Foto: Politsei
Õhtuleht.ee 3. september 2015 13:49
President Toomas Hendrik Ilves ültes täna seoses Vao pagulaskeskuse süütamisega tehtud avalduses, et ootab igalt parlamendierakonnalt avalikku ja ametlikku seisukohta, millest saab rahvas aru, kellele loeb õigusriik, inimelu ja põhiseadus. Erakondade esindajad ja ka teised Eesti poliitikud taunivad süütamist, nimetades seda tülgastavaks ja jõhkraks kuriteoks.

Peaminister ja Reformierakonna esimees Taavi Rõivas kirjutab Twitteris, et tegemist on jõhkra kuriteoga, millel pole mingisugust õigustust. 

 

Keskerakonna aseesimehe Enn Eesmaa sõnul võib Vao pagulaskeskuse süütamist võrrelda mõrvakatsega, mille korraldajad tuleb kiiremas korras tabada.

"Vaos öösel toimunu on arusaamatu vihakuritegu, millel puudub ükski põhjendus ja õigustus. Tegemist on argpüksliku teoga, mille eest tuleb kanda täisvastutust. Ma loodan, et süütajad tabatakse kiirelt ning nad saavad karmilt karistatud," sõnas riigikogu liige Enn Eesmaa. "Erinev arvamus ning selle vaba väljendamine on alati lubatud, kuid taolist vihakuritegu ei õigusta miski."

Vabaerakonna esimehe Andres Herkeli sõnul mõistab erakond üheselt hukka Vao pagulaskeskuse süütamist ja kutsub üles lõpetama pagulasteema ekspluateerimist.

"See on sügavalt tülgastav tegu. Tegemist oli potentsiaalselt ohuga paljude inimeste eludele, sealhulgas lastele. Sellele ei ole ühtki õigustust ning see seab ohtu Eesti kuvandi turvalise ja sõbraliku paigana, kus pole kohta rassismil. Ma loodan, et politsei ja prokuratuur suudavad kiiresti välja selgitada, kes on selle taga ja mis olid nende täpsed motiivid“, ütles Herkel.

Andres Herkeli sõnul peavad viha ja hirmu külvajad mõistma oma vastutust ja sellisest retoorikast loobuma. "Eesti ühiskond peab peeglisse vaatama. Kogu selle pagulaste teema juures on rassistlik suhtumine meie ühiskonnas kahjuks tõsisasi“, lõpetas Herkel.

"Vao pagulaskeskuse süütamine on vihakuritegu ja selle teo toimepanijad peavad vastutama. Kaasvastutust kannavad paraku kõik need, kes oma avalikes esinemistes ja sotsiaalmeedia-postitustes õhutavad põhjendamatuid hirme ja kütavad üles vihkamist teistsuguse nahavärvi ja kultuuritaustaga inimeste suhtes. Vihakõne kogub Eesti avalikus ruumis hoogu ja kujutab endast päev-päevalt üha reaalsemat ohtu süütutele inimestele, kes mistahes põhjustel Eestisse saabuvad. See on ohuks ka Eesti riigi julgeolekule, sest pagulaste-vastase hüsteeria tagajärjed võivad kergesti anda hävitava hoobi Eesti rahvusvahelisele mainele ja liitlassuhetele," kirjutab Mikser Facebookis.

"Ma olen veendunud, et Eesti inimeste valdavale enamusele ei ole vastuvõetav viha õhutamine ja pime raev kõigi "teistsuguste" vastu. Ma olen veendunud, et ülekaalukale osale Eesti inimestest ei ole võõras kaastunne ja hoolivus hättasattunute suhtes. Paraku on demokraatia puhul nii, et kui enamus vaikib, siis valitseb vähemus. On aeg, et südametunnistusega inimesed, kellele on kallid inimlikud põhiväärtused ja kes ei ole ükskõiksed Eesti riigi tuleviku ja julgeoleku suhtes, võtaksid südame rindu ja ütleksid võõravihale ja vaenu õhutamisele selge ja kuuldava EI!" jätkab kaitseminister.

 

Vao pagulaskeskuse süütamine on vihakuritegu ja selle teo toimepanijad peavad vastutama. Kaasvastutust kannavad paraku k...

Posted by Sven Mikser on Thursday, September 3, 2015
 

IRL-i esimees Margus Tsahkna ütleb, et Vao majutuskeskuses toimunud põleng on jõhker provokatsioon, millel oleks võinud olla väga karmid tagajärjed inimohvrite näol. "Kuid ärme hakka selle juhtumi näol hinnangut andma Eesti ühiskonnale tervikuna - justkui siin vihataks inimesi! Ärme lähe kaasa selle provokatsiooniga - me oleme mõistlik ja rahulik rahvas! Tänan majutuskeskuse elanikku, kes aitas tulekahju kustutamisel, naabermaja elanikku, kes tulekahjust teavitas ja Vao majutuskeskuse töötajaid operatiivse tegutsemise eest."

 

IRL-i esimees Margus Tsahkna:Täna öösel Vao majutuskeskuses toimunud põleng on jõhker provokatsioon,

 millel oleks võ...

Posted by Isamaa ja Res Publica Liit on 3. september 2015. a.
 

Pagulased on inimesed, kes on saanud rahvusvahelise kaitse. Kaitse surma, tagakiusamise, vägistamise ja piinamise eest....

Posted by Jevgeni Ossinovski on 3. september 2015. a.

Ööl vastu neljapäeva pandi Lääne-Viru maakonnas Vao külas põlema varjupaigataotlejate majutuskeskuse välissein. Päästjate kohale saabudes olid inimesed majast evakueeritud, suitsu tuli maja otsaseina fassaadi alt. Tulele pandi piir kella 4.52-ks.

Varjupaigataotlejate majutuskeskuse põlengu asjaolude selgitamiseks alustati ka kriminaalmenetlust.

Samal teemal

Kommentaarid  (189)

Tiina 4. september 2015 21:24
Mulle ei meeldi see, mis Vaos toimus, aga mulle ei meeldi ka see, kuidas meiega samasuguses situatsioonis käituti. Ka meie maja pandi eelmisel aastal põlema: tuli tehti keldrisse lastega pere korteri alla, mis ka praktiliselt tühjaks põles. Lapsed pääsesid. Korter süttis uuesti ja seda kustutati mitu korda. Uurimine lõppes enne, kui algas. Massimõrvast ei rääkinud keegi. Kohalolnud politseinik ainult teatas, et temal on ka õigus turvalisusele ning tema seda asja öösel üksinda uurima ei hakka. Vot siis, eestlased võivadki ilmselt põleda, kellelgi pole sellest sooja ega külma.
JEEP 4. september 2015 19:00
Nagu ühest suust! Kui koor laulukaare all nagu ühest suust laulab, siis tuleb tunnustada tublit dirigenti, kes kooriproovidel pole logelnud.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS