Õhtulehe spordiblogi

Ott Järvela | Peatreener Terehhovist loobumine ei lahenda Nõmme Kalju suuri probleeme  (7)

Ott Järvela, 13. september 2015, 21:55
Nõmme Kalju meeskonda juhendab pärast Sergei Terehhovi vallandamist hooaja lõpuni brasiillane Fredo Getulio Aurelio. LAURA OKS
Nõmme Kalju alustas jalgpallihooaega suurepäraselt – esimene ring läbiti täiseduga, 9 võitu 9 mängust. Tiitlikaitsja Levadia puhul poleks säärane start pahviks löönud. Küll aga klubi puhul , kes rõhutas hooaja eel, et mängivad küll meistritiitlile, ent teevad kindlasti ka noorenduskuuri.

Seejärel ilusad asjad ei lõppenud, aga hakkasid vahelduma ebaõnnestumistega. Kalju võitis mai lõpus Evald Tipneri karika ning eurosarjas suutis peatreener Sergei Terehhov erinevalt kolleegidest Marko Kristalist ja Norbert Hurdast esimese vastase maha murda, aga meistrivõistlustel mängiti algedu nobedasti maha.

Samal teemal

Avaringi täiseduga läbinud Kalju kaotas teises ringis üheksast mängust koguni viis. Kolmandas ringis lisandus veel kaks kaotust (sh Florale 0:1, mis kukutas Kalju sisulisest tiitlikonkurentsist) ning reedene 1:2 kaotus Pärnule oli juba viies järjestikune mäng, kus nõmmekad jäid võiduta. Hooaja alguse voolavus oli kadunud ja asendunud krampliku pusimisega.

Kalju presidendi Kuno Tehva otsus Terehhovi teenetest loobuda ei ole selles valguses ebaloogiline. Aga kindlasti pole Terehhov ainuvastutaja Kalju kollapsi eest – rahakott, millega meeskonda komplekteeritakse, pole tema käes. Kaljus on teatud liinide, näiteks kaitse, mehitatus puudulik. Sisulist konkurentsi põhimeestele pole ning see tekitab paratamatult mugavustunnet.

Kui Kalju 2012 Eesti meistriks tuli, oli see kahe-kolme vahetusmehega ehk 12-13 väljakumängijaga võimalik, aga vahepealsete aastatega on Premium liiga tase tublisti tõusnud ning läbi 36mängulise hooaja tiitlikonkurentsis püsimine nõuab laiemat koosseisu, sest matše, millest saab poolkõvaga läbi purjetada, peaaegu enam polegi.

Muuseas, mängudes (endiste) tiitlirivaalide Flora ja Levadiaga on Kalju tänavu jätkuvalt plussis. Aga just tabeli teisele poolele on loovutatud konkurentidest palju rohkem punkte. Miks? Pärast edukat avaringi asus Terehhov koosseisu väga julgelt roteerima. Ka reedel Pärnus alustasid koondislased Ken Kallaste, Ats Purje ja Joel Lindpere mängu pingilt. Lindpere sinna jäigi.

Pink polnud aga piisavalt tugev. Tulemused viitavad, et Terehhov pingutas roteerimisega üle ning ei osanud (või tahtnud?) pidurit vajutada. Klubi oma kasvandike kõrgliigasse sissemängitamise oli Kalju sõnastanud kui ühe oma käimasoleva hooaja eesmärgi, millest Terehhov jonnakalt lõpuni kinni pidas.

Tagantjärele tarkus ütleb, et tulnuks hoida konservatiivsemat joont, sest vangerduste rohkus välistas kindla põhirivistuse tekkimise. Kogenud mängijad ei saavutanud rütmi ning pidev trill-trall süvendas ebakindlust ja õõnestas usalduslikku suhet teljel peatreener – jalgpallurid. Olukorrast, kus meeskond ei usu peatreenerisse, jalgpallis reeglina kadudeta välja ei ronita.

Samas ei lahenda Terehhovist loobumine Kalju fundamentaalsemat laadi probleeme – meeskonna ülesehitamisel napib kannatlikkust ja pikka perspektiivi. Eeldades, et Hiiu mändide alt rahapada ei leita, on keeruline näha, kuidas Kalju suudaks lähi-aastatel neist selgelt jätkusuutlikemate Flora ja Levadiaga konkureerida. Pigem tuleb piiluda selja taha, et Infonet mööda ei lipsaks.

Kiired ja jõulised lükked, mille toel jõudis Kalju juba viiendal kõrgliiga-hooajal meistritiitlini, ei toimi enam. Vaja on läbimõeldud strateegiat ja sellest kinnipidamist ka siis, kui asjad ei suju.

7 KOMMENTAARI

n
nõmmekas 22. september 2015, 13:07
Hoidke nüüd vähemalt kolmandastki kohast kinni---kõrgemale enam ju ei tõuse !!
n
NII ON 15. september 2015, 07:35
Kuule ,kes need noored olid,pigem Terja rotatsioon vedas teda alt .Ja veel,lihtsaid mänge pole olemas.Mängimine ei tähenda veel,arengut ja läbilöömist.
Loe kõiki (7)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee