Eesti uudised

KAALUMIST VÄÄRT MÕTE: võtame Eestisse orbudeks jäänud lapsi ja paigutame nad peredesse (141)

Õhtuleht.ee, 2. september 2015 11:19
Varro VooglaidFoto: Laura Oks
Teisipäeva õhtul läks eetrisse selle hooaja esimene "Vabariigi kodanikud", kus arutusel oli selle suve kõige kuumem teema – pagulased.

Stuudios olid Siseministeeriumi kodakondsus- ja rändepoliitika osakonna juhataja Janek Mägi, Riigikogu liige Mart Nutt, MTÜ Eesti Pagulasabi juht Eero Janson ning Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juhatuse esimees Varro Vooglaid.

Samal teemal

Vooglaid ütles saates välja huvitava mõtte, et miks ei võiks Eesti näidata üles inimlikkust ning võtta 200 põgeniku asemel riiki hoopis 500 orbu ning paigutada nad peredesse elama. "Näitame üles suurt südant ning võtame näiteks 500 orbu. Mina näiteks oleks valmis oma perekonda võtma ühe orvu," rääkis ta.

Vooglaid lisas, et senised sotsialistlikud süsteemid, kus pagulased pannakse elama riigi poolt kindlaks määratud kohtadesse ning neile üritatakse vägisi keelt õpetada, ei tööta.

"Me elame roosades unistuses. Kuid vaatame fakte, kuidas on meile õnnestunud venelaste integreerimine, kuidas on õnnestunud integratsioon Saksamaal ja Rootsis, siis kõik see on üks läbikukkumiste jada. Peame mõtlema väljaspool raame ning miks me ei võiks pakkuda inimlikke lahendusi ja võtta orvud oma perekonda," rääkis ta.

Siseministeeriumi kodakondsus- ja rändepoliitika osakonna juhataja Janek Mägi tõdes, et mõte pole paha, kuid vaevalt me Itaaliast siia orbe saame. Samas rõhutas Mägi, et Eesti võtab vastu ainult need inimesed, kes vajavad rahvusvahelist kaitset, majanduspõgenikke Eesti vastu ei võta.

Eesti on välja öelnud ka selle, et eelistab vastu võtta kristlasi. Saates kerkiski küsimus, kas see pole siiski diskrimineerimine, kuna kristlaste inimõigused ei saa olla ülimad moslemite inimõigustest. Varro Vooglaid rõhutas aga, et kristlased on Süürias kõige haavatavamad, kuna nendevastased kuriteod on võtnud juba genotsiidi mõõtmed ja kristlastel on ka siin kergem kohaneda.

"Tegelikult tundub mulle kogu see valiku jutt kahtlane, kuna ma ei usu, et see EL kontekstis hakkaks üldse toimuma. Pigem on see PR-strateegia. Kuid meie peame valima, kas tahame olla rahvusriik või valime multikultuurse mudeli," ütles ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee