Eesti korvpallurid lahkuvad pärast mängu Tšehhiga pettununa väljakult.Foto: Aldo Luud
Ville Arike, Riia 6. september 2015 09:45
Euroopa korvpallimeistrivõistluste esimene päev andis märku, et järgmise kahe nädala jooksul on oodata väga põnevaid mänge, ootamatuid süžeesid ja tulist võitlust. Pingelise avapäeva ainsaks valgeks vareseks osutus paraku Eesti koondis.

Eest – Tšehhi oli ainus mäng, kus juba kolmanda veerandaja käigus võis ühele poolele kirjutada tabelisse võidu- ja teisele kaotuspunkti. Isegi Island, kellele surmagruppi sattumise pärast kõik kaasa tundsid, oli Berliinis Saksamaa vastu viimase veerandi alguses 18 punktiga taga, kuid suutis tekitada põnevust, jõudes kolm minutit enne lõppu seisuni 63:69 (lõpuks 65:71). Selleski kohtumises oli eestlase käsi mängus, sest kohtunikuna tegutses Aare Halliko.

Mida kõike aga eilse päeva jooksul juhtus! Leedu sai Ukrainast jagu vaid 69:68, seejuures oli Maksim Kornijenkol viimasel sekundil võimalus mäng teisele poole kallutada. Sama äge oli kohtumine Holland – Gruusia (73:72), kus viimasel sekundil ei tabanud Manutšar Markoišvili. Soome jõudis tiitlikaitsja Prantsusmaa vastu normaalaja lõpuks seisuni 81:81! Lisaajaks meie põhjanaabritel küll enam jõudu ei jätkunud.

Türgit ja Itaaliat lahutas normaalaja lõpus "tervelt" kaks punkti (89:87), kusjuures Marco Belinelli lõpusekundi kolmene ei tabanud. See tähendas surmagrupis väikest üllatust ja Türgile väga olulist punkti. Sama grupi favoriitide mäng tõi kerge ootamatusena ühe eilsest neljast ühe poole kahekohalise arvuni küündinud võidust (normaalajal) – kohtumises Serbiaga jäi kaotajaks pooleks Hispaania (70:80). Kuid veel 1.40 enne lõppu oli Hispaania taga vaid 70:71.

Kolmas "kahekohaline" tuli mängust Kreeka – Makedoonia (85:65), kuid enne viimast veerandit polnud miski veel kindel (vahe 9 punkti); ja neljas "kahekohaline" Riias, kus Läti surus viimase veerandi 27:15 võitmisega maha Eesti tänase vastase Belgia (78:67).

Aga lõpetame tasavägiste mängudega. Iisraeli ja Venemaad lahutas lõpus kolm punkti (76:73), Poolat ja Bosniat neli (68:64) – neis kohtumistes selgus kõik alles viimasel minutil. Vaid Horvaatia edu Sloveenia üle (80:73) oli veidi kindlam.

Seega tõi EMi esimene päev kohe portsu trillereid ning kokku kümme vähem või rohkem ägedat mängu. Kas Eesti koondis suudab tänasest selle ägedate seltskonnaga liituda?