Eesti uudised

HIRMUNUD REISIJA: kartsime, et buss lendab õhku! (113)

Arvo Uustalu, 22. august 2015 08:00
EAKAS BUSS: Üleeile sõitis Pärnu–Viljandi–Tartu liinil üsna päevinäinud buss, mis paraku ka teel olles üles ütles. Foto: Taisto
Pärnu–Tartu liinibuss sõitis üle saja kilomeetri, salongis kütusehais ja taga jahutusvedeliku nire.

«Ütlesin üksi vanaemale külla sõitvale üheksa-aastasele tüdrukule, et pane kott selga ja tule istu ette. Kui plahvatab, siis saame kohe välja hüpata,» räägib Tartu õpetaja, kes ei mõista bussifirma otsust katkise ja kütusest haisva bussiga teekonda jätkata.

Kolmapäeval kell 14.40 Pärnust Tartu poole sõitma hakanud reisijad said paraja ehmatuse osaliseks, kui Kanakülla jõudes kütusehais liinibussi salongi tungis. Reisijate arvates purunes kütusevoolik. Bussifirma hilisemal selgitusel ei olnud tegu siiski kütuse, vaid jahutusvedeliku lekkega.

Üksi reisinud laps oli šokis

Pärnus õpetajate suveseminaril käinud pedagoogi sõnul hakati haisu tundma Kanaküla peatuses, kust Tartusse jäi sõita umbes 115 kilomeetrit.

«Kaks noormeest tulid peale ja ütlesid, et bussi taga sõitnud auto juht hoiatas neid, et bussist niriseb asfaldile kütust. Juht tegi natukese aja pärast Kõpus peatuse, läks välja ja ütles, kes soovib, siis vähem kui poolteise tunni pärast tuleb järgmine buss ja edasi saab sellega. Teadsime, et järgmisele bussile me vaevalt peale saame, sest enamik seminaril käinud õpetajaid tuleb just sellega. Läksime kõik välja. Juht tegi tagant luugi lahti, seal pritsis nagu Emajõe uuest purskkaevust. Juht putitas midagi, kallas kanistrist midagi juurde, ja ütles, et võib-olla õnnestub ära sõita. Kuna buss haises kütuse järele ja keegi meile midagi ei selgitanud, siis arvasime, et lekkis kütust,» ütleb ta.

Kilingi-Nõmmel bussile astunud üheksa-aastane tüdruk oli toimuvast šokis. «Ütles, et tal ei ole rohkem raha ja kardab üksinda siia keset teed jääda. Ütlesin talle mitu korda, et ärgu hakaku nutma, mina sõidan ka Tartusse ja aitan, kui vaja,» räägib õpetaja, kes kutsus lapse bussi tagaotsast ettepoole istuma.

«Mõtlesime, et vähemalt Viljandis tuleb asendusbuss, kuid sama buss jätkas teekonda. Peale võeti koguni uued reisijad. Üks ostis pileti ära ja tundis siis kütuselõhna. Ütles, et tema ei sõida selle bussiga ja tahab piletiraha tagasi. Juht vastas, et temal pole sellist võimalust.»

Kui üks reisija tahtis bussis katuseluuki lahti teha, siis soovitas keegi seda mitte teha, kuna tulekahju korral oleks see lisaohutegur. Nõnda sõidetigi edasi kütusest lehkavas umbses bussis õõvastava teadmisega, et lekib kütus.

Tartu õpetaja sõnul hakkasid nad pärast Viljandit tüdrukuga rahustuseks kilomeetriposte lugema. «Bussijuht peatus iga natukese aja tagant ja kallas kanistrist juurde. Hoidsime iga kilomeetriposti juures pöialt, et see ei jääks viimaseks.»

Jahutusvedelik voolas mootorile

Taisto Liinide tootejuht Jan Landrat tõdeb, et see ei olnud nõnda suur tehniline probleem, kui see bussis olijatele võis tunduda.

«Tõepoolest esines meil 19. augustil bussiliinil 337 Pärnu–Viljandi–Tartu tehniline probleem. Kanakülas sisenenud noormehed teavitasid bussijuhti, et bussi tagaosas midagi tilgub. Bussijuht tuvastas väikese jahutusvedeliku lekke, pidas tehnikaosakonnaga nõu ja otsustas sõitu Tartu poole jätkata. Leke paraku suurenes ja nii tuli bussijuhil keskmiselt iga 15 kilomeetri järel buss kinni pidada ja alguses jahutusvedelikku ning selle varu lõppemisel kanistrist ka juba bussi WCpaagist vett juurde valada, mille tulemusena jõudis buss graafiku järgi kella 17.25 asemel Tartusse 45 minutit hiljem,» selgitab ta.

Landrati sõnul ei peetud asendusbussi väljasaatmist otstarbekaks, sest järgmine buss Pärnust tuli kell 16 ehk tund ja 20 minutit hiljem, Tartust oleks asendusbuss Kanakülla sõitnud ligi kaks tundi.

«Seega reisijate aja kokkuhoiu huvides oli reisi jätkamine igati mõistlik otsus. Kindlasti põhjustasid bussi tihedad peatused reisijatele üksjagu ärevust ja jahutusvedeliku jooksmine kuumale mootorile ka salongis erinevaid ebameeldivaid lõhnasid. Võime kinnitada, et jahutusvedeliku lekked ei ole reisijatele kuidagi ohtlikud, küll rikuvad need ära bussi mootori ning nii oli ka sel bussil Tartusse jõudes aurupilv taga, mis kindlasti ka sel ajal Tartus liikujatele ei jäänud tähelepanuta,» räägib ta.

Bussifirma vabandab reisijate ees ebameeldiva vahejuhtumi pärast ja lisab, et kui kellelgi on reisi hilinemise tõttu pretensioone, siis saab need edastada bussipiletil olevatel kontaktidel ning kindlasti leitakse lahendus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee