Eesti uudised

Kaljurand kohtumisel Mogheriniga: "Peame täna arvestama nii lõunast kui ka idast lähtuvate ohtudega." (5)

Toimetas Kristin Aasma, 24. august 2015 17:44
Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini (vasakul) ja Eesti välisminister Marina Kaljurand Tallinnas 24. augustil 2015.Foto: Eesti Välisministeerium
Eesti välisminister Marina Kaljurand ning Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini arutasid täna Tallinnas Euroopa Liidu jaoks olulisi julgeolekuküsimusi nagu julgeolekuolukorda Euroopas, rände- ja terrorismiküsimusi ning Lähis-Ida rahuprotsessiga seonduvat.

Julgeolekuolukorrast rääkides rõhutas välisminister Kaljurand, et viimase pooleteise aastaga oluliselt kasvanud ettearvamatus ja ebastabiilsus mõjutab Euroopa julgeolekut laiemalt, vahendas välisministeeriumi pressiosakond. "Peame täna arvestama nii lõunast kui ka idast lähtuvate ohtudega," ütles Kaljurand.

Samal teemal

Idast lähtuvat ohtu iseloomustab Kaljuranna sõnul Venemaa jätkuv agressioon Ukrainas ning Venemaa militaarse aktiivsuse märkimisväärne kasv. "Olukord Ida-Ukrainas on jätkuvalt pingeline, kogu kontaktjoone ulatuses on kasvanud rikkumiste arv ja nende intensiivsus. Sedavõrd aktiivset pommitamist ning raskerelvastuse kasutamist kontaktliinil pole esinenud kuue kuu jooksul alates Debaltseve lahingust käesoleva aasta veebruaris," märkis välisminister Kaljurand.

"Mõistame koos partnerite ja liitlastega Venemaa initsieeritud taaseskalatsiooni hukka ning kutsume Venemaad üles Minski kokkuleppeid järgima," lisas minister. "Vajadusel peab Euroopa Liit olema valmis Venemaa suhtes kehtestatud sanktsioone karmistama," rõhutas Kaljurand.

Kõneldes Euroopa lõunaosast lähtuvatest ohtudest märkis välisminister Kaljurand, et need ohud on seotud ennekõike islamistliku terrorismi ning viimasega seotud vägivaldse ekstremismiga (nagu ISIL), mille üheks tagajärjeks on ka rändesurve Euroopale.

Ebaseadusliku rändega võitlemisel on välisministri sõnul oluline tegeleda ebaseadusliku ja sunnitud ümberasumise lähtepõhjustega kolmandates riikides.

Samas tunnustas välisminister Euroopa Liidu pingutusi selles vallas, tuues esile hiljuti käivitatud sõjalist operatsiooni EUNAVFOR Med.

Kaljurand avaldas Federica Mogherinile tunnustust Iraani tuumaleppe läbirääkimistesse eduka panustamise eest. "Iraani tuumakokkulepe on tõestuseks, et Euroopa Liidu diplomaatia ja mitmepoolsed diplomaatilised pingutused saavad viia rahumeelse lahenduseni. Läbirääkimiste tulemuse näol on tegemist Lähis-Ida regiooni ja laiemalt kogu maailma julgeoleku seisukohast väga olulise arenguga, millel võib olla kaugeleulatuv positiivne mõju," ütles välisminister.

Välisminister Kaljurand ja ELi välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Mogherini rääkisid ka uue Euroopa julgeoleku strateegia loomisest, mis ühendaks kõik ELi välis- ja julgeolekumõõdet sisaldavad poliitika valdkonnad, sealhulgas kaubanduse, arengukoostöö ja energeetika üheks sidusaks välistegevuseks. "Arvestades halvenenud julgeolekusituatsiooni Euroopas ja selle naabruses on sellise kõikehõlmava strateegia valmimine väga vajalik," sõnas Kaljurand.

Välisminister Kaljurand rõhutas kohtumisel Euroopa Liidu toetuse olulisust nii Eston Kohveri kui ka India laevakaitsjate kaasuse lahendamisel ning tänas Federica Mogherinit eelmisel nädala tehtud avalduse eest, milles kõrge esindaja mõistis hukka Eston Kohveri suhtes tehtud kohtuotsuse ja ebaseadusliku kohtumenetluse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee