Kommentaar

Inga Raitar | Minust sõltub maailma püsimajäämine!

Inga Raitar, kirjanik ja kirjastaja, 14. august 2015 17:50

41 KOMMENTAARI

a
Aina/ 20. august 2015 07:35
Minule I.R. meeldib. Ta on isikupärane, jõuline, tark ... ja kaitseta.
m
Margus Eimre/ 18. august 2015 23:19
Inga:
„Mäletad, kuidas masu järel tekkis ootamatu suur tööpuudus, hetkel on see asendunud tööjõupuudusega ehk süsteemis toimus isekorrastumine.“
Isekorrastumine toimub nii ehk teisiti ikkagi, tuleks aga küsida mismoodi see isekorrastumine toimus? Mulle tundub, et see toimus üleliigsete inimeste Eestist lahkumise teel.
Triibuline eesel:
„"Nälja lõpetamiseks maailmas oleks vaja 44 miljardit dollarit aastas."
Jah, see oleks lihtne kui inimesed toituksid rahast. Aga kui kesk Aafrikas on 10a. järjest põud, siis võid sinna kolm korda rohkem raha loopida, aga maa on ikka viljatu.
Nüüd ongi head valikud otsas, järgi on ainult halvad:
Euroopas toota ja Aafrikasse kinkida (Euroopa toodangut osta nad ei jõua).“
Tegelikult ei oleks seda vaja mitte niivõrd Aafrika abistamiseks, kuivõrd just Euroopa abistamiseks. Euroopa on ju hädas ületootmisega, kui Euroopa inimestele otseselt raha anda siis nad võivad muutuda liiga mugavaks nagu kreeklased, kui aga anda Aafrikasse nälja leevendamiseks siis ostaksid sealsed inimesed Euroopas ületoodetud toitu ning raha tuleks sell teel ikkagi Euroopasse. Ega seda abi ei peagi ju andma Aafrikasse lõpmatuseni.
Triibuline eesel:
„See mudel pole jätkusuutlik, varem või hiljem jõutaks seisu, kus toitja regioon ei jõua ülalpeetavat regiooni toita ja asi lõppeks suuremat sorti humanitaarkatastroofiga.“
Kas see mudel kus aafriklastel on tekkinud, selline ettekujutus ja seda võimaldav mudel, et
„«Nad annavad sulle suure maja, kena auto, töökoha ja palju raha – nõnda arvavad süürlased oma koduriigis selle kohta, mida Rootsi pagulastele pakub,» kõneleb Bitar videos.“
on siis parem või?
Ja siis nad veel nurisevad, kui tegelikkuses see päris nii ikkagi ei ole.
http://maailm.postimees.ee/3297399/suuria-pagulane-kaasmaalastele-arge-tulge-rootsi
Pisut liiga utreeritu:
„Mida "toodavad" 450 põlluministeeriumi ammetnikku hommikust õhtuni?“
Mis nende ametnikega siis peaks peale hakkama? Kas vabastada ametist?
Piima on juba Eestis tasuta pakutud, on leitud kraavist ka seakatku tunnusteta äravisatud sealiha. Eesti Toidupanga tegevjuht Piet Boerefijn väidab, et supermarketites jääb üsna palju toitu üle millele pannakse prügikastis peale olmekeemiat, näiteks puistatakse liha peale pesupulbrit. Hiljuti on hakatud Euroopast pärinevast toidust traktoritega üle sõitma. Eks siis hakkab piima ja teisi toiduaineid veelgi rohkem üle jääma, vabastatud ametnikud aga ilmselt uut tööd Eestis ei leia ja kolivad Soome.
ä
Ära oo loll/ 19. august 2015 14:58
Milleks ülal pidada neid ametnikke? Las kolivad Soome, kui partei lubab!
m
Margus Eimre/ 19. august 2015 21:27
Ametnikud on tarbijad. Kui nad Soome lähevad, siis ei osteta enam niipalju näiteks kasvõi piima. Piimatootja, kes praegu on niigi hädas ületootmisega jääb töötuks, ega osta enam ka teisi kaupu. Teiste kaupade tootmine väheneb, maksudest saadav raha väheneb, vaja jälle ametnikke lahi lasta jne jne.
t
triibuline eesel/ 18. august 2015 09:55
"Nälja lõpetamiseks maailmas oleks vaja 44 miljardit dollarit aastas."
Jah, see oleks lihtne kui inimesed toituksid rahast. Aga kui kesk Aafrikas on 10a. järjest põud, siis võid sinna kolm korda rohkem raha loopida, aga maa on ikka viljatu.
Nüüd ongi head valikud otsas, järgi on ainult halvad:
Euroopas toota ja Aafrikasse kinkida (Euroopa toodangut osta nad ei jõua).
See ainult süvendaks probleemi, sest iga aastaga tõuseks nõudlus umbes 10%. (suremuse vähenemine, eluea pikenemine ja juurdekasvu tõus).
See mudel pole jätkusuutlik, varem või hiljem jõutaks seisu, kus toitja regioon ei jõua ülavpeetavat regiooni toita ja asi lõppeks suuremat sorti humanitaarkatastroofiga.
Maailma näljahäda laheneks, kui kõikidel oleks viljakas maa. See on aga vist võimatu.
Teine väljapääs oleks kui, kõikide riikide majandus oleks ühtlane, mitte nii, et Etioopia keskmise aasta palga eest saab Norrast koti kartuleid osta.
m
MuinasJulle/ 17. august 2015 14:18
Lugupeetav Inga Raitar teeb tänuväärset tööd. Ta juhib tähelepanu käimasoleva lääne tsivilisatsiooni epohhi - võitluse eletustaseme pärast viljatusele. Samas teeb tasapisi vihjeid, et on juba aeg astuda uude- võitlusele mõtlemise kvaliteedi eest. Inga Raitar on juba selleks valmis, sest ainelise elu kvaliteet ja tase on saavutatud.
m
Margus Eimre/ 16. august 2015 19:23
Tegelikult on rahapuuduse probleem täielikult valitsuste otsustada.
Kui inimesed tahavad säästa siis peab valitsus seda ka defitsiitselt kulutades võimaldama.
Euroalas aga ei taheta valitsuste defitsiitset kulutamist lubada.
a
Alustagem mõttest/ 17. august 2015 11:32
Ei kokkuhoid pole lahend. Vaja on toota! Toota oma kodumaal ja oma inimestele.Ei euroopast tulevale rämpsule! Ja kaubavahetus just naabriga. Venemaal raha ja kulda küllaga.
m
Margus Eimre/ 18. august 2015 22:48
Ega valitsuse defitsiitne kulutamine pole kokkuhoid vaid vastupidine ja valitsus peks kulutama siis kui erasektor ehk rahvas mingil põhjusel kipub liigselt kokku hoidma. Kui aga rahvas peaks mingil põhjusel hakkama liiga palju kulutama siis peaks aga valitsus kokku hoidma ja tegema ülejäägis eelarve. Valitsus tegelikult ei pea raha saama maksudest, ta võiks keskpanga kaudu raha lihtsalt juurde trükkida.
m
Margus Eimre/ 16. august 2015 19:16
"Minu otsustada on, kas selles maailmas valitsevad depressioon, rahapuudus, konfliktid ja hirm tuleviku ees või mitte."
Aga mida siis inimene peaks rahapuuduse leevendamiseks tegema?
Ilmselt oleks vastus kokku hoidma ja mitte kulutama.
Kui aga kõik hakkavad vähem kulutama siis väheneb ringluses oleva raha hulk ja tekkib tohutu tööpuudus ja majanduslangus. No võidakse väita, et inimene viib oma säästetud raha panka kust teised saavad seda laenata ja majandust arendada, aga kui teised ikkagi ei laena piisavalt?
i
Inga/ 17. august 2015 10:52
Margus, on tore näha, et mõtled intensiivselt ja sisukalt kaasa. Omalt poolt ütleks, et rahapuudus on tunne,mis asub mitte pangas vaid inimese sees. kui inimene tunneb, et tal pole piisavlat eluks vajalikku, peaks ta teadlikult oma võimalused ja tegevused ümber hindama. Kokku hoidmine on üks võimalustest, teine oleks rohkem teenida või mõnd uut tegevusala leida, mis paljudele inimestele kasu tuues ka tema sissetulekut suurendab. Kokku hoidmine on pikemas perspektiivis kasulik nende asjade puhul, mida me tegelikult ei vaja. Ehk kui me ei osta asju, mida me ise ei vaja vaid mille ostmist meie poolt vajavad need, kes nei maailmast mitte hoolides toodavad ja rikastuvad, hoiame maailma jätkusuutlikuna. Ka siis kui nende tööstusharu peaks pankrotti minema ja mingi hulk töötajaid hetkeks tööta jääma, saaks need töötajad võimaluse osaleda mõnes uus tööstusharus, mis toodab inimeste pikas perspektiivis jätkumise tegelikke vajadusi. Mäletad, kuidas masu järel tekkis ootamatu suur tööpuudusent hetkel on see asendunud tööjõupuudusega ehk süsteemis toimus isekorrastumine.
p
Pisut liiga utreeritu/ 17. august 2015 11:35
Mida "toodavad" 450 põlluministeeriumi ammatnikku hommikust õhtuni? Riigis, kus on erapõllundus. Hakakem proua Inga sellest pihta! Saab äkki asjast asja ka veel...
i
Inga/ 17. august 2015 14:33
Hea utreeritu, kuidas sina hakkad sealt pihta? Või kuidas mina hakkan? Kas need ametnikud on kuidagi sinu või minu peale hakata? Küll aga on sinu ja minu peale hakata järgmistel valimistel vastutustundlike ja reaaleluga kooskõlas olevate, mitte sõumeeste poolt hääletamine. Iga tee algab sealt, kus hetkel asud:)
m
Mina ei käi valimas/ 17. august 2015 15:20
Valimised on pettus. Täispettus.
m
Mari/ 18. august 2015 08:52
on jah pettus, aga kahjuks valimata jätmine ei ole õige, sellega ei saavuta mitte midagi, kedagi valitakse nagunii. Targem on minna ja valida just seda inimest, kellesse sul veidigi usku on, 101-st kedagi ikka leiad.....
m
Marile/ 19. august 2015 15:03
Mäletad, kuidas E. Baskin ütles: Mitte sittagi pole siin muutunud! Ja ei muutu nende valimistega mitte midagi! Seni, kui on elektrooniline valimine. Kõik tehakse ikka ära, nagu süütule tüdrikule läbi ema sõrmede.
k
kkk/ 16. august 2015 17:43
"Psühhiaater dr. Jaanus Mumma sõnul võib kahtlustada endal ravimisõltuvust, kui rohu tarvitamise lõpetamisel tekivad nn ärajäämanähud: ärevus, närvilisus, unehäired, südame kloppimine jne. Aga just selliste sümptomite puhul kirjutatakse teile ilmselgelt kohe uued antidepressandid, mis tootjate sõnul kohe kindlasti mitte sõltuvust ei tekita."
paraku tekivad antidepressantide ärajätmisel paljudel inimestel rängad võõrutusnähud ning need tekitavad sõltuvust. tasub ennast kurssi viia: https://ravimid.wordpress.com/
m
Margus Eimre/ 16. august 2015 13:01
Eesti valitsus on aga välistanud ja jätkuvalt välistab võlakirjade emiteerimise ja seega pakutava raha vastuvõtmise.
http://www.aripaev.ee/uudised/2015/01/30/lauri-ei-emiteeri
Eesti Panka Euroopa Keskpanga osakonnana sunnitakse aga „trükkima raha“ teiste riikide tarbeks.
http://majandus24.postimees.ee/3116711/eesti-pank-ostis-esimese-paevaga-10-miljoni-euro-vaartuses-vo...
http://majandus24.postimees.ee/3116091/eesti-pank-tegi-esimese-volakirjaostu

m
Margus Eimre/ 16. august 2015 13:00
Kristjan on kirjutanud:
"ECB sisuliselt pakub meie valitsusele tasuta raha. Meie valitsus peaks võlakirja väljastama, ECB ostaks selle ära. Aga see on laen ja selle peab kunagi tasuma? Ei pea. Kui meil ei teki suurt tasakaalutust teiste liikmesriikidega nagu näiteks Kreekal, siis ei pea seda laenu kunagi "tasuma". See jääb alatiseks ECB bilanssi ning muutub meie tulevase majanduse suuruse juures tühiseks. Ma arvan, et kõik mõistavad, 20 aastat tagasi võetud laen 20% SKP-st oleks täna tühine, kuigi tookord tundus suur.
https://fp.lhv.ee/forum/invest/130276
m
Margus Eimre/ 16. august 2015 12:58
Madis Aben, rahandusministeeriumi analüütik kirjutas jaanuaris:
„Ettekujutuse eurotsooni majanduse seisust ja väljavaadetest annab juuresolev pilt, mis näitab erinevate riikide sisemajanduse kogutoodangu (SKT) arengut elaniku kohta alates kriisi algusest. Nagu näha, ei näe OECD viimane prognoos ette eurotsooni SKT jõudmist 2008. aasta tasemele ka järgneva kahe aasta jooksul. Seega pole ime, et majandusteadlased otsivad lootusetus olukorras väljapääsu ebatraditsiooniliste lahendustega.“
Toodud joonisel näeme, et euroalal on majanduskasvuga tõesti probleeme.
http://f.pmo.ee/f/2015/01/10/3668603t100h1b0c.jpg
Pilt nr. 2
http://majandus24.postimees.ee/3051615/madis-aben-raha-trukkimine-pole-nali
m
Margus Eimre/ 16. august 2015 12:56
"Nobeli preemia võitnud ökonomist Joseph Stiglitz ütles, et Euroopa on viletsas olukorras.
"„Euro probleem on see, et olete eraldanud valitsused keskpangast ja selle rahatrükimasinast ning sellega olete loonud suure probleemi,“ ütles ta lisades, et kasinusmeetmed koos eurotrükkimise piirangutega on surmav kombinatsioon."
http://www.aripaev.ee/uudised/2012/04/27/stiglitz-euroopa-teeb-enda-saastukuuriga-suitsiidi
m
Margus Eimre/ 16. august 2015 12:54
"Nälja lõpetamiseks maailmas oleks vaja 44 miljardit dollarit aastas."
Alates märtsikuust toimub Euroopa Keskpanga "rahatrükk": igas kuus 60 miljardit eurot EL-i majandusse.
http://uudised.err.ee/v/majandus/aa49aeb4-5a25-4612-917e-c1f5d3211b25
Kokku on plaanis juurde trükkida üle triljoni euro.
Miks ei võiks siis vähem kui ühe kuu juurdetrükitud raha võtta ja anda see nälgijatele.
t
teadlik mõtlemine ja teadlik tegutsemine/ 15. august 2015 14:20
Aga Inga, TEE siis ise midagi oma kehakaalu vähendamiseks! Siis sa ei satu ka ravimimaffia küünte vahele.
Minu enda kehakaal on normis ja mina seda sinu eest teha ei saa. Seda ei tee ka sinu shiva triloogiad ega sinu loosungilised kõned, vaid selleks peab olema sinu enda teadlik TEGUTSEMINE.
Miks pillute loosungeid? Näidake eeskuju enda peal...
k
Küsija/ 15. august 2015 18:27
Miks häirib no igatepidi normis ja toredat inimest järsku kellegi arvamusloo kirjutaja kehakaal? Kui see teda nii riivab, et isegi teksti sisu mõistmist segab tuleks vist endalt küsida, miks see ühtäkki nii oluline on? Kas ehk mitte selle pärast, et oled kogu oma energia raisanud mingites kellegi teise poot ette antud mõõtudes olemiseks ent ometi pole see sulle toonud enesega rahulolu?
e
15. august 2015 21:27
Ei häiri tema kehakaal, sest see on tema kehakaal, mile all ta peab kannatama. Vaid häirib see, et pole mõtet pilduda loosungeid õigest toitumisest ja ravimimaffiast, kutsudes üles a la sina ja mina, kui ta ise pole endaga midagi ette võtnud. Mina teda aidata ei saa, sina ka ei saa, las aitab ennast ise. Muidu paari aasta pärast ta ongi ravimifirmade konksu otsas ja loosung jäigi loosungiks.
Liikuda vaja rohkem, seltsimehed loosungite pildujad.
a
Astrid/ 15. august 2015 22:58
"Kas te kannatate tedretähtede all?" küsis apteeker ja küünitas käe vitriini poole, kus seisid purgid parima patenteeritud tedretähesalviga ning kõõritas kuldmüntide poole Pipi käes. "Ei, kindlasti ma ei kannata tedretähtede all," ütles Pipi ja naeratatas säravalt oma maailma kõige säravamat naeratust.
Jõudu Inga iseendaks olemisel ja mitte laskumisel nende tasemele, kes püüavad sind hinnata kellegi teise kasu tootavate väärtuste alusel.
j
16. august 2015 20:11
Jõudu ka igal pool arvamusliider olla.
Seal arvamusfestivalil olevat neid riburadamisi koos, kes kõik ainult tingivas kõneviisis arvavad a la oleks, peaks, teeks.
No tee siis ja võta kaalust alla. Üleliigne kehakaal näitab sisemusse jäänud stressi olemasolu, varsti süda haige ja arstionude juurde minek.
i
Inga/ 17. august 2015 10:46
Hea anonüümne inimene, kes sa lausa kolme kommentari jaoks oled võtnud vaevaks energiat kulutada ja minu kehakaalu pärast muretseda. Palun ära muretse, minuga on kõik hästi, nagu tark Astrid /tänu sulle:) muheda tsitaadiga mainis, ei kannata ma "teretähtede al" ehk siis ma ei kannata oma väljanägemise pärast. Mu tervis on korras ja ma ei pea vajalikuks vastata kellegi teise poolt kehtestatud standarditele mingite "ideaalide" poole pürgides ja selle nimel aega ning energiat kulutades. mul läheb süda soojaks, kui loen, kui tõsiselt sa minu pärast mures oled, selle pärast annan teada, et ma pole kohe kindlasti mingi "rahvamaffia" poolt rünnatud ega ohustatud, nagu sa algkommentaris näid arvavat. Sellist "rahvamaffiat" poel tegelikult olemas, on vaid iseendaga sügavalt tahulolematud inimesed, kes selle asemel, et iseenda elus toimuvaga tegeleda, peavad vajalikuks ilma näo ja nimeta netikommentaariumites valimatult kõiki rõnnata, kes millegagi õige pisutki neis puuduolevat või allasurutut meelde tuletab. Hea inimene, ma tõesti olen siiratl rõõmus, et sa nii tõsist vaeva näed minu pärast muretsedes, kuid palun säästa oma energiat:) Ma tean pris hästi, kes ma olen ja kuidas iseennast aidata kui selleks vajadus peaks tekkima.
j
Jutt vaid ilus on.../ 17. august 2015 11:40
Välimus aga mittesobiv. Vaata peeglisse, nagu Evelin õpetas!
i
Inga/ 17. august 2015 14:46
hea "vaid ilus jutt", milleks sulle minu välimus ei sobi? Kui selgitaksid, kuidas see, mis mulle peeglist vastu vatab sinu elu mõjutab? Peeglisse vaatamine tuleb meile kõigile kasuks ning enamasti tasub seda tehes ka enda suhtes suuta aus olla. Minu peegelpildi pihta oma emotsioone pritsimine ei muuda sinu elus kahjuks mitte midagi. Mis sunnib sind neli päeva peale artikli ilmumist, millest sa sõnagi ei räägi, ilmuma anonüümselt kommentaariumi sooviga kuidagi panna mind ennast oma väljanägmise pärast halvasti tundma? Kui suudad peegli ees seistes sellele küsimusele ausalt vastata, siis ehk läheb selgemaks ja kergemaks:) Mind hakkas lihtsalt siiralt huvitama, kui kaua võib üks inimene pühendada aga ja energiat millelegi, mis kohe mitte kuidagi tema eluga seotud pole:))
a
Aga Evelin sai hakkama/ 17. august 2015 15:23
Läks trenni, mängis viiulit, tegi "votusid" ja näe, polegi enam rasvane maamutt. Lausa kenakene teine kohe!
r
Raitar/ 15. august 2015 10:25
lapseohtu mõtlemine nii suurel inimesel. See suur hästikiidetud kauge sõber üle lombi teeb jõupingutusi inimkonna hävitamiseks. Sa räägid siin mingitest sõjakulude kärpimisest või annetustest näljahäda leevendamiseks. Kui sa annaks see 44 veel sõjakuludeks lisaks, siis nad silmapilk tõstaks su rahupreemia laureaadiks. Mõtle sellele! Maailma juhitakse ikka püramiidi tipust. Sõjavägi seisab aga tipu ja põhja vahel, "lambaid tapetakse ikka lammaste abil". Kuningad,papid ja preestrid omi käsi ei määri
m
Mõistmatu/ 15. august 2015 09:50
Inimesi ongi juba maakeral liiga palju ja on lausa kuritegelik nende paljunemise soodustamine. Kui LOODUS on pannud aafriklased paljunema, siis tasakaalu mõttes on vallandanud seal ka sõjad, nälja ja haigused. On kuritegelik arenenud riikidel hakata loodusseadustega võitlema. Selline abistamine viib inimkonna juba sajakonna aasta pärast hukatusse kuna maakera on oma ressursid ammendanud.
j
...../ 16. august 2015 17:30
ja sina usud kõike mida sulle ette pudistatakse, reaalsuses võib maakera vabalt toita rohkemgi inimesi, praeguse elanike arvu võib ära toita kasvõi ainult Aafrika, aga teatud seltskond soovib enamuse lihtsalt maha tappa ja sellest tulu teenida. Kui saaks sõja korraldada oleks kõige kasulikum neile. igasugused valed on inimeste hävitamise õigustamiseks kasutusel.
f
fgj/ 17. august 2015 20:09
Elu ju näitab, et Aafrika on rahvast juba nii täis, et lausa üle ääre ajab.
j
juss/ 15. august 2015 09:13
Siin siis üks, kes ei maksa pangale intresse. Aga me oleme suures vähemuses...

k
Kokos/ 15. august 2015 08:17
Õhtuleht, kui te Raitari artikleid trükite, palun ärge pange pilti kõrvale, see on nii kole.
k
Küsija/ 15. august 2015 18:23
Äkki sa Kokos saadad oma pildi, mis ilmselgelt kandideerib mr/mrs Maailma konkursile?
p
Pildi õpetus/ 17. august 2015 20:34
Esiteks juuksed punaseks. Teiseks, supilontruse kõrvad soengust vällä!
k
kanapea on ikka kanapea/ 14. august 2015 20:13
täissöödetud näljased ju hakkavad sõdima
k
Kaastundlik/ 15. august 2015 06:32
Vaene kanapea, iga kord kui tal kõht täis on, peab ta kohe sõdima hakkama. Kõik oma lähedased on ta oma sisesõdadega juba ära tüüdanud, siis ei jää muud üle, kui peab kommentaariumitesse kaklema tulema...