Eesti uudised

Igor Gräzin: burka keelamine Eestis ei riku kellegi vabadust (27)

LISA KOMMENTAAR

sergoa 4. september 2015 15:04
kõikidele burka kandjatele kui teile ei meeldi siis minge oma koju tagasi,aga siin on omad reeglid
av 4. september 2015 00:37
ja kui Eesti naine läheb Egiptusesse peab burka pähe panema, siis on võrdne kohtlemine
kass 4. september 2015 00:14
ma mäletan et NL ajal ei töhtinud koolis teksapükstega käia
mar 3. september 2015 22:50
Üleeile Kristiine prismas jalutas üksburkas tont ringi, ehmatab ikka ära küll,kui selline kuskilt nurga tagant sulle vastu vaatab.
kui küsimus oleks 3. september 2015 23:23
Kui küsimus oleks üksnes burkas, siis võiks isegi leppida. Paraku see näitab, kui kinni on inimene oma usus. Sharia ehk islami seadused on paras pähkel - kui inimene on selles väga paindumatult kinni, siis integratsioon on olematu ning tolerantsust teistsuguste vastu ei saa olla. Et selline inimene saaks siin elada, peame hakkama meie looma talle tingimusi (loobuma oma õigustest ning rakendama tema nõudmisi). St et kompromissikohti ja mõistlikust ei ole. Selliste inimestega on igal juhul raskem kui progressiivsete moslemitega. Koflikt on vältimatu ka nende endi seas. Jumal hoidku, et sellise suhtumisega inimese tütar on veidi avatum. Siit aumõrvade peamine põhjus - liiga läänelik. Ja see liiga läänelik võib meie mõistes olla väga vooruslik.
kui küsimus oleks 3. september 2015 23:26
Loomulikult ei saa alati väita, et tegemist on radikaalse moslemiga. Kuid siiski tekitab see hoiakuid ning raskendab integreerumist. Kui sa ise oleksid selline moslem, siis kuidas sa vaataksid nt meie lühikestes kleitides ja paljade õlgadega naisi? Või päevitavaid naisi.
mismis? 3. september 2015 11:13
rikub ju mihkel raua vabadust, rumal raud ei saa siis ju enam sokke ja sandaale kanda :D
3. september 2015 10:30
Kas krääsin on Eesti Juut ?
mis tähtsust 3. september 2015 10:48
Mis tähtsust, kas tegu on juudi, moslemi või eestlasega; naise või mehega? Küsimus on, kas burka keelamine on õigustatud või mitte. Gräzini jutt on õige. Tahad öelda, et Prantsusmaa jt riikide valitsustes ning Euroopa Kohtus (kes on sarnasel arvamusel) on kõik juudid? Suur osa moslemeid ei pea ka burkat vajalikuks (vt allpool).
ap 3. september 2015 10:17
kui burkat kanda võib võib iga inimene maski kanda ka ma elan eestis mitte islami riigis!!!
Totalitaarriik 3. september 2015 10:14
Muidugi, keelame kõik ära, mis meile ei meeldi, mis meid hirmutab ja mis väljendab võõraid ideoloogilisi vaateid: mustad ja kollased nunnarüüd, punkarite harjad ja hipide habemed, jõuluvana kostüümid ja klounide mütsid. Varsti oleme nagu kultuurirevolutsiooniaegne Hiina, või paduäärmuslik islamimaa. Demokraatia peab olema dolerantne. Isegi president Ilvese meelest on näomaskid igati OK ja lubatavad, kui kiitis kirikus märatsenud punkplikasid.

ap 3. september 2015 10:00
siis võin maski ka kanda!!!!
Karl 3. september 2015 09:46
Üldiselt nõus. Siis saavad vähemalt aru, et on võõral maal, kus ka kohalikke seadusi ja kombeid tuleb austada. Samas aita ehk burka ka naissoost radikaali ära tunda, mis ehk polegi väga paha. Meil on ju näiteks nii, et tegelane, kes kapuutsi siseruumis kohvikus, bussis, kirikus, tantsusaalis ja ehk ka magades ei eemalda on üldiselt identifitseeritav kui kriminaalse taustaga inimene.
Ettepanek uurivate ajakirjandusele 3. september 2015 09:42
Oleks kasu, kui te viitsiksite mingeid teemasid uurida ning esitada ülevaateid - probleemid, lähenemised, mida õpitud / muudetud ning kohtuotsused. Suurepärane viis valgustada inimesi ning saada juurde lugejaid.
Ma ei ole mingi ekspert aga see ei ole üldse keeruline. Probleem on selles, et eesti on antud multikulti teemadest väga eemal olnud. Seega üldine ettekujutus suurel osal puudub. Teeme tasa.
saame hakkama 3. september 2015 09:34
Vaidlus on nagu mingi burka taseme. Olulsem on nende iseloom. Näiteks araablastel on kõrgendatud autunne. Kuidas hakkavad nad elama koos platnoikultuuriga tgelastega? Juba praegu on ennustatavad tulvased konfliktid uuspaguaste ja koloniaalpagulaste järglaste vahel. Ainus positiivne lootus on see, et eetlased on suutnd selle võõra eluga kohaneda.
hmm 3. september 2015 10:15
esmapilgul tundub jah, et riietuse teema on suhteliselt tühine, aga loe uuesti:
"Et islam ei nõua burkat, on tegemist teatava väikese grupi riietusliku eripäraga, kusjuures sellisega, mis assotsieerub verejanulise ekstremismiga," ütleb Igor Gräzin.
"Kõik pantvangide tapmiste videod kujutavad endast islamiste-timukaid, kes kannavad nii-öelda meesteburkat. Seetõttu kujutab burka ja selle variandid sõjaka
islamismi manifesteerimist..."
minu kogemused moslemitega on sellised, et need kes kannavad tavalist, euroopalikku riietust on ka muus mõttes palju avatumad ja igati ühiskonda sulandunud. sageli ei saa õieti arugi, enne kui inimene ise ütleb nt. ramadani ajal toidust keeldudes. reeglina ei ole neil vaja demonstratiivselt oma palvevaipa mitu korda päevas välja otsida ja avalikult palvetada, seda saab vajadusel teha ka nii, et teised ei pane tähelegi ja kui ikka tööl on kiire ja ei ole sobiv aeg pausi teha, siis ei tee ka.
vastupidi on nendega, kes ka riietusega rõhutavad oma usulist kuuluvust, nendega tekivad tööl kergesti konfliktid, nad pigem nõuavad endale eritingimusi, kui et püüavad sobituda olemasolevate ja hästi toimivate reeglitega jne.
hmm-le 3. september 2015 10:35
Artikliga nõus 3. september 2015 09:28
See vähendab mingil määral ka vägistamiste riske. Teatud äärmuslikema moslemite arvates on üleni katmata naised (ka alaealised) õigustatud saak (hoorad). Ei viitsi antud teemal pikemalt peatuda.
Inglismaa kavatseb ka Prantsusmaa näitest ja Euroopa kohtu otsusest lähtuvalt keelata burka.
http://www.telegraph.co.uk/news/religion/10940882/Banning-the-burka-is-not-racist-its-a-kindness.htm...
Hetkeseisu ei tea, aga wikipeedias on kirjeldatud seda protsessi:
https://en.wikipedia.org/wiki/British_debate_over_veils
Muideks Holland ja teised riigid seavad samuti piiranguid. Miks me peame tegema samu vigu. Kohus leidis, et tegu pole rassismi ega diskrimineerimisega. Punkt!
Artikliga nõus 3. september 2015 09:12
Keelata tuleb just nüüd ja praegu. See ennetaks ka nende moslemite siia tulekut, kellel on äärmuslikumad vaated. Uskuge, isegi sallivad neid siia ei taha. Nas lihtsalt ei tea veel seda. Ka mõõdukate vaadetega moslemeid on piisavalt ning jagub ka meile.
Kui juba äärmuslikumad on siin, siis keelamine viib mässuni. Isegi kui keelatud, siis ei julge politsei seaduse rikkujaid manitseda. Tagajärjeks võib olla tõsisem mäss.
Osa EL suurriikides suruti burka keeld läbi (nt Prantsusmaal). Seega meie võrdõigusvolinik võiks arvestada Euroopa inimõiguste kohtu otsustest, mis ei leidnud burka keelus midagi taunitavat. Lisan ka vastava lingi. Tõlgin ühe lõike: Prantsusmaal elab hinnanguliselt 5 miljonit moslemit - täpne arv ei ole teada, kuna statistika koostamine usu ja etniliste gruppide lõikes on ebaseaduslik. Igal juhul tõdes kohus, et burka keeld mõjutab üksnes 1900 naist (2009. aasta uuringu andmed). Prantsuse võimud leidsid, et antud näitaja on peale uuringu läbiviimist langenud veelgi 50% tänu suurele info. kampaaniale. Miks leiutada ratast? Õpime suuriikide vigadest ja headest näidetest! NB! Üleni kaetust seostatakse äärmuslikusega - kõike sellega kaasnevat me siia ei taha.
http://www.theguardian.com/world/2014/jul/01/france-burqa-ban-upheld-human-rights-court
just 3. september 2015 14:08
kui keelata, siis ikka kohe ja enne kui siia on juba tulnud burka kandjad, et inimesed teaksid juba enne siia tulekut millega nad peavad arvestama.
jude jegor 3. september 2015 08:56
burkat võiks kanda kui alumine osa oleks paljas
viks 3. september 2015 08:48
õigus ta ju on..... maailma väravad on valla ... sama arvavad ka ida virumaa eestimaalased - narva sild on oi kui lai.....mahute kõik ....ja õigus ka on ,kui ei meeldi siinse elu reeglid , siis maailm on lai ja mitmekesine .

tegelikult 3. september 2015 08:36
loll jutt. rikub küll vabadust. on söna-, südametunnistuse-, religiooni- jne vabadus. Samas, burka ja (koguni) islami keelamin ei oleks mitte halb asi. Vöiks ära keelata küll ni burka ja islami. Lihtsalt tuleb siiski ausaks jääda ja tunnistada et lähme inimeste pöhivabasuste kallale kui sellist asja teeme.. Aga noh, maailm muutub.... lihtsalt mönikord tuleb teha asju mis jätavad halva maitse suhu. Islam ei ole selline religioon mis euroopa kultuuriruumi sobib, seega kui ainuke asi mis selle vastu aitab, on keelud, siis ok.. nii on. Aga jääme ausaks, ja ärge hakka demagoogitsema, et "tegelikult ju me nende vabadust ei piira"... Ning alati vöib meeles pidada, et jah, kui leidub pöhjus ühe vabaduse piiramiseks, leiutavad poliitikud pöhjuse ka järgmise vabaduse piiramiseks, ja nii edasi, kuni elu läheb väga... mitte vabaks. Burka ja islami piiramise poolt, aga tuleb ka tagajärgedele möelda, see on libe tee allapoole, ok...
nudist 3. september 2015 08:48
mida arvad nudistidest
tegelikult 3. september 2015 09:15
alasti oleme siia sündinud, alasti sureme. köik vahepealne on arutletav. aga mida arvad, kui öra vöetakse vabadus siin öhtulehes kommenteerida, vabadus öelda mida poliitikutest arvad, vabadus öelda mida arvad nudistidest, homodest, juutidest venelastest, reformaritest, keskerakonnast? Sest köik vabaduste kadumised algavad ühest väikesest keelust, sellele järgneb veel üks väike keeld ja mingi aeg hiljem on igasugune vabadus läinud ja rezhiimikrritilse sönavötu eest saad 25 aastat siberis. mäletad seda aega veel? Arvan siiski et burka ja islami vöiks keelustada EUs. Samas, hoolimata sellega et ta seisukohaga nöustun, on Igori sönavöttt täis tüüpilist poliitilist demagoogiat.
mimm 3. september 2015 07:43
mees teab mis mees räägib!!!!
Eestlane 3. september 2015 07:40