ja kolmandikku sealihatootmisest. See jätab eelkõige maapiirkondades tööta tuhanded inimesed, vähendab märkimisväärselt maksutulu, mõjub negatiivselt riigi niigi puudujäägis väliskaubandusbilansile. Loomakasvatuse hääbumine mõjub valusalt kõikidele põllumajanduse sidussektoritele terves väärtusahelas.

„Me ei lähe Toompeale rahapada nõudma. Kui ELis ja mujal maailmas kaotatakse kõik põllumajandustoetused, saaks Eesti põllumees hakkama. Kas ka tarbija – arvan, et väikest palka saavad inimesed kindlasti mitte. Ja siis peab juba riik neile appi tulema," ütles Aasta Põllumees 2014 Ilmar Teevet. „Ma olen põllumajanduses töötanud 40 aastat. Kuigi olen juba 60aastane, lootsin veel oma elutööd jätkata. Kas saan seda teha või ei, see oleneb teist – riigikogu liikmed ja valitsus! Tulge ometi kord mõistusele – Kreeka ja pagulaste abistamine on oluline, kuid selle kõrval ei tohi ära unustada oma põllumehi, sest nii teie kui pagulased vajavad toitu," rõhutas Ilmar Teevet.

Traktorid alustasid teekonda Tallinnasse juba varahommikul. "See on müstiline vaatepilt, kuidas Lõuna-Eesti kuplite vahel tulevad vilkuritega traktorid. Nende meeste silmist lugesin ühtsust ning kokkuhoidu! Loodame, et saame tulla tagasi positiivse sõnumiga," kommenteeris Põlvamaa Põllumeeste Liidu juht Karin Sepp traktorite starti Kanepist.

Põllumehed kogunesid traktoritega Põrguväljale kell 11. Põrguväljalt hakkas traktorite kolonn Toompea poole liikuma keskpäeval. 

Samal teemal

Kommentaarid  (79)

Tublid poisid!!!!! 15. september 2015 01:32
Au ja kiitus teile! Vähemalt teoinimesed, kohe näha oskust tegutseda. Parem ärge tulge linna tõõd otsima, muidu muutute linnameeste moodi mugavaks. Pole muud kui väike näide tänasest või need käputäied kes meie võikese Eesti suure rikastamise vastu viitsisid kohale loivata.
.. 14. september 2015 17:37
Toetan põllumehi! Tublid inimesed! Need kes siin halvustavalt kommenteerivad ei tea maatöödest mittekui midagi või ongi mingid palgalised siia mõnitavaid kommentaare kirjutama kutsutud? Pole seegi välistatud.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS