Foto: Välisministeerium
Toimetas Kaspar Käänik 21. august 2015 12:17
Välisminister Marina Kaljurand arutas täna välisministeeriumis toimunud küberteemalisel ümarlaual Ameerika Ühendriikide senaatori John McCaini, senaatori Sheldon Whitehouse'i ja senaatori John Barrassoga küberkoostööd ning rahvusvahelist küberjulgeolekut puudutavaid küsimusi.

Ümarlauast võtsid osa riigikantselei, kaitseministeeriumi ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi esindajad, kes andsid ülevaate kübervaldkonda puudutavatest arengutest Eestis.

Info- ja kommunikatsioonitehnolooga (IKT) areng on välisminister Kaljurann sõnul väga palju aidanud kaasa ühiskondliku heaolu ja majanduse konkurentsivõime kasvule. "Samas on kasvanud ka küberruumi haavatavus," ütles Kaljurand ning lisas, et küberruumi haavatavuse ja piiriülese iseloomu tõttu peavad riigid küberjulgeoleku tagamiseks tegema senisest tihedamat koostööd nii tehnoloogia, õigusloome, riigikaitse, aga ka välissuhtluse tasandil.

Välisminister Kaljuranna sõnul on Ameerika Ühendriigid ja Eesti pingutanud selle nimel, et tõsta kübervaldkonna olulisust rahvusvahelisel tasandil. Kaljurand ütles, et NATO hiljutine kübervaldkonna tunnustamine kollektiivkaitse osana on oluline panus rahvusvahelise stabiilsuse saavutamiseks selles valdkonnas. "Samuti on Tallinnas asuva NATO küberkaitse oivakeskuse iga-aastased õppused hea näide sellest, kuidas riigid harjutavad küberohtude vastu võitlemist," lisas ta.

Kaljurand kõneles ümarlaual ka internetivabadusest ja rahvusvahelise koostöö olulisusest ülemaailmse internetivabaduse saavutamisel. "Me peame tegema kõik, et hoida internet vaba. Juurdepääsu piiramine ei ole vastus küberjulgeoleku ohtudele," sõnas välisminister. Ta lisas, et oluline on toetada arengumaid, kuna IKT areng aitab võidelda vaesuse vastu, edendada ettevõtlust ja parandada valitsemist.