Eesti uudised

Telefon on põhjustanud ka õnnetuse viie kannatanuga, kellest kolm olid lapsed  (26)

Teet Teder, 25. august 2015 07:00
PATUSTAVAD JUHID: Enamik autojuhte kasutab roolis olles telefoni nii helistamiseks, sõnumite kirjutamiseks kui ka internetis surfamiseks. Tund ristmikul ja Õhtulehe fotograaf tabas paarkümmend patustanud juhti.Foto: Arno Saar
Maanteeamet alustas kampaaniat, et sohvrid ei tegeleks autoroolis kõrvaliste asjadega. Roolis olles on mobiiltelefoni kasutamine laialt levinud: kõigist autojuhtidest kasutab seda 70%. Aga juhid toksivad ka sõnumeid, surfavad internetis, söövad, suitsetavad ja meigivad.

Politsei- ja piirivalveameti komissar Riho Tänak on Harjumaa liiklusõnnetuste uurimise komisjoni liige 2003. aastast alates. Selle ajaga on tal uurimise all olnud mitu juhtumit, kus liiklusõnnetuse üheks põhjustajaks on olnud sohvri kõrvaline tegevus. «Ühel juhtumil oli tegemist õnnetusega Tartu maanteel, kus kaldus vastassuuna vööndisse küll teine autojuht, aga selle kohta, kes õiges suunavööndis sõitis, ütlesid tunnistajad pärast, et ta toksis parasjagu sõnumit mobiiltelefoni. Ehk oleks tal muidu olnud aega õnnetust ära hoida?» küsib Riho Tänak tagant järele.

Samal teemal

Teine meenunud juhtum on kurvem: «Üks õnnetus lõppes viie kannatanuga, nendest kolm olid lapsed. See juhtus Paldiski maanteel. Üks härrasmees rääkis telefoniga, see kukkus tal põrandale, siis hakkas ta seda autost otsima ja kalduski vastassuuna vööndisse.»

Need on ainult mõned komissarile meenunud juhtumid, kus telefon autoroolis on liiklusõnnetuse põhjustaks. «Seda, et see (kõrvaline tegevus roolis) on liikluses probleem, näeb iga liikleja ise ka, kui ta auto aknast kõrval autosse korra pilgu heidab,» ütleb Tänak.

Tõsi, politsei üleriigilist reidi korraldanud ei ole, et juhte rajalt maha noppida ja karistada. Raske on ka piiri tõmmata, milline on ohtlik kõrvaline tegevus, mida karistama peaks. Kas värsket kabanossi nooliv juht on liiklusrikkuja?

«Üldistada on raske, kas piir on kabanoss või juuste kammimine. Küll aga on ilma käed vabad süsteemita telefoni kasutamine rikkumine. Eks osa asju jääb juhtide enda südametunnistusele, aga kui on juhtunud õnnetus ja tuleb välja näiteks kohvi joomine sel ajal, siis see on üks soodusasjaolusid.»

Kolm sekundit telefoni = 125 meetrit

Maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand ütleb, et kõrvalised tegevused liikluses on ala, millest palju räägitud ei ole. Kuni tänaseni, kui amet alustab kampaaniat «Kui juhid, siis juhi».

Tänavu mais tegi maanteeamet uuringu, mille tulemused oli jahmatavad: 99% telefoni kasutavatest juhtidest vastab roolis olles kõnedele. Neid, kes ise välja helistavad, on vähem: pereliikmetele ja tööasjus helistab roolis olles sageli ligi 20% juhtidest. 24% kasutab roolis olles mõnikord telefoni pildistamiseks ja tekstisõnumite või sotsiaalmeedia postituste lugemiseks. Juhtimise ajal telefoni kasutajatest 6% loeb roolis olles ka uudiseid ja surfab internetis, 1% teeb seda sageli.

Kuigi vastanud leidsid, et kõige ohtlikum on sõidu ajal telefoniga tekstisõnumite saatmine (81%), leiti uuringus, et lisaks telefonile on muudki ohtlikku. Teisel kohal (62%) on meikimine ja enese sättimine, kolmandal telefoniga rääkimine (30%) ja neljandal söömine (20%). Navigeerimisseadet inimesed ohtlikuks ei pea, aga 19% vastanutest, kes on ohtu sattunud, nimetas põhjusena navigeerimisseadme kasutamist.

«Kui vaatame tekstisõnumit, siis meie tähelepanu on liiklusest eemal kolm kuni viis sekundit vähemalt. Auto liigub sel ajal linnakiirusel (50 km/h) 75 meetrit. Sõites 90 km/h, aga 125 meetrit,» hoiatab Heinrand.

Näljane sõiduõpetajaroolis põlvedega

AUTOJUHT MARGIT: «Mul oli aastaid tagasi sõiduõpetaja, kes leidis ühel hetkel, et tahaks enne tunni algust burksi süüa, sest ta just jamas mingi neiuga väga kaua ega jõudnud süüa. Onu ostis burksi ja hakkasime tagasi kulgema selle koha poole, kust mina sõitu alustama pidin. Aga terve tee sinna sõi onu burksi kahe käega, rääkis mulle linnaliiklusest ja juhtis... põlvedega. Ise naeris terve aja: «Nii, Margit, sina ära küll nii tee, nii ei juhita!» Kogu juhtimine, suuna- ja käiguvahetus toimus põlvedega.»

Kaunitar autoroolis ühtaegu helistas, värvis huuli jõi kohvi

AUTOJUHT MARKO: «Olen mõned aastad tagasi hommikusel tööletuleku tunnil seisnud Sõpruse puiesteel valgusfoori taga, kus kõrval autos istus kaunis naine, kes hoidis õlaga mobiiltelefoni kõrva juures, sama käega värvis huuli ja teise käes oli hommikune kohvitops... Millise kohaga ta rooli hoidis, seda ma ei tea. Aga vaatepilt oli unustamatu, sest päris ilus naine oli.»

Samal teemal

24.07.2015
GALERII | Mobiiltelefoniga kõnelevad roolikeerajad
24.07.2015
Liikluses mobiiltelefoni kasutamine on ohtlike olukordade suurim põhjustaja