Vigala Sass.Foto: Joosep Martinson
Teet Teder 22. august 2015 08:00
Neljapäeva öö. Kell saab 12 ja ühe väikese Saaremaa küla heinamaalt tõuseb lõkkesuits selge tähistaeva poole. Tuleriidale on tõstetud nõid, šamaan, teadmamees, teadlane Vigala Sass.

Päev varem, kolmapäeva õhtul kella kaheksa paiku heitis Vigala Sass oma kodus hinge. Ta oli haigevoodis, kus ta juba nädalaid oma äraminekut ootas. Sass ei öelnud kordagi, et sureb. «Lähen ära» oli lihtsam öelda.

Sassi hea sõber Jaak ütleb, et hoolimata rasketest päevadest, mida Sass taluma pidi, oli tema minek kerge. «Mina rääkisin temaga viimati kella nelja ajal. Siis ta rääkis väga katkendlikult. Võtsin tema jutu linti ja küsisin veel, kuidas tema matuseriitus teha. Siis ta puhkas vahel ja tal olid silmad poolkinni. Väga vaevaliselt rääkis, aga ta soovis meile muudkui päikest.»

Sass ei öelnud tere ega head aega. Ta soovis alati päikest. Sooja ja valget päikest.

Välja tuleb anda vähiraamat

Jaagule rääkis Sass veel, et välja tuleks anda tema vähiraamat, mida ta nii kaua kirjutas. Luges veel sõnad peale, et eessõnasse tuleks kindlasti kirjutada, et raamatut kasutada ainult koos arstidega. Soolapuhujad üksi selle järgi ravida ei tohi.

Jaak on insener Tallinnas ja Sass ravitseja Saaremaa metsas, aga Jaak ütleb, et nad said hästi läbi, sest nende mõtted kattusid.

«Ma teadsin seda küll, aga küsisin Sassi käest üle, kas mõtteid saab lugeda. Ma ei olnud enne seda küsinud, sest ma olin juba ammu sellest aru saanud, et saab. Ta sellest ei tahtnud rahvale rääkida, sest keegi poleks julgenud siis temaga enam kohtuda. Sass ütles, et kui olla lähedal, päris kõrval, siis on see võimalik. Mul oli ammu selline arusaam, sest sõitsime temaga autos pikki retki ja mina olin roolis oma mõtetes ja Sass rääkis. Kui ma saatsin patsiente tema juurde, siis Sass tegi kontrollküsimusi ja vaatas, kuidas inimesed nendele vastavad. Kui mõni hakkas talle valetama, siis Sass vihastas. Ja siis kaotas ta inimese vastu igasuguse austuse ja ütles inimesele halvasti. Ma ütlesin paljudele patsientidele, et kui ta küsib, siis tuleb rääkida ja mõelda ühte moodi. Meie Sassiga sobisime, sest ma käitusin temaga ausalt. Paljudele selline asi ei sobinud. Selline haruldane mees ta oli,» meenutab Jaak.

«Ma tulin ära ja kuskil kolm ja pool tundi hiljem ta läks vaikselt ära. Korraga läks näost valgeks ja oligi läinud,» kirjeldab Jaak, kuidas teadmamees ära läks.

Tuleriida tuhk jagatakse laiali

Südaööl, neljapäeval vastu reedet, tehti Sassi matuseriitus. Tema maja taga põllul pandi Sass tuleriidale.

Maausuliste koja liikmed aitasid. Need, kes ka ise Sassi juures õppinud.

Sassi saatsid ära tema lähedased. Kokku kümmekond inimest. «Kõik läks kenasti. Tähed paistsid, oli selge ja soe ilm ja ta põles kenasti ära. Nii nagu ta soovis, nii läks.»

Tuleriida ladus Jaak ja sedagi Sassi spetsiifiliste näpunäidete järgi. «Nagu sõbrale hauda kaevanuks,» ütles Jaak, kui oli põhja-lõunasuunalise tuleriida valmis teinud.

«Sass rääkis enne ja õpetas, kuidas riitust teha. Ja ta ütles, et kui tuleb pööripäev, siis toimub tuha laiali viimine lõkke kohalt, kus ta ära põles. Kui keegi tahab, siis võib endale sealt kaasa ka viia. Sass ütles, et kõik, kes tahavad, võivad siis tulla,» annab Jaak edasi Vigala Sassi viimse küllakutse.

Sügisene pööripäev on 23. septembril.

Elukaaslane Elo: Sass ütles oma surmapäeva ette

«Ta oli lõpuni humoorikas,» räägib Sassi elukaaslane Elo.

Oma surmapäeva ütles Sass erinevatele inimestele. Ühele lastest ütles 19. augusti päeva juba nädal aega tagasi ette. Ühele sõpradest ütles sama kuupäeva mõni päev enne oma äraminekut. Elo ütleb, et selliseid juhtumeid, kus inimene oma surmapäeva ette teab, on veel. «Eesti pärimuses ongi arvatud, et see on otsuse asi ka. Sellest on varemgi räägitud, et on variant karta või rahu saada. Sass proovis kogu aeg mõelda. Uudishimu ja teadmine oli kuni lõpuni, aga keha väsis ära.»

Samal teemal

Kommentaarid  (99)

sassi tuttav 29. august 2015 23:45
olin sassiga palju aastaid tuttav olen näinud tema võimeid, olen aidanud paljudel sassiga kokku saad ravi eesmärgil ja ma ütlen teile minge peegli ette ja küsige endalt kas te olete ikka õige inimene kritiseerima sassi ja tema lähedasi, kas olet elanud oma elu nii et teid keegi ei kritiseeriks ei mõnitaks ja ei irvitaks kui te ei ole sassiga kokku puutunud,siis kust kohast te võtate endale õiguse seda teha ja kui see mees ütles kellelegi halvasti või ropusti siis pidi se inimene selle ära teeninud olema ja ärge öelge järge tehke teistele nii nagu te ei tahaks et teile tehakse ja öeldaks ja jaak tahaks sinuga kohtuda
sassi tuttav 29. august 2015 23:28
olen olnud palju aastaid sassi kõrval ja näinud tegusi mida ta on korda saatnud ja palju on minu enda juures olekul inimesi ravinud ja nad on saanud abi,teie kritiseerijad kes te siin kõik oma arust tarka panete,minge peegli ette, vaadake ja mõelge kas te olete ikka need õiged inimesed sassi ja tema lähedasi kritiseerima kas te olete ise oma elus kõik õieti teinud ja kas teie süda on ikka nii puhas.Ma arvan et neid inimesi on palju kes said sassilt abi, sest ma tean paljusid isiklikult, üks asi veel ärge rääkige teistest ja ärge tehke teistele seda mida te ei taha et teile tehakse, Mõelge sellele kui seisate peegli ees. Päikest ja soojust teie hinge
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS