MURES: Kaitseliidu Kodu saatuse pärast muretsevad aktiivgrupi liikmed Kalle, Aleksander ja Sirje loodavad, et hoone pääseb lammutamissurmast. ­Aleksander ostis aastaid tagasi siinsamas lähedal Kaitseliidu majaga ­samaealise hoone ja on selle aja jooksul korrastanud. Peab vaid hea tahe olema, ütleb ta. Foto: Stanislav Moškov
Katrin Helend-Aaviku 14. september 2015 07:00
Märjamaa elanikud ja ühiskonnategelased kaitsevad Kaitseliidu Kodu, mille omanik otsustas maha lammutada.

Märjamaa elanikud ja ühiskonnategelased kaitsevad Kaitseliidu Kodu, mille omanik otsustas maha lammutada.

"Minu jaoks on Kaitseliit siiani alati olnud väärikas ja aateline organisatsioon. Kas selle sisuks on aga tõesti vaid laiguline vorm, püss ja hernesupp?" ütleb Märjamaa elanik, kes kaotas usalduse Kaitseliidu vastu pärast seda, kui viimane otsustas lammutada enda valdusse kuuluva märgilise ajalooväärtusega vana hoone – Kaitseliidu Kodu. Kaitseliit ütleb, et on teinud hoone säilitamiseks kõik, mis nende võimuses.

Rapla maakonnas Märjamaa peatänaval kirikust üle tee seisab suur vana paekivist maja, mis ei ole küll muinsuskaitse all, aga mille ajalooline väärtus on asjatundjate sõnul hindamatu. See ei ole lihtsalt üks paljudest majadest, vaid Kaitseliidu Kodu, mille kaitseliitlased 1931 kohalike elanike abiga rootsiaegse kõrtsi müüridele ehitasid. Nüüd tahab Kaitseliit hoone, mille ees Konstantin Päts omal ajal kõnet pidas, lammutada. Hoone tähtsust hindavad kohalikud aga soovivad seda säilitada. Ja mitte ainult kohalikud. Ka Eesti Muinsuskaitse Selts, Eesti vabaõhumuuseum, Paevana nime all tuntud geoloogiaprofessor Rein Einasto ja mitu teist ühiskonnategelast on andnud toetus­allkirja Kaitseliidu juhatusele saadetud ühises pöördumises.

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:
Üks artikkel
3,99
Ühe artikli lugemisõigus
Digipakett
1,00/kuu
11 erinevat digiväljaannetÜle 2000 artikli kuusJagamisõigus 4 sõbragaVõida iPhone 12 nutitelefon