Korvpalli EM 2015 blogi

Merili Luuk | Kuidas ühtäkki ajakirjanik on kaotuses süüdi (4)

Merili Luuk, Riia, 7. september 2015 12:38
Ainus, kes rõõmsa näoga mänge vaatab, on maskott FrenkieFoto: Aldo Luud
Eile õhtul Arena Rigalt kella 21 paiku väljudes, ligi neli tundi hiljem, kui lahkunud olid fännid, paar tundi hiljem, kui läinud hotelli masendava kaotuse saanud korvpallikoondis, valdas mind tühi tunne. Kurbus oli peal, kuid miski ajas mind eriti närvi. Mulle meenusid endise korvpalluri Aivar Kuusmaa sõnad, mida ta ütles pühapäeval saates "Hommik Anuga".

"Eesti koondis on EM-il ja nii, kui ühe mängu kaotavad, meedia juba annab laksu," jätkas Kuusmaa. "Tuleks olla vähe tolerantsem ja üldse rõõmu tunda, et Eesti koondis saab EM-ile. Teised spordialad samamoodi - meediakajastus oli tol ajal palju positiivsem kui ta on praegu."

Samal teemal

Meedia kajastab ilmselgelt tänapäeval kõike palju rohkem kui toona. Interneti kiirust mõõdeti aastatega ning vanemate kolleegide kinnitusel jõudis mõni mängulugu lehte alles kolm päeva hiljem. Mingitest videotest ega live-ülekannetest polnud juttugi. Rääkimata sotsiaalmeediast, mida ei saa raamidesse ka parima tahtmise korral suruda.

Samas on ajakirjanikust hetkel maalitud pilt, nagu ta oleks mingi kahepalgeline tont ning rõõmustaks, kui keegi kaotab. Et ta tahab minna hea meelega intervjuusid tegema ning sõnu välja pigistama. Ütlen ausalt, ma oleks tahtnud eile lihtsalt korra maha istuda, murtud naise kombel pisardada ning siis kellegagi rahulikult läbi arutada, mis siis valesti on. Aga seda ei saanud teha, sest ajakirjanik täidab oma kohust: ta jookseb kohe pärast mängu intervjuutsooni, et mängijate vahetud mõtted lugejatele edastada. Vaatab murtud nägudesse ja küsib. Ning saab sõimata. Sest ta on vahendaja. Publiku peale ju viisakas sportlane pahameelt välja ei vala.

"Eesti korvpallimeeskond kaotas EMil ka Belgiale ülisuurelt, fännid vilistasid meeskonna välja!" ; "Hingekriipiv vilekoor Eesti korvpalli mustal pärastlõunal"; "Sai küll hullemaks minna - Belgiaga 16 minutiga miinus 33" - midagi ei ole välja mõeldud! Kas see on tampimine meedia poolt? Kas ajakirjanikud peaksid pai tegema, kui väljakul nähakse jõuetut meeskonda? Ja mitte meeles pidama sõnu, mida peatreener Tiit Sokk lausus päev enne EMi. "Meil pole siin nõrku vastaseid, pigem on kõik tugevad. Aga play-off terendab kõigil silme ees." Kas pole see mitte konkreetne väljaütlemine?

Kui ma peaksin ise intervjuud andma, oleksin ma vast sama kidakeelne kui Kristjan Kangur: "Kaotasime kaks mängu." Jah, ka mina oskan tabloole vaadata. Aga selles ongi asi - meil kõigil on oma töö ning pisarad tuleb alla neelata ja edasi võidelda, ükskõik, mis seis on. Isegi siis, kui suvaline Eesti fänn sulle ütleb: „Sure maha!" Kannatame ära... nagu kannatab ka meeskond.

EMi alagrupiturniiri lõpuni on 4 päeva. Oeh.

Samal teemal

07.08.2015
ÕHTULEHE VIDEO ja GALERII | Korvpallikoondise trenn lõppes Rain Veidemani ja Jüri Ratase viskeduelliga
07.08.2015
ÕHTULEHE VIDEO | Mees, kelle nime karjusid tuhanded korvpallifännid, Reinar Hallik, tegi EM-debüüdi tütre silme all