Eesti uudised

GALERII | Tuhanded inimesed toetasid Vabaduse väljakul sõbralikku ja avatud Eestit (292)

Andra Nõlvak, 6. september 2015 20:18
Foto: Arno Saar
Sõbraliku Eesti hilissuvine tippsündmus Vabaduse väljakul tõi kohale tuhandeid inimesi, kes vihmasaju lõppedes kõnesid ja tasuta toetuskontserti kuulama tulid.

6. septembril sallivuse ja avatud Eesti heaks toimunud heategevusüritus avati rahvussöökidele keskenduva tänavatoidu alaga, kus pakuti maitseelamusi nii Korea, Türgi, India, Liibanoni, Mehhiko, Nigeeria, Jaapani kui ka kodumaisest Setomaa köögist.

Lisaks oli avatud toidutelk, kus süüa valmistasid juba Vao keskuses abi saanud pagulased ja pakkusid hõrgutisi Afgaistani, Dagestani ja Sudaani köögist.

Samal teemal

Oma head tunded ja südamlikud soovid sai kududa sallivuse salli, mis valmib 2018. aastaks, mil Eesti Vabariik tähistab oma 100. sünnipäeva.

Esimese kõnelejana lavale astunud David Vseviov rõhutas, et kõik inimesed ei pea olema omavahel sõbrad, kuid esitaks küsimuse, kuidas ja millest lähtudes me sõpru valime.

Põhjendused "must ei kõlba", "see ei kõlba" teevad Vseviovi sõnul meid ainult vaesemateks. "Sõpru me saame valida ainult selle järgi, mis toimub meil vot siin (peas-toim) ja ma ei tea, ma pole selle valdkonna asjatundja, aga mul on niisugune tunne, et meil on kõigil ajud enam-vähem ühte värvi," pani Vseviov inimestele südamele. Oma kõne lõpetas ta sooviga, et meil kõigil oleks Eestis kogu aeg hea olla.

Pärast kõnet toimunud muusikalisel vahepalal esinesid Wilhelm ning superstaarid Birgit Õigemaal ja Jüri Pootsmann.

Samal ajal kogunesid vabadussamba treppidel pagulasvastased loosungitega "Nõuame referendumit", "Kas sina oled juba valmis oma leibkonda vastu võtma eksootilise orvu?" ja "Eesti kvoot on 0". Eesotsas poliitik Kristiina Ojulandiga protesteeriti pagulaste vastu ja koguti referendumi korraldamiseks allkirju. Ojulandi sõnul oli loetud allkirju kogutud 13 000, kuid paljud olid veel laiali kogujate käes.

Teisteseas toetust avaldama tulnud lavastaja Tiit Ojasoo sõnul on eestlaste probleem see, et need kes saavad vihaseks, need hakkavad rääkima ja selle tulemusel kostub vihaste hääl kaugemale, kui nende hääl kes suudavad oma emotsioone mõistusele allutada. "Seda üritust on vaja selleks, et näidata, et terve Eesti ei ole hulluks läinud," põhjendas Ojasoo ürituse vajalikkust.

Teisena laval kõnelnud näitleja Evelin Võigemast oli kohal, et toetada kiusamisvaba ühiskonda. Võigemasti sõnul võivad hirmu inimeste seas tekitada paljud asjad, kuid ka inimesed endi seast, kes väidavad- "iga roju, oma koju" ja "kui on must, näita ust".

Pealtvaatajate seltskonda oli kirju. Oli nii vanu kui noori, erineva nahavärvi ja rahvusega inimesi, kohalikke ja turiste.

Teiste seas olid sallivust ja avatud Eestit toetama tulnud ka president Toomas Hendrik Ilves, peaminister Taavi Rõivas koos elukaaslase Luisa Värgiga, näitlejad Mari-Liis Lill ja Rasmus Kaljujärv, Mihkel Raud, Yoko Alender, Kalle ja Mai Palling, riigikogu esimees Eiki Nestor ja paljud teised poliitikud, näitlejad, lauljad ja muusikud.

Samal teemal

14.09.2015
Riigikogu esimees: kooseluseaduse rakendamisega läheb kuumaks aetud ühiskonnas veelgi palavamaks
11.09.2015
Pagulaste vastu sõbralikke eestlasi ähvardatakse räige vägivallaga
10.09.2015
TV3 VIDEO | Tallinnalt unustati pagulaste majutuse kohta küsida
09.09.2015
RÜE ja Muutospuolue ühendasid jõud immigratsiooni vastu