Eesti uudised

ÕHTULEHE VIDEO | Jürgen Ligi Kreekast: "Jube piinlik, kui oleme nõus saama, aga pole ise nõus laenurahaga panustama." (65)

Karoliina Vasli | Video: Laura Oks, 18. august 2015 16:28
Foto: Laura Oks
Endine rahandusminister Jürgen Ligi leiab, et Kreeka laenurahade puhul on teatud riskid, ent veel hullem oleks, kui kreeklasi ei aitaks. Aga kui Eesti aitamisest loobuks? "Jääksime tigeda riigi staatusesse," nendib Ligi.

Riigikogu arutab täna erakorralisel istungil, kas toetada seda, et Kreeka saab Euroopa Stabiilsusmehhanismist (ESM) 86 miljardit eurot. Parlamendis oli kohal ka endine rahandusminister Ligi (Reformierakond). Ligi sõnas, et antud laen pole investeering, mis peab raha teenima, vaid investeering majanduskeskonna stabiliseerimisele kogu Euroopas.

Samal teemal

"Et Kreeka suudaks riikide poolt antud abilaenud ühel hetkel asendada turult laenatuga. Selleks läheb aastaid, kokkuvõttes aastakümneid, aga kogemus näitab, et ükski riik ei taha abiprogrammis olla, tahetakse vabadust ja iseotsustamist," on Ligi optimistlik, et abipakett ei jää igavesti tasumata laenuks. 

Ligi lisas, et teatud riskid muidugi on. 2010. aastast saati on Kreeka teinud kogu aeg vähem kui lubanud. "Praegu on tingimused karmimad. Nad ei saa enam mööndustega raha. Raha saavad siis, kui vajalikud sammud astutud. Ma ei väida, et usaldan Kreeka valitsust, vastupidi, ei usalda. Aga ma arvan, et neid tuleb sundida tegutsema! Nad tajuvad, et on usalduse kaotanud."

Koalitsiooni eestvedamisel näidatakse uuele abipaketile riigikogus tõenäoliselt rohelist tuld. Kuidas mõjutaks meie positsiooni ELis vastupidine otsus? "Jääksime tigeda riigi staatusesse," nentis Ligi ja selgitas, et me poleks enam otsustajate ringis ja tõsiseltvõetavad. Ta meenutas, et just tema seisis omal ajal selle eest, et me ESMiga liituks. "Jube piinlik, kui oleme nõus saama, aga pole ise nõus laenurahaga panustama," viitas ta sellele, et oleme saanud EList palju toetusi.

Samal teemal

28.07.2015
Kreeka esimene naispeaminister
19.07.2015
Eesti toetab Kreeka hiigellaenu
18.07.2015
Reformierakonna fraktsioon: Kreeka laenusaamise eeltingimuseks on siseriiklikud reformid
18.07.2015
Keskerakonna fraktsioon Kreeka järjekordset abipaketti ei toeta