Foto: Erakogu
Toimetas Kristin Aasma 18. august 2015 14:47
Pühapäeval Õhtulehes avaldatud artikkel sellest, kuidas meie ehitajad Soomes Kirkkonummi hostelis oma tubadest koos asjadega välja tõsteti, on leidnud vastukaja ka Soomes. Juhtumit omalt poolt valgustanud Soome ajalehed kirjutavad, et Kirkkonummisse paigutati kiires korras 250 pagulast, kuna need Helsingi pagulaskeskustesse enam ära ei mahtunud. Soome ametnikud kinnitasid, et eestlasi keegi ära ei ajanud ning nad paigutati omaette majatiiba.

Õhtulehe andmetel palus hostel Eestist Soome ehitama läinud meestel tunni aja jooksul toad vabastada, et majutada sinna ootamatult saabunud pagulased. Eestlaste isiklikud asjad korjati tubadest kiiruga kokku ja pandi spordisaali ühte hunnikusse. Õhtulehega vestelnud ettevõtja Karl ütles, et tänu tema tõrksusele ja järjepidevusele said tema töölised hostelis uue toa ning nad said oma asjadega spordisaalist tuppa kolida. Sama hästi ei läinud teises firmas töötavatel eestlastel – saabudes uude vahetusse leidsid nad Kirkkonummis oma toast eest pagulased ja nad ise pidid öö veetma magamiskotis spordisaalis.

"Kui pagulased tulevad, et kas siis enam ükski leping ei kehti? Kohalik rahvas peab lahkuma ja kohe vabastama," tekkis Eesti ettevõtjal küsimus.

Helsingis ei jätkunud pagulastele kohti

Juhtumit uurinud Soome ajaleht Iltalehti kirjutas eile, et Soome immigratsiooniameti teatel on kõik Helsingis asuvad pagulaste vastuvõtukeskused ja üks pagulaslaste rühmakodu täis ning pagulastele otsiti hädamajutust Helsingi lähipiirkonnast. Üks hädamajutus loodi kiiresti Kirkkonummisse KN Keskusse, kus see tegutseb kolm kuud, ning sinna võib majutada kõige rohkem 250 inimest.

Iltalehti küsis Soome immigratsiooniameti vastuvõtukeskuse juhataja Jorma Kuuluvaineni käest, kas eestlased aeti ruumidest välja ning kas inimesed ööbisid põrandal ja auditooriumis. Ametniku sõnul peavad teated põrandatele majutatutest esimese öö suhtes paika.  "Kõnelusi ettevõtjaga alustati eelmise nädala esmaspäeval. Kui esimene rühm eelmisel neljapäeval saabus, ei olnud meile reserveeritud kohad veel sobivas korras, eelkõige oli puudusi tuletõrje turvalisuse osas. Seepärast ööbis osa pagulasi spordisaalis," ütles Kuuluvainen ja lisas, et pagulased said oma tubadesse reedel.

Eesti töömehi ära ei aetud

Kuuluvainen ei usu, et Õhtulehe väited eestlastega juhtunust on täiesti paikapidavad, kuivõrd keskuse kolmest tiivast kaks reserveeriti pagulaste hädamajutamiseks ning üks majatiib jäeti teistele üürijatele. "Ei usu ka, et ettevõtja tahaks teisi rühmi välja visata," tõdes ta.

Kirkkonummis kohal käinud Soome ajaleht Ilta-Sanomat kirjutas, et Helsingi vastuvõtukeskuse juhi asetäitja Kati Vahtera sõnul ei ole eesti töömehi keskusest ära aetud, vaid neile on eraldatud hoone üks tiib.

"Meile räägiti, et siin on eesti töömehed, kuid majutuskorraldus on tehtud nii, et neile on antud oma tiib, et kõik päris segamini ei ole," selgitas Vahtera Ilta-Sanomatele. Ta lisas, et keskuses on rahulik ning tema teada ei ole teiste hosteli klientidega mingeid tõsisemaid konflikte esinenud. Keskuses paigutamise eest vastutavad inimesed rääkisid, et kohal olnud politsei teostas vaid rutiinset kontrolli, mida kinnitas ka Länsi-Uudenmaa politsei.

Vahtera sõnul toodi esimesed sada pagulast neljapäeva ennelõunal ning veel 150 pagulast saabus järgmisel päeval.

Vahtera selgitusel on Kirkkonummisse saadetud vaid noored mehed seepärast, et seal on peamiselt kaheinimese toad, pered aga paigutatakse Helsingi pagulaskeskustesse. "Meil on põhimõte, et peresid ei lahutata ning need on jäetud Helsingisse."

Vahtera lisas, et eesti töömehi ei ole palju näha olnud, sest nad on päeval tööl.