Eesti uudised

Viimsi traagiline õnnetus pani ka teised Eesti veepargid ohutusnõudeid üle vaatama (2)

Õhtuleht.ee, 19. august 2015 09:43
Atlantis H20 Aquapark ViimsisFoto: Tiina Kõrtsini
Pärnu Terviseparadiisi ja Rakvere Aqva Spa esindajad kinnitasid Õhtulehele, et analüüsivad möödunud nädalavahetusel Viimsis äsja avatud veekeskuses Atlantis H20 Aquapark surmaga lõppenud õnnetuse valguses ka oma ohutusnõudeid.

"Jah, oleme seoses kurva sündmusega Viimsis analüüsinud ka oma tegevusi, samas on meie veekeskus olnud klientidele avatud 11 aastat, mille jooksul on olulised rutiinid ohutuse tagamiseks paika saadud. Klientide ohutus on nõuetekohaselt tagatud," ütles Terviseparadiisi veekeskuse juhataja Ramil Lipp.

Samal teemal

Lipu sõnul on liutorud on valitud 11 aastat tagasi, kui maja avati. Hetkel uusi torusid plaanis osta pole. Kõik liutorud vastavad eurostandarditele, need on tehase poolt eelnevalt katsetatud ja omavad vastavaid sertifikaate. Liutorud vaadatakse igapäevaselt üle ja hooldustöid tehakse igakuiselt.

Rakvere Aqva Spa kõneisik sõnas, et Viimsi kahetsusväärne õnnetus nende töökorraldust eriti ei mõjutanud, kuna ollakse teadlikud, mis õnnetused võivad juhtuda. "Siiski analüüsisime veel kord üle riskid. Rääkisime üle instruktoritega, et tähelepanu ja valvsus on väga oluline ja seda ei tohi unustada."

Kalev Spa peainsener ja haldusjuhi Valter Pärna sõnul töötavad veekeskuse põhilised atraktsioonid juba kümnendat aastat ning sellise pikaajalise kogemuse põhjal saab ta kinnitada, et veekeskus on kasutusreeglitest kinnipidamise korral täiesti turvaline koht.

Pärn kinnitas, et kõik Kalevi Veekeskuse liutorud on toodetud Rootsis Hydrosport AB poolt vastavad Euroopa standardile EN 1069-1 ja paigaldatud tootjate järelevalve all. "Regulaarne hooldus ja järelevalve kindlustavad nende täieliku ohutuse," sõnas Pärn.

"Igasugune torust allatulek, olenemata sellest sa oled meeter või meeter kaheksakümmend, on ohtlik, kuna kaob tasakaalutsenter," ütles Viimsi Veeklubi ujumistreener Bruno Nopponen eile väljaandele Pealinn.

Nopponeni sõnul võib liutorust alla laskmine olla ohtlik kõigile, nii lastele kui ka täiskasvanutele ja isegi professionaalsetele ujujatale. "Peale torus pöörlemist peab inimene vees olles end õiget pidi keerama, aga vee all ei pruugi kohe arugi saada, mis pidi ollakse. Inimesel kaob kontroll olukorra üle. Inimene ei oska ka hinnata, kui kaua veetorust välja jõudmine aega võib võtta, see ka ehmatab ja lisab segadustunnet."

Tehnilise järelevalve amet on varasemalt kinnitanud, et suuremad Eesti veekeskuste liutorud vastavad Euroopa kaasaegsetele standarditele.

Kiirabiarst Mare Liiger ei imesta, et Viimsi veekeskuses traagiline õnnetus juhtus. "Torus pritsib vett sulle ninna ja kurku ning basseini kukkudes oled juba niivõrd hingetu ja oimetu, et ei suuda end vee peale tõmmata. Selleks ei pea sa end kuhugi ära lööma ega südameatakki saama," lausus ta.

Laupäeva õhtul Viimsi veekeskusest raskes seisus kiirabiga haiglasse viidud naine suri teisipäeval Põhja-Eesti regionaalhaigla intensiivravi osakonnas. Surmaga lõppenud õnnetuse põhjuste väljaselgitamiseks alustasid politsei ja prokuratuur esmaspäeval kriminaalmenetlust.

Arstide esialgsel hinnangul oli naine enne veekeskusesse minekut terve ning tema surm ei ole seotud ootamatu terviserikkega. Ka hukkunud naise abikaasa kinnitas eile ERRi uudisteportaalile, et ta naine ei osanud ujuda, kuid muid terviseprobleeme tal polnud. Abikaasa hinnangul viibis naine basseini põhjas viis minutit, mitte 1,5 kuni 2 minutit, nagu on väidetud meedias.

Põhja ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokurör Kelly Kruusimägi sõnul on menetluse alustamise põhjuseks see, et naine oli vees oluliselt kauem kui seda oli esialgse info põhjal alust arvata. "Tänaseks on läbi vaadatud veekeskuse turvakaamera salvestised. Neilt on näha, et veekeskuse vetelpäästjad reageerisid pärast uppumisohus olevast naisest teada saamist kiiresti, tõid ta koheselt veest välja ning alustasid elustamist. Seejuures olid vetelpäästjatele abiks keskuse külastajad, kes aitasid naist elustada kiirabi saabumiseni. Siiski vajab välja selgitamist, miks toodi naine veest välja sedavõrd hilja, et tema elu ei olnud võimalik päästa," selgitas Kruusimägi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee