Eesti uudised

Riigikontroll leiab, et üldhariduskoolid ei tohi oma kätt vanemate rahakotti pista 

Toimetas Kristin Aasma, 10. september 2015 13:41
Kool. Pilt on illustreeriv.Foto: Andres Haabu / Postimees
Kümnest auditeeritud Tallinna ja Tartu koolist kaheksas on arvestatud õppeprogrammi elluviimisel lapsevanemate kaasrahastamisega, mis läheb riigikontrolli hinnangul vastuollu põhimõttega, et omavalitsuse üldhariduskoolis peab saama õppida õppemaksuta.

Tallinna Inglise Kolledžis ja Tallinna Mustamäe Gümnaasiumis on lapsevanemate raha kasutamine riigikontrolli hinnangul otseselt seadusega vastuolus – neist esimeses koguti mullu niiviisi ligi 180 000, teises 76 000 eurot, kirjutas ERR-i uudisteportaal.

Kooli juurde asutatud ühingute kaudu koguti lapsevanematelt raha annetuse või õppetoetuse nime all, et maksta õpetajatele tasu kooli õppekavaga ette nähtud võõrkeeletundide eest.

Näiteks võtavad ka Tallinna Reaalkooli, Tallinna Prantsuse Lütseumi ja Gustav Adolfi Gümnaasiumi toetamiseks asutatud ühingud lapsevanematelt aastas vastu kümneid tuhandeid eurosid, mis jõuavad erinevas vormis lõpuks kooli ning mille eest parandatakse kooliruume, premeeritakse õpetajaid, soetatakse õppevahendeid, kaetakse valveteenuse kulu.

Riigikontroll näeb vastuolu õppemaksuta hariduse põhimõttega, olenemata sellest, kas raha küsitakse otse või kaudselt, teatud skeemide kaudu nii, et kooli heakskiit sellele väga välja ei paista.