Foto: Erakogu
Katrin Rohtla 16. august 2015 14:54
Eestist Soome ehitama läinud mehed tõsteti tunniga hostelist välja, et majutada sinna hoopis ootamatult saabunud pagulased. Eestlaste isiklikud asjad korjati kokku ja pandi spordisaali sortimiseks ühte hunnikusse.

Õhtulehega rääkinud Soomes tegutseva Eesti ehitusfirma juht kirjeldab emotsionaalselt, kuidas kogu jama sai alguse kolmapäeval, mil pagulased ööbimiskohta saabusid.

Neljapäeval sai mees ootamatu sõnumi, mis teavitas, et tema postkastis ootab teda oluline meil.

Karli (nimi muudetud - K.R.) sõnul majutab ta alati Eestist saabuvad töölised Kirkkonummi hostelisse, 1-ne tuba 330 eurot.

Seekord oli tal seal 4 uut inimest ööbima pandud, kes polnud varem Soomes käinud.

Tund anti kolimiseks

Ühe toa eest sai ta arve kätte ja maksis selle koha ära, mistõttu tundis end kindlalt ,et töölistel on kuuks ajaks elamine olemas ja muretu olla. Teise toa eest arve viibis, kuid mehed said sees juba elada.

Arve viibis seni, kuni tuligi saatuslik teade neljapäeval kell viis, kus paluti inimesed põhimõtteliselt tunniga mujale kolida.

"Sain päeval  töölistelt juba info, et öösel toodi sinna 150 pagulast. 98 protsenti neist olid noored mehed, kel tahvelarvutid ja iPhone`id kaasa," meenutab Karl, et esimese öö veetsid spordisaalis pagulased, kel pidevalt olevat suits ees ja nägu ekraanis olnud.

Keerleb mehel peas küsimus, et kas need o ntõesti need hädalistest pagulased.

Oma tööliste edasise saatuse pärast mures mees helistas Kirkkonummi hostelisse ja nõudis aru, et miks tema terveks kuuks sõlmitud leping ja makstud arve nüüd tunniga justkui kehtetuks tunnistatakse.

"Tunniga pole võimalik ju uut kohta leida," oli sel hetkel Karl päris nõutu. 

 "Sealt selgitati, et Kirkkonummi hostel muudab tegevusala ja asja taga on Soome valitsus. Tegu olevatki sealt tulnud korraldusega, et majutada tuleb nüüd teised inimesed. Ei öeldud, et keda - kas mustad, valged, rohelised või pagulased," meenutab Karl, kes rõhutas taas hosteli nimel kõnelenud eestlannale, et tal ju leping terveks kuuks sõlmitud.

Siis läks kõne juba tõsisemaks, sest hostelist lubati inimeste asjad ise ära koristada ja spordisaali viia.

"Asi olevat selles, et nad ei taha rahvuste segunemist," meenutab Karl üht põhjendust, mis talle toodi, et siis järgmisel hetkel kõne katkestada.

Sel õhtul veel mehi välja ei visatud, kuid järgmine päev järgnes taas samasugune ähvardus.

"Siis soovitati mulle, et mul oleks kasulik nendega mingi diplomaatiline lahendus leida. Pärast minevat asjad minu jaoks hullemaks," mistõttu lubas Karl meestel töölt varem lahkuda, et nad saaksid oma asjad ise kokku panna.

Kui mehed hostelisse said, siis olid nende asjad aga juba koos ja pagulased magasid nende toas mõnusasti. Uksel oli silt, et eestlaste asjad on spordisaalis kastides.

Karl lisab, et tänu tema tõrksusele ja järjepidavusele said tema töölised uue toa ja said spordisaalist oma asjadega uude tuppa kolida. Nii hästi ei läinud aga teise firmaga Soomes tööl käivatel eestlastel.

Ühed eestlased tulid Eestist uude vahetusse Soome tööle, kuid oma toast leidsid eest pagulased ja ise pidid öö veetma magamiskotis spordisaalis.

"Kui pagulased tulevad, et kas siis enam ükski leping ei kehti? Kohalik rahvas peab lahkuma ja kohe vabastama," mõtiskleb Karl. 

Salapärane Hummer, plaanid tulevikuks ja firmamärkides pagulased

Töölised märkasid ühel õhtul, kuidas kaks meest Hummeritega maja ette sõitsid ja mööda keskust ringi käisid. Nii olid need mehed spordisaali külastades kommenteerinud, et see sobib ja siia tulevad lihtsalt vaheseinad vahele, mistõttu usub Karl, et ju plaanitakse selle hosteli spordisaal samuti muuta elamiskohaks pagulastele.

"Oleks seal olnud siis naised, lapsed ja orvud, aga ei - kõik olid noored mehed. Võibolla 1-2 naist oli," räägib Karl.

"Kõigil tahvelarvutid, Nike tossud ja dressid - nad olid paremini riides kui mul mehed töö juures," ei tee Karl enda sõnul rahvusest ja rassist enda jaoks suurt numbrit, küll aga ei meeldi talle ebaõiglus.

Tänaseks on kõik hostelist spordisaali tõstetud eestlased saanud siiski asenduseks uue toa.

Ometigi on mehed endiselt mures. Nimelt oli eile öösel majas tuletõrjehäire, sest majas olevat tehnosüsteemid on 40 aastat vanad ja ei kannata nii suurt inimmassi teenindamist enam välja.

"See maja jookseb lihtsalt kokku: elektritaristu hakkab kõrbema ja kimbutama hakkab ka veepuudus. Kaev ei suuda toota rohkem vett," kirjeldab olukorda üks teine hostelis elav eestlane.

"Kas selline väljatõstmise oht hakkab kimbutama nüüd kõiki eestlasi?" muretseb Karl, et sellega probleemid Soomes pagulastega ei lõppe.