Eesti fännid said lõpuks elamuse täie raha eest. Paradoksaalsel kombel nihkus ihaldatud play-off'i koht aga päeva kokkuvõtteks kaugemale.Foto: Aldo Luud
Ville Arike, Riia 8. september 2015 12:00
Eilne päev oli Eesti korvpallikoondise jaoks Riias vastuoluline. Et kuue päeva jooksul käib võitlus eelkõige play-off-kohtade, mitte üksiku õnnestumise nimel, tuleb jälgida ka üldseisu. Ning ehkki Eesti võitis, muutus edasipääsuvõimalus võrreldes üleeilsega hoopis väiksemaks.

"Süüdi" on siin teised mängud, mis lõppesid just eestlastele ebasobivate tulemustega. Eelkõige käib see Läti võidu kohta Tšehhi üle. Kui Läti kaotanuks, olnuks suure tõenäosusega selge, et just meie lõunanaabritega selgitame viimasel päeval omavahelises mängus viimase õnneliku Prantsusmaale pääseja. Püsti jäänuks vähemalt tabeliseisu mõttes kõva intriig, millele lisaks hagu asjaolu, et pool saali täidaksid ühe ja pool saali teise riigi fännid.

Nüüd aga on nii Lätil, Leedul, Tšehhil kui ka Belgial 3 mängust 2 võitu, Eestil 1. Kui võtta arvesse asjaolu, et homme kohtub Eesti Leeduga ja sealt on väga raske võitu saada, võib Eesti paremal juhul jõuda 2 võiduni. Ent kindlasti saavad sel juhul meist rohkem võite Leedu, Tšehhi või Belgia (kel ees omavaheline mäng) ja Läti, kui alistab homme võiduta jätkava Ukraina.

See tähendab, et parimal juhul jagab Eesti 2 võiduga 4.-5. kohta Tšehhi või Belgiaga, kuid nagu teame, oleme mõlemale meeskonnale omavahelise mängu kaotanud ning seetõttu jääme võrdse võitude arvu juures ükskõik kummast tahapoole.

Kas Eesti peab play-off'i saamiseks siis tingimata alistama Leedu? Ei. Üks pääsetee veel on - kui Läti jääb alla Ukrainale ning nii Tšehhi kui ka Belgia koguvad kokku vähemalt 3 võitu, saab otsustavaks viimase päeva mäng Eesti - Läti. Nii et homme peame olema ukrainlaste poolt. Ei Tšehhi ega Belgia tohi jääda 2 võidu peale, sest muidu tekiks lätlaste alistamise korral "surnud ring" ning sealt edasi pääsemiseks vajaksime juba suurt võitu, sest nii Tšehhile kui ka Belgiale kaotasime teatavasti rohkem kui 20 punktiga.

Ja lõpuks. Kõige omapärasem (ja Eestile paraku ebasobiv) on asjaolu, et isegi võidud Leedu ja Läti üle - kui need saadaks - ei pruugi veel edasipääsu tagada. Nimelt võib siis juhtuda, et viis (!) meeskonda saab võrdselt kolm võitu - kõik peale sel juhul nulliga lõpetava Ukraina. Nõrgima korvide vahega meeskond jääb sel juhul play-off'i ukse taha ning suured allajäämised praktiliselt "broneeriksid" selle koha Eestile.

Kui Eesti üllatab ja võidab kaks viimast mängu, tuleb loota, et keegi jõuab 4  võiduni - siis jääb automaatselt keegi ka 2 peale. Viie meeskonna 3 võidu ring tekib peale Eesti võitude juhul, kui Ukraina kaotab ka oma viimased mängud ning lisaks Tšehhi alistab Belgia ja kaotab Leedule. Ütleme nii, et kui mäng Eesti - Leedu välja jätta, siis on tegemist täiesti reaalselt võimalike tulemustega...