Maailm

LAIEM PILT: miks Venemaa ja Hiina toetavad Assadi režiimi? (30)

Õhtuleht.ee, 13. september 2015, 12:40
Süürias valmistavad ISIS-ele enim peavalu kurdide kaitseväe peshmerga üksused.Foto: AFP / Scanpix
Väljaande The Times of Israel blogis kirjutas analüütik Christina Lin põhjustest, miks Venemaa ja Hiina toetavad Süürias Assadi režiimi ja miks need riigid on ühendanud jõud ISIS-e vastu.

Hiinas leidis juulis aset järjekordne Hiina juhitava julgeolekukoostööle keskendunud Shanghai Koostööorganisatsiooni (SCO) tippkohtumine, kus organisatsiooni täisliikmeteks võeti vastu India ja Pakistan ning kus tipptasemel arutati, kuidas võidelda ISIS-e ja liikmesriikides leviva islamiterrorismi vastu.

Lisaks Hiinale, Indiale ja Pakistanile kuuluvad organisatsiooni Kasahstan, Kõrgõzstan, Tadžikistan, Usbekistan ja Venemaa.

Samal teemal

Kuid millised on Hiina eesmärgid võitluses ISIS-ga? Christina Lin'i sedastusel on Hiinal ambitsioonikas plaan taastada omaaegne Siiditee ning ISIS-e praegune tegevus põrkub siin otseselt Hiina huvidele.

Süüria valitsuse toetamise tingib aga asjaolu, et Süüria praegusest valitsusest on kujunenud viimane kaitsevall ISIS-e ja salafistide vastu.

Kuna aga Süürias võitlevad ISIS-e ridades Assadi režiimi vastu ka Hiina uiguurid ning Vene Föderatsiooni Põhja-Kaukaasiast pärit äärmuslased, siis kardavadki mõlemad riigid, et Süüria valitsuse kukkudes pöörduvad islamistid võitluse jätkamiseks tagasi koju. Sama hirm on ka Indial, kuna India Kashmiri regioonist on samuti paljud äärmuslased liitunud islamistidega ning nüüd kardab ka India, et Süüria langedes jätkavad islamistid jihadi Indias toetatuna Süürias asuvatest baasidest.

Nende hirmudel on ka alust, kuna ISIS on juba rünnanud SCO riike. Nii ründasid salafistid 16. juulil Kõrgõzstani pealinna ja selle lähedal asuvat Venemaa sõjaväebaasi. Ja Usbekistanis asuv islamistide liikumine on vandunud truudust ISIS-ele.

Kuigi Venemaa, Hiina ja India on Euraasias mitmes küsimuses rivaalid, ühendab neid nüüd oht ISIS-e eest ning augustis viiski SCO läbi ühised terrorivastased õppused, millest võttis osa 7000 sõjaväelast. SCO on pakkunud välja ka võimaluse saata Süüriasse maaväeüksused ning mullu septembris pakkus Hiina oma abi ISIS-e vastaste õhulöökide andmisel.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee