Kohverit toetav kollane lint president Ilvese rinnas.Foto: Alar Truu
Marge Sillaots 31. august 2015 12:11
President Toomas Hendrik Ilves kutsus eestlasi toetama piirilt röövitud kapolast Eston Kohverit kollase lindiga, samas kui oranži-musta triibuline Georgi lint on tekitanud pahameelt Eestis juba mõned aastad. Mida need lindid aga tegelikult tähistavad?

Rinnas kantavate eri lintidega avaldatakse toetust või tõstetakse teadlikkust teatud teemadel, eelkõige soovitakse juhtida tähelepanu haigustele – näiteks aidsi puhul kantakse punast, rinnavähki tähistab roosa lint.

Lisaks lintidele kantakse näiteks ka teatud lilli, käepaelu või märke, samuti eesmärgiga juhtida tähelepanu haigustele või sündmustele.

GEORGI LINT – punase terrori ohvrite mälestamine; lint on osa tsaariarmees antavast Georgi ordenist. Georgi ordeni näol on tegu igati auväärse autasuga. 1769. aastal keisrinna Katariina II asutatud ordeni täielik nimetus on Püha Georgi Suurkannataja ja Võitja orden. Georgi ordeniga autasustati vaid ohvitsere ning ainult teenete ja vapruse eest lahinguväljal. Ordeni deviisiks oligi: "Teenistuse ja vapruse eest!" Ordeni märk on valge emailiga kaetud kuldrist, mille keskmes asub Püha Georgi kujutis. Ordenilindi värvid – oranž ning must – sümboliseerivad laialt levinud tõlgenduse kohaselt tuld ja püssirohusuitsu. Neid on nimetatud ka Vene sõjalise vapruse värvideks.

Allikas: "Tuli ja püssirohusuits: Georgi lindist tänapäeval ja minevikus" (ÕL, 26.04.2010)

KOLLANE LINT – Eston Kohveri toetuseks; ilmus Eesti rahva ette pärast seda, kui president Toomas Hendrik Ilves teatas sotsiaalmeedias, et kavatseb võidupüha paraadil kanda Kohveri auks kollast linti.

"Eston Kohver, Eesti teeb kõik, mis võimalik, et Sa koju ja pere juurde tagasi tuleksid. Homsel võidupüha paraadil kannan ma Sinule mõeldes kollast linti kui taaskohtumise lootuse ja ootuse märki," kirjutas Ilves.

USAs ja Kanadas tähistab kollane lint toetust sõjaväele, eriti välisriikides teenijatele ning konfliktipiirkonnas viibijatele.

Ühtlasi kantakse kollast linti ka enesetappude teadvustamise eesmärgil.

Võib kasutada ka demokraatia sümbolina.

ROOSA LINT – võitlus rinnavähi vastu; alates 1992. aastast kasutusel olev lint tähistab eelkõige lootust. Selle eesmärk on juhtida tähelepanu rinnavähi varajase avastamise võimalusele ning rinnavähi diagnoosimise ja ravi probleemidele. Ühtlasi toetatakse linti kandes vähiga võitlevaid naisi ning nende peresid.

Ühtlasi tähistab punane lint ka südamehaigustele tähelepanu juhtimist.

LÄBIPAISTEV/PÄRLMUTTER-LINT – kopsuvähi vastane võitlus; algselt oli lint läbipaistev, ent seejärel lisati värvi, et lint paremini välja paistaks. Väidetavalt tähistab läbipaistvus mittesuitsetaja kopse. Ametlikult ükski organisatsioon linti teadaolevalt ei kasuta.

VALGE LINT – raske kombineeritud immuunsuse defitsiidi (SCID) vastane võitlus.
Linti kasutati ka 2011. aastal Vene riigiduuma valimistulemuste ebausaldusväärsuse tähistamiseks.

SININE LINT – rahu sümbol; erinevate haiguste, nagu autonoomse närvisüsteemi düsregulatsiooni, Sjögreni sündroomi, Von Hippel-Lindau sündroomi (VHL), tuberoosse skleroosi ja Stevens-Johnsoni sündroomi teadlikkuse suurendamiseks.

Sinisel lindil on eri variatsioone, näiteks tumesinist kantakse ka pärasoolevähki haigestunute või kroonilist väsimust põdevate toetuseks.

ORANŽ LINT – kandmisega kutsutakse üles teadvustama üleilmselt aset leidvat kristlaste mõrvamist, kuid ka avaldamaks vastuseisu loomade vastasele julmusele.

Linti võib kanda leukeemia, hulgiskleroosi ja hüperaktiivsuse (ADHD) toetuseks.

LILLA LINT – vähist paranenute sümbol (tähistatakse märtsis); kuid samas ka mitmetele eri haigustele, nagu soolevähk, munasarjavähk, munandivähk, Crohni tõve, luupuse või migreen tähelepanu juhtimiseks.

Linti kasutab ka LGBT kogukond vihakuritegude, kiusamise ja enesetappude ennetamiseks.

HALL LINT – kantakse ajuvähi, astma ja diabeeti teadlikkuse tõstmiseks.

Rootsis tähistab rukkilill sotsiaalset liberalismi. Rukkilill oli ka Saksamaa ja Preisimaa sümbol. Hiljem on rukkilille kasutatud pan-germanistliku sümbolina Austrias. Saksa keeles tuntakse rukkilille tema varasema sümboolse tähenduse tõttu kui keisri lille Kaiserblume. Prantsusmaal kantakse Esimese maailmasõja lõpu meenutusena ja kõigi veteranide sümbolina rinnas stiliseeritud rukkilillemärki bleuet de France. Rukkilill on ka lootuse sümbol amüotroofse lateraalskleroosi ja teiste sarnase haiguse puhul.

Allikas: "Urmas Sutrop: Austrias kasutati rukkilille pan-germanistliku sümbolina, eestlased valisid selle oma rahvuslilleks alles 1968" (EPL, 21.03.2015)

Samal teemal

Kommentaarid  (19)

kass 1. september 2015 13:19
georgi lint oli ka mereväe kaardiväelaste mütsil
georg 31. august 2015 22:48
Georgi ordeni ajalugu ulatub juba 1769. aastasse, mil Katariina II asutas ordeni nime all “Püha Georgi Suurkannataja ja võitja orden”. Ordeniga autasustati ohvitsere teenete ja vapruse eest lahinguväljal, ja kindlasti mitte maadevallutusel, vaid just oma maad kaitstes. Ordeni slogan oli „Teenistuse ja vapruse eest“ ja orden ise on valge emailiga kaetud kuldrist, mille keskel asub Püha Georgi kujutis. Oranž ja must aga omakorda sümboliseerivad tuld ja püssirohtu. Ordeniga samaväärne oli ka mõõk, mida peeti kõige prestiižsemaks sõjalisteks autasuks. Vastavalt ajaloolasele Reigo Rosenthalile, teatas ka Soome marssal Mannerheim, peale Georgi ordeni saamist, et võib nüüd rahus surra. Samuti on Georgi mõõga saanud Johan Laidoner ja Anton Irv.
http://gulag.ipvnews.org/new/article20100509.php
Georgi sümboolikat kandsid ka Saksa poolel võidelnud venelased.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS