Ungari politsei on tõkestanud Budapestis põgenike tee rongidele ja viimased avaldavad selle vastu meelt. Edasi ei lase politsei neil aga täna Budapesti rahvusvahelisest rongijaamast sõita.Foto: AFP / Scanpix
Maailm
2. september 2015 20:00

PÕGENIKEKRIIS SÜVENEB: analüütikud kardavad vaba liikumise ja Schengeni viisaruumi piiramist Euroopas (28)

Analüütikud hoiatavad, et salaja üle piiride pääseda üritavate põgenike hulga tõttu võidakse hakata piirama vaba liikumist Euroopas.

Euroopa riigid püüavad toime tulla üha suurema hulga põgenikega, juulis saabus euroliitu rekordarv pagulast  ligi 108 000 inimest, aasta algusest praeguseni on Euroopasse tulnud 350 tuhat immigranti, vahendas ERRi uudisteportaal "Aktuaalset kaamerat".

Paljud analüütikud on aga mures, et kui suur hulk põgenikke üritab jätkuvalt illegaalselt Saksamaale pääseda, siis varsti hakatakse piirama ka vaba liikumist Euroopas ja ohtu satub Schengeni viisaruum. "Ma arvan, et Schengeni viisaruum on ohus ja sellest oleks kahju, sest Schengen on Euroopa Liidu jaoks suurepärane saavutus," nentis näiteks Economisti ajakirjanik Edward Lucas.

Eesti siseministeerium aga ütles teemat kommenteerides, et Euroopa Liidu sisepiire ületavate smugeldajate ja sisserändajate ohjamiseks ei ole vajalik sisepiiridel piirikontrolli taastamine, vaid tarvis on kontrolli tugevdada välispiiridel.

Itaalia põhjaosas asuva Bolzano provintsi võimud teatasid täna, et Austria piiril taastatakse ajutiselt piirikontroll. Samm astutakse Saksamaa, täpsemalt Baieri liidumaa palvel, sest sinna on lõuna poolt saabunud lühikese aja jooksul juba väga palju migrante.

Itaalia välisministeeriumi pressiesindaja rõhutas aga, et praegune ajutine piirikontrolli taastamine ei tähenda Schengeni süsteemist loobumist.