Eesti uudised

Paet: Kohveri ebaseaduslikku kinnihoidmist pole põhjust nimetada kohtuprotsessiks (2)

Toimetas Geidi Raud, 19. august 2015 11:44
Urmas PaetFoto: AFP / Scanpix
"Venemaa Pihkva kohtu nn otsus Eston Kohveri suhtes on ligi aasta kestnud inimõiguste rikkumise ja farsi senine vahetulemus. Jätkuvalt tuleb nõuda nii rahvusvaheliselt kui Eesti-Vene kahepoolses suhtlemises Eston Kohveri vabastamist ja kodumaale saatmist," kommenteeris eurosaadik Urmas Paet seda, et Kohver täna 15-aastaks vangi mõisteti.

"Eston Kohveri ebaseaduslikku kinnihoidmist pole põhjust nimetada kohtuprotsessiks, vaid tegemist on ränga poliitilise inimõiguste rikkumisega. Ükskõik, mida Eston Kohveri suhtes niinimetatud kohtuotsuses öeldakse, ei oma see mingit sisulist tähtsust. Tegemist on Vene eriteenistuse FSB tegevusega oma autoriteedi suurendamiseks FSB töötajaskonna ja kogu Venemaa silmis. Selle propagandategevuse hind on olnud juba ligi aasta Eston Kohveri elust," märkis Paet.

Samal teemal

"Me ei tohi minna FSB avantüüriga kaasa, vaid peame nõudma koos liitlastega järjekindlalt Eston Kohveri vabastamist. Kohveri röövimise ja vanglates hoidmise näol on tegu rahvusvahelise õiguse rikkumisega ning kõik sammud, mida Venemaa on tema suhtes ette võtnud, on poliitiline farss, milles suurimad kannatajad on Eston Kohver ja tema lähedased," lisas ta.

Paeti sõnul saab Venemaa seda lõpetada vaid Kohveri vabastamisega ja samal seisukohal on lisaks Eestile ka Euroopa Parlament, Euroopa Komisjon, Euroopa Nõukogu ning paljud demokraatlikud riigid. "Mida kauem Kohveri kinnipidamine kestab, seda rohkem kahjustab see Venemaa rahvusvahelist kuvandit. Kohveri edasist kinnihoidmist peavad erilise tähelepanuga jälgima ka rahvusvahelised inimõiguste kaitse organisatsioonid."

Täna, 19. augustil tegi Pihkva oblastikohus Eston Kohveri suhtes süüdimõistva otsuse ning määras talle 15-aastase vangistuse.

Protesti märgiks viibisid tänasel kohtuotsuse väljakuulutamisel Eesti Moskva saatkonna diplomaat ja Euroopa Liidu Moskva esinduse diplomaat.

Vene eriteenistused röövisid Eston Kohveri Eesti-Vene piirilt Eesti poolelt 2014. aasta 5. septembril.

Samal teemal

16.09.2015
Eesti-Vene piiriribast on puhastatud 91 kilomeetrit
27.08.2015
Eston Kohveri naine sai abikaasale küllasõiduks Vene viisa
21.08.2015
Vene julgeolekuekspert: Kohverist võib saada osaline suures mängus
20.08.2015
Tiit Made: Kohveri kojusaamiseks tuleks Venemaal püüda kinni üks sealne tegelane, tassida ta üle piiri, panna püstol kätte ja solgutada mööda vanglaid...