Eesti uudised

PEIPSI-ÄÄRSED MURES: ministrid kutsutakse seamatuste pärast Mustveesse (18)

Õhtuleht.ee, 14. august 2015 18:32
Seamatus Torma vallasFoto: Aldo Luud
Mustvee linn ja Torma vallavalitsus korraldavad teisipäeva, 18. augusti keskpäeval Mustvee sadamahoones nõupidamise keskkonnaminister Marko Pomerantsi ja maaeluminister Urmas Kruusega. Omavalitsused loodavad lahendada kahetsusväärse olukorra, mis on kujunenud sigade Aafrika katku surnud loomade matmisega Torma prügila kinnistule.

"Tänaseks on probleemiga seotud kohalikele omavalitsustele – Mustvee linnale ja Torma vallale – laekunud ametkondadelt väga vastakat informatsiooni bioohutuse, turvalisuse, keskkonnaohutuse ja keskkonnanõuete täitmise osas. Torma prügila kinnistule loodi ohtlike jäätmete ladestusala, mille ohutus tuleb garanteerida keskkonnaministeeriumil," rääkis Mustvee linnapea Max Kaur.

"Torma prügila ladestusalade ehitamisel oli peamine väljakutse leida lahendused liigse pinnavee ärajuhtimiseks, kogumiseks ning puhastamiseks. Kuidas tagatakse loodud loomsete jäätmete matmispaiga nõrgvee puhastamine?" küsib Torma vallavanem Triinu Pärsin.

Kui esmaseid keskkonnanõudeid ei täideta, siis on see reaalne oht nii loodus- kui elukeskkonnale.

Geotehnikainsener Ago Vilo on tähelepanu juhtinud, et kui korjuste matmiskohas seda vett ei koguta ja puhastata, siis on reovee sattumine põhjavette vältimatu. Seakatku nakatanud sigade matmine võib reostada põhjavee ja see reostus jääb sinna püsima väga pikaks ajaks.

Samal teemal

"Torma prügila on liiga ligidal Peipsi järvele ning veed võivad valguda ka sinna. Meie hinnangul on tegemist tõsise keskkonnareostuse ohuga," leidis ka Max Kaur.

Ametnikud on suhtunud üleolevalt

Veterinaar- ja Toiduameti peadirektor ning ministeeriumid on suhtunud Jõgevamaa probleemi üleolevalt ning andnud avalikkusele väärinformatsiooni jäätmete käitlemise ja bioohutuse osas. Meie hinnangul on kogu protsessi näol olnud tegemist tahtliku viiruse levitamisega katkuvabasse piirkonda.

Ministrid peaksid rahvale, omavalitsustele ja laiemale avalikkusele selgitama põhjuseid, mis on viinud sellise olukorra kujunemisele, milliseid reaalseid meetmeid ja millal võetakse kasutusele keskkonnaohu vältimiseks ja bioohutuse tagamiseks Torma prügila kinnistule loodud ohtlike loomsete jäätmete matmispaigas ning millised on perventiivsed tegevused, et sama stsenaarium ei korduks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee