Eesti uudised

Ülipopp Rummu karjäär ägab suvitajate massi anarhia all (37)

Mattias Tammet, 25. august 2015, 07:00
OMA LAGUUN: Rummu karjäär võib piltidel-videotel jalust nõrgaks võtta, aga reklaamitrikist on asi väga kaugel. Mitte tingimata heas mõttes.Foto: Mattias Tammet
Lausa rahvusvaheliselt tuntuks saanud Rummu karjääri tuhanded külastajad on justkui kõigile pinnuks silmas. Keegi neid sinna ei soovi ja ka päästma tullakse kauge maa tagant.

«Vangla perimeeter! Lähenemine keelatud!» hoiatavad sildid endiselt, juba aastaid alusetult. Rummus pole enam ühtegi kinnipeetavat. Samamoodi nagu Tallinna Patarei vanglast on Murru vanglastki ja sellega seotud Rummu karjäärist saanud vaatamisväärsus. Erinevalt Patareist toimub aga Rummus kõik valla ja omanike kiuste.

Õnnetusi seni vähe

Suplejad tunnevad end samuti nörritatult. Pühapäeval ütles neli juhuslikult valitud seltskonda järjest, et lähevad karjääri esimest, kuid ilmselt ka viimast korda. «Ülerahvastatud. Ja lastel kõva istuda,» kirus kahe lapsega pere tahket lubjakivikallast. «Kempsu ei ole, prügikasti ei ole,» olid järgmised õnnetud.

Randa tulijad meelitasid kohale karjäärist nähtud droonivideod või varemetelt vette hüppamise võimalus. «Peldik võiks olla, kõik võiks olla,» tõdes üks seltskond, ent lisas, et tulevad ikkagi tagasi. «See on ainuke selline järv Tallinna lähedal. Männiku on kinni ja meri on külm.»

Tegelikult on häirekeskusele teadaolevaid hädajuhtumeid karjääris viimastel aastatel vaatamata tõusnud populaarsusele vähe: mullu kolm korda ja sel aastal kaks, loetleb häirekeskuse pressiesindaja Jaana Padrik. Sealhulgas oli mitu väljakutset pigem leebet laadi: näiteks üks kulupõleng ja ühe sportlase pikaks ajaks randa jäetud riideid, mis panid inimesi arvama, et keegi on ära uppunud, ütles Põhja päästekeskuse pressiesindaja Barbara Lichtfeldt. Samas on siiski teada, et eelmisel aastal uppus karjääri üks sukelduja ning üks 17aastane neiu vigastas varemetelt vettehüppel selga.

Kui ilusa vee ja retroindustriaalmaastiku eest on karjäär ka suurtelt rahvusvahelistelt meediakanalitelt ohtralt kiita saanud, siis kohapealne reaalsus võib turistid siiski ära ehmatada. Karjääri ümbrus on täis prügi, millest osa omakorda ohtlikki. Näiteks kümnete kilomeetrite kaupa vana okastraati, ent ka värskeid teravate servadega konservkarpe ja plekkpurke, rääkimata klaasikildudest.

Vasalemma vallavanema Mart Metsa sõnul on nende käed seotud, sest territoorium ei ole valla oma. «Vald ei saa suurt midagi teha peale ettekirjutuste,» ütleb Mets ning lisab, et on territooriumi ostnud ettevõttel palunud sinna paigaldada sildid, et ujumine on omal vastutusel või keelatud.

«Kuigi eks me saame aru ja nemad saavad aru, et sellest ei pruugi kasu olla,» tõdeb Mets. «Me oleme valmis kaasa rääkima, kui omanik selleks valmis oleks. Aga omanikud ei ole selle arenduse vastu mingisugust huvi üles näidanud.»

Mets kurdab veel, et samuti ei saa nad midagi ette võtta Rummu alevit läbivale maanteele parkivate autode vastu. «Tee kuulub Eesti riigile. Ja liikluseeskirjadest kinni pidamine kuulub politsei pädevusse,» ütleb Mets ning lisab, et politseiga on asjast räägitud.

Omanikud: lahendused ei aita

Ülemöödunud aastal pani riik vanglakompleksi ja selle kõrval asuva vett täis valgunud karjääri korraga müüki. Omanikuks sai OÜ Rummu Invest, mille juhatajad võtsid ette plaani ehitada vangla territooriumile logistikakeskus (asub Rummu ju Paldiski sadama ja Tallinna vahel).

Ent karjäär ja selle järv tunduvad olevat ebasoovitud boonused. Ettevõtte esindaja ütleb, et ujujaid nemad sinna ei taha. «Midagi teha ei ole. Lõhuvad aia maha ja tulevad,» kortsutab esindaja kulmu.

Investeeringuid plaanitud ei ole, sest ettevõte ei jaksa nii mitmesuguste asjadega tegelda. «Paigaldame sinna sel või järgmisel nädalal sildid, et ujumine keelatud,» lubab esindaja. «Aga ma arvan, et need ei pea vastu kauem kui üks kuu. Ta toob näiteks, et alal olid ümber väravad – kuniks need ära varastati.

Esindaja ütleb, et tugev piiramine teeb ala võib-olla veel salapärasemaks. Samas tõdeb ta, et karjääri maha müüa pole püütud. Kuid kui keegi piisavalt palju pakuks, siis seda kaalutaks.

Vangide kätetöö

Rummu karjäär oli ajaloos ennekäike mõistagi karjäär. Aastakümneid kaevandasid Nõukogude vangid lubja­kivi ning aastakümneid tuli seetõttu kaevandust veest tühjaks pumbata. Võimuvahetusega lõppes kaevandamine, kuid osa vanglahoonetest asus endiselt kaevanduse alal, mistõttu vangla võttis pumpamise üle. Vangla koliti aga ümber ja eelmise kümnendi alguses pumpamine lõpetati. Kaevandus täitus paari aastaga praeguse tasemeni.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee