VIIMASEL MINUTIL: 1. sep­temb­ril heliseb taas koolikell ja haridusasutused loodavad, et selleks ajaks on õpetajakohad täidetud. Kui kvalifikatsiooniga pedagoogi ei leita, lepitakse vajadusel ka B variandiga.Foto: Aldo Luud
Karoliina Vasli 29. august 2015 07:00
Uue õppeaasta eel on osas koolides siiani täitmata õpetajakohti. Kui linnas kandidaate jätkub, siis maal on õpetajate põud tõsisem probleem.

Uue õppeaasta eel on osas koolides siiani täitmata õpetajakohti. Kui linnas kandidaate jätkub, siis maal on õpetajate põud tõsisem probleem.

Haridusasutustes on kibedaim rännuaeg kevad. Õpetajad kiikavad uusi pakkumisi ja koolid otsivad näiteks pensionilejäänutele asendajaid. On kirjutamata reegel, et õpetajad vahetavad töökohta just kooliaasta järel, mitte augustis, kui uus kooliaasta ukse ees. Ent alati on erandeid. Tööportaalides on siiani töökuulutusi, näiteks Põlvamaa Saverna põhikool otsib inglise keele õpetajat. Eelmine pedagoog ütles alles hiljuti: vabandust, aga nüüd ma lähen! Küsimus oli väikeses koormuses ja selles, et õpetaja leidis töökoha kodule lähemal. "Direktorina olen muidugi kuri, ent inimesena mõistan, et ta peab ka perekonda toitma. Lahkusime pisarsilmi, ta on väga hea õpetaja," sõnab kooli direktor Ruth Elias. Õnneks on kaks õpetajat töökuulutusele reageerinud ja juba esmaspäeval oodatakse neid töövestlusele.

Nõnda hästi pole läinud Kanepi gümnaasiumil, kes otsib osalise koormusega tehnoloogiaõpetuse õpetajat. Maakeeli tähendab see põhikooli tööõpetust. Direktor Ilvi Suislepp nendib, et taolisi spetsialiste otsi taga kui nõela heinakuhjast. "Meile tuli üks avaldus, aga seegi inimene ei kvalifitseerunud nõuetele," märgib ta. Ta toob puudusena välja väikese tundide arvu. "Võiks ju olla, et õpetaja üks päev on ühes koolis, teine päev teises koolis ja nii edasi. Aga kes nii teeks? Ja kogu see aja- ja sõidukulu."

Edasi lugemiseks: