Hetk mängust Eesti - Belgia, palliga Sten-Timmu Sokk.Foto: Aldo Luud
Ville Arike, Riia 7. september 2015 11:43
Eesti korvpallikoondis on küll kaotanud EMil kaks esimest mängu suurelt, kuid matemaatilises plaanis on eesmärgi – jõuda play-off'i – saavutamise võimalus veel täiesti alles. Iseasi, kuidas mängupilt matemaatikat toetab.

Aga räägime praegu ainult matemaatikast. Pärast kaht vooru on D-alagrupis Leedul ja Tšehhil 2 võitu, Lätil ja Belgial 1, Eestil ja Ukrainal 0. Edasi saab neli paremat. On enam-vähem selge, et tänase Eesti – Ukraina mängu kaotaja kipub mängust välja kukkuma – ehkki kuivõrd Ukraina on Leeduga ära mänginud, jääb neil veel võimalus ka kaheks viimaseks päevaks.

Hetkeseisuga on edasi pääsemiseks vaja teenida minimaalselt üks võit, kui näiteks Eesti, Ukraina ja Belgia jääksid selle „saagiga" jagama 4.-6. kohta (ülejäänud kombinatsioonid, kus kolm meeskonda lõpetaks ühe võiduga, pole enam võimalikud). Et Eestil on kirjas -29 Belgiaga, siis meie puhul sellest variandist reaalselt rääkida ei saa, sest nelja parema sekka pääseks ainult „surnud ringi" parima omavaheliste mängude korvide suhtega meeskond.

Seega vajab Eesti vähemalt kaht võitu. Et meil seisab ees ka mäng Leeduga, siis sealt on punktilootus minimaalne. Jäävad üle kohtumised Ukraina ja Lätiga, kes eile Leedule teisel poolajal selgelt alla jäi.

Taas – kõik muud emotsioonid kõrvale jättes, vaatleme, kuidas peaksid teised mängud lõppema, et kaks võitu Eesti neljandaks aitaksid. Sest piisata ei pruugi neistki võitudest. Lihtne näide: Leedu kogub 5 võitu, Tšehhi 4, Eesti, Läti ja Belgia 2, Ukraina 0. See on võimalik juhul, kui Leedu ja Tšehhi võidavad edaspidi ülejäänute vastu kõik mängud, Ukraina kaotab kõik, ning Eesti alistab viimasel päeval Läti. Ainult et taas tuleb mängu -29 Belgiaga, ning et selles „surnud ringis" mitte viimaseks jääda, tuleks lätlastest saada jagu rohkem kui 20 punktiga. Mis on raskesti teostatav.

Kuidas siis peaksid teised mängud lõppema, et Eesti kahe võiduga nelja parema sekka jõuaks. Üks on selge – nõrkade omavaheliste mängude tõttu ei tohiks sama võitude arvu peale jääda Tšehhi ega Belgia. Ülaltoodud näites väldib seda näiteks juhul, kui Belgia jõuab kas 3-4 võiduni (alistab Leedu ja/või Tšehhi) või jääb 1 peale (kaotab Ukrainale). Kui Eesti ja Läti jagaksid 2 võiduga 4.-5. kohta, oleks Eesti tänu võidule omavahelises mängus neist eespool.

Eelnev arutlus tähendas ühtlasi seda, et heas hoos Tšehhi alistaks tänases eeldatavas põnevusmängus ka võõrustajad. Kui aga Läti võidab, muutub Eesti matemaatiline seis keerulisemaks. Siis oleks neil juba 2 võitu kirjas ja ees veel mäng Ukrainaga, kust tõenäoliselt tuleb lisa. Leedu jääb niikuinii ettepoole.

Tšehhidel juba on 2 võitu kirjas, omavaheline mäng Eestiga +23 ning ees kohtumised Belgia ja Leeduga. Belgia madistab täna Leeduga ning ilmselt jääb 1 võidu peale. Kui belglased saaksid tšehhidest jagu, oleks neil mõlemal enne viimast päeva 2 võitu ja Eestil 1. Ehk Eestil igasugune teoreetilinegi edasipääsulootus kadunud.

Seega jääb Läti tänase võidu korral Eestil loota vaid sellele, et Belgia ei saaks enam ühtegi võitu – kusjuures viimasel päeval peaksid nad alla jääma ka Ukrainale (kogu jutt arvestab seda, et Eesti võidab täna Ukrainat).

Nõnda peame praegu olema liidrite ehk Leedu ja Tšehhi poolt. Kui Eesti ise suudab täna võita, võib viimasel päeval tekkida olukord – nagu eespool ka juba nägime –, et Eesti vajab Läti vastu lihtsalt võitu, skoorist olenemata. Sellele mängule on Arena välja müüdud, umbes pooled piletid eestlastele ja pooled lätlastele. Nii et intriig võib säilida!

Kui aga kaotame täna Ukrainale, on rong läinud, arvestades asjaolu, et pärast puhkepäeva astub vastu üha paremat vormi koguv Leedu.