Juhtkiri

Juhtkiri | Mediaan- ja alampalk – ühed vaesed mõlemad (8)

Õhtuleht.ee, 8. september 2015 18:37
Foto: Alamy / Vida Press
Kas Eesti edulugu on ikka nii särav, kui meie palku lähemalt vaadata? Keskmise palga kerkimine üle tuhande euro maagilise piiri võib mõnele tõepoolest muljet avaldada. Mediaanpalk aga roomab 757 euro juures (siin ja edaspidi 2014. a IV kvartali andmed) ning see tähendab, et pooltel palgasaajatel laekub pärast tulumaksu, töötuskindlustuse ja kohustusliku pensionimakse mahaarvamist pangakontole vähem kui 615 eurot. Ela siis või sure ära, kui elada ei jaksa, nagu soovitas Minna ema "Ukuarus". Lugu pole roosilisem ka keskmise palga (1039 eurot) teenijal, kes saab reaalselt kätte 832 eurot.

Keskmise eluaseme ruutmeetri üürihind Tallinnas läheneb praegu kümnele eurole. See tähendab, et kahetoalise elamise eest võidakse koos kommunaalkuludega küsida 500–600 eurot ja rohkemgi. Kuidas saab selles olukorras jääda vee peale pere, kes pole suutnud endale korterit või maja osta? Oma osa nõuavad lasteaiatasud, kooliriided, huviringid, sidekulud. Me ei räägi sellest, et vahel tahaks ju ka süüa ja mõnikord võiks isegi teatris käia.

Samal teemal

350 euro suuruse keskmise pensioni saajal on tõenäoliselt oma korter olemas. Kuidas aga tuleb oma 332eurose netopalgaga toime miinimumpalga saaja, jääb mõistatuseks kõigile peale selle näljapalga teenijate endi. Äkki aitaks, kui maksuamet hakkaks avaldama nimekirju miinimumpalka maksvatest ettevõtetest? Kas avalikkuse surve sunniks neid töötajatele rohkem maksma? Või lepiksid nemadki Ameerika suure kaubandusketi WalMart renomeega (WalMarti töötajad moodustavad märkimisväärse osa USA abirahade ja toidutšekkide saajaist).

Kui palgast enam kuidagi ei jätku minimaalsekski toimetulekuks, peavad appi asuma toimetuleku- ja lastetoetused ning toidupakid. Miks aga liberaalset maailmavaadet propageeriva Reformierakonna ja keerulist maksutagastust toetava IRLi valitsus ei lase inimestel ise endaga hakkama saada, vaid kogub ka nende piskult palgalt tulumaksu, et see siis neile toetustena tagasi maksta, on miljoni euro küsimus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee