Repliik

Küsimus | Idapiirile rajatakse e-piir? (13)

Õhtuleht.ee, 30. august 2015, 20:06
Foto: ALDO LUUD
Õhtuleht: Miks Eesti pole Eston Kohveri röövimise järgse aasta jooksul jõudnud idapiiri kindlustamisel võsa lõikamisest kaugemale, kui Ungari paigaldas 175kilomeetrise okastraattara põgenike tõrjeks kõigest kahe kuu jooksul? Meie ainult räägime, ungarlased aga tegutsevad.

 

Samal teemal

Toomas Viks, siseministeeriumi pressinõunik: Ungari–Serbia piirile füüsilise tõkke ehk aia ehitamine on seotud massilise ebaseadusliku sisserände survega, millega Ungari üritab toime tulla ning mille ohjamiseks on kõrge aia ehitamine üks kiiremaid viise. Aia ehitamine on tõenäoliselt küll kiireim viis, kuid et Eesti ja Venemaa vahelisel piiril sellist massilist survet ette näha ei ole, ei ole ainult aia püstitamine Eesti olusid arvestades perspektiivis ei tõhus ega otstarbekas.

Rõhutan, et idapiiri väljaehitamise lõppeesmärgiks on piiririba väljaehitamine ning maismaapiiri sajaprotsendiline katmine ööpäevaringse tehnilise valvega. Eesmärgiks on idapiiri maismaaosa katta omavahel integreeritud andurite ja kaamerate süsteemiga, mille tegevust toetavad droonidki. Sõltuvalt piirilõigu spetsiifikast on tehnilise valve toetamiseks teatud lõikudes vajalik ka piirdeaed, kuid see on väga väike osa idapiiri väljaehitamise tegevusest.

Meie prioriteediks on infotehnoloogilise piiri loomine, mis võimaldab tulevikus tuvastada selle läheduses toimuva tegevuse kohe, samuti töödelda kõiki piiril ette tulevaid intsidente reaalajas ning sündmustele reageerimise aeg viiakse miinimumini. Samuti on andursüsteemide poolt kogutav info kasutatav tõendusmaterjalina piiriga seotud süütegude menetlemisel – olgu selleks siis ebaseaduslik piiriületus, salakaubavedu, inimkaubandus või muu piiriülene kuritegu.

Kui aastaid tagasi tõdesime, et piiride valveks kasutatakse inimressurssi, keda toetab tehniline valve, siis meie eesmärk on mõne aasta pärast öelda, et piiride valveks kasutatakse nüüdisaegset tehnoloogiat, mida toetab inimene.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee