Eesti uudised

Kas sigade surmaga aeti räpast äri? (68)

Toimetas Kristin Aasma, 19. august 2015 22:06
AS Vireeni seapõletiFoto: TV3
Maaeluministeerium süüdistab katkusigu põletanud AS Vireeni alusetult suure arve esitamises Veterinaar- ja Toiduametile, kuna kahtlustab, et nende seapõleti jõudis korjuseid põletada kordades vähem, kui arves esitatud. Juhul, kui juurdluse tulemusel selgub, et sigade surmaga on tehtud räpast äri, kaotavad oma koha nii Vireeni juht Rait Persitski kui ka Veterinaar- ja toiduameti direktor Ago Pärtel, kes praegu on haiguslehel.

Seapõleti on kirgi kütnud selle soetamisest alates, kuna seda peeti ebatarvilikuks – masin seisis kaua jõude. Nüüd, kus sigade Aafrika katku möllamise ajal on seapõletit tarvis läinud, läks see juba esimesel kasutuskorral katki. Häired ilmnesid masina küttesüsteemis 31. juulil, kui põletati Tartumaa Rämsi farmi sigu, vahendas TV3 "Seitsmesed uudised".

Samal teemal

AS Vireen juht Rait Persitski selgitas telekanalile, et kiiruse tõttu mindi seda teed, et masin laeti täis ja pandi aeg-ajalt sigu juurde, kuid masina tühjakslaadimist ja mahajahutamist ette ei võetudki. Kui masin üles ütles, viidi see tagasi Väike-Maarjasse, kus seda on garantiikorras parandatud.

Persitski väitel jõuti masinas põletada umbes 20 tonni seakorjuseid, ülejäänud 35 tonni veeti loomsete jäätmete tehasesse. "Tegelikult oli masin põletamata sigu täis, kui me olime sunnitud ta siia ära tooma. Just sellepärast, et võimalikult kiiresti likvideerida nakkuskolle ja lõpetada põletusprotsess siin kohapeal," rääkis Persitski.

Põllumajandusministeerium süüdistab AS Vireeni Veterinaar- ja Toiduametile alusetult suure arve esitamises, kuna kahtlustab, et masin jõudis sigu põletada kordades vähem.
"Kui see põleti ühe täistsükli ära tegi, siis oleks loogiline olnud see, et see kogus ei oleks suurem kui viis tonni," ütles maaeluminister Urmas Kruuse.

Vireenist öeldakse, et süüdistus on alusetu, täiendavat kontrolli firma ei karda ning kõik on dokumentaalselt kinnitatud. Persitski lisab, et on hea, kui ministeerium saadab kohale kontrolli, sest siis saab kõik ka dokumentaalselt akteeritud.

Täna ei selgunud, kui teadlik oli sellest Veterinaar- ja toiduameti direktor Ago Pärtel.
Minister Kruuse sõnul teatas Pärtel, et on haiguslehel. "Ma ei oska hetkel öelda seda, kas see on seotud selle sündmusega või terviserikkega," kommenteeris minister.

Kas katku ajal käib räpane äri surmaga, selle peab välja selgitama ministeeriumi algatatud juurdlus.

Kui ministeeriumi kahtlused kinnitust saavad, kaotavad koha nii Persitski kui ka Pärtel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee