Pilt on illustratiivneFoto: JOOSEP MARTINSON
Toimetas Piret Pappel 22. august 2015 08:15
Esmaspäeval riigikogu sotsiaalkomisjonis arutlusele tulev ametiühingute nõue hüvitada töötajatele esimesed kolm haiguspäeva maksab haigekassa hinnangul ligi 30 miljonit eurot aastas. Ametiühingud leiavad, et raha võiks tulla tubakaaktsiisi täiendavast tõusust.

Ametiühingute arvutuste kohaselt tuleks tubakaaktsiisi tõsta 12 protsenti, mis lisaks suitsupaki hinnale keskmiselt 25 senti.

Kuigi hetkel tööandjad ja haigekassa esimest kolme haiguspäeva ei hüvita, on haigushüvitistele kuluv summa haigekassa eelarves täna kiiresti tõusmas. Esimesel poolaastal kulus haigekassal haiguspäevade hüvitamiseks 15 protsenti rohkem kui mullu.

"Kuna keskmine palk tõuseb vaid 6 protsenti aastas, näitab 15protsendiline kulutõus muuhulgas seda, et inimesed on järjest pikemalt haiged," kommenteeris ametiühingute keskliidu juht Peep Peterson. "Pikemad haigused tähendavad aga pikemaid ravijärjekordi ja suuremat kulu ravimitele."

Ametiühingud on veendunud, et kui haigused õigeaegselt välja ravida, on hilisemad kulud madalamad. "Peame haigekassa abi tooma igas mõttes varasemaks," ütles Peterson.
Ta rõhutas, et kuigi muudatus haiguspäevade hüvitamises tasub ennast pikas perspektiivis ise ära, siis esialgu on lisaraha kindlasti vaja ja see ei tohi tulla õdede ja arstide palgaraha arvelt.

"Vähem suitsu ning õigeaegselt väljaravitud külmetus tagab töötajatele parema tervise," põhjendas Peterson ettepanekut leida raha just tubakaaktsiisi tõusu arvelt.