Türgi julgeolekujõud blokeerisid 10. septembril tee HDP esindajatele, kes püüdsid jõuda jalgsi Cizresse, kus käib sõjategevus Türgi valitsusvägede ja sõjaka Kurdi tööpartei PKK vahel.Foto: AFP / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 11. september 2015 10:23
Türgi kaguosas Cizre linnas sai sõjalise operatsiooni käigus surma vähemalt 30 inimest, teatas Türgi siseminister.

Ministri sõnul on enamus hukkunuid kurdi sõdurid, kuid Kurdimeelse rahvademokraatliku partei (HDP) teatel tapeti vägivalla tulemusel 20 tsiviilisikut, kirjutas BBC.

Eile peatas politsei HDP delegatsiooni juhid, kes püüdsid jalgsi Cizresse jõuda. Türgi siseminister Selami Altinok ütles, et keelutund jätkub seni, kuni sõjalised operatsioonid on lõpule viidud. Ta lisas, et HDP delegatsiooni ei lubatud Cizresse julgeolekukaalutlustel.

Verised kokkupõrked Türgi vägede ja Kurdi tööpartei PKK vahel on sagenenud pärast relvarahu kokkuvarisemist juulis. Türgi hävitajad pommitavad PKK baase Põhja-Iraagis. Türgi sõjavägi on tugevdanud julgeolekut ning kehtestanud riigi kaguosas keelutunnid.

Kriitikud süüdistavad valitsust Cizre karistamises selle eest, et juunis peetud valimistel hääletas 85 protsenti linlastest HDP poolt. Tänu HDP edule kaotas valitsev Õiglus- ja Arengupartei (AK) Türgi parlamendis enamuse.

Selgituseks Türgi probleemile seoses kurdidega on kirjutanud poliitik Mart Nutt oma ajaveebis: "Nüüd, kui Islamiriik on hõivanud suuri maa-alasid Iraagis ja Süürias, on kurdid osutunud kõige tõhusamaks ja võitlusvõimelisemaks jõuks Islamiriigi vastu. Kurdidel pole Islamiriigilt midagi head oodata, mistõttu võitlus, milles osalevad ka naised võrdselt meestega, on halastamatu. See on omakorda sundinud nii lääneriike, Araabia maid kui Iraani kurde relvastama, mis teeb muret eriti Türgile. Kes teab, kelle vastu relvad siis pööratakse, kui Islamiriik õnnestub hävitada?"