Vao küla pagulaskeskusFoto: Jaanus Lensment/Postimees
Piret Pappel 11. august 2015 09:53
Vao pagulaskeskuse elanikud õpivad eesti keelt, kuid ainult siis, kui nad seda ise soovivad. Üheks põhjuseks on väidetavalt see, et majutuskeskuses viibimise aeg on väga erinev – mõnest päevast mitme aastani. Kas kohustuslik keeleõpe võiks olla seotud näiteks elamisloa saamisega?

Sotsiaalministeeriumi meedianõuniku Oskar Lepiku sõnul on eesmärgiks seatud, et
keeleõpe oleks igal juhul majutuskeskuses kättesaadav. Samuti on oluline eristada alles varjupaika taotlevad inimesed nendest, kelle taotluse on Eesti juba rahuldanud.

"Varjupaika taotlevale inimesele antakse võimalus õppida eesti keelt, kuid seda kohustuslikuks pole tehtud. Kohustuslik keeleõpe tekitaks küsimuse, kuidas varjupaigataotlejat õppima motiveerida.

Kui varjupaigataotleja keeldub keeleõppest, peaksid sellele järgnema meetmed, mis suunaksid ta ikkagi keelt õppima. Õiglaste meetmete leidmine varjupaigataotlejate suhtes on väga keeruline, kuna tegemist on vaid keeleõppest keeldumisega, " selgitas Lepik.

Tema kinnitusel on keeleõppe seadusega kohustuslikuks muutmist kaalutud, kuid sobivate lahendusvariantideni pole veel jõutud.

"Me peame keeleoskust lõimumise alustalaks. Majutuskeskuses viibivatel inimestel ei ole seda kohustust seepärast, et nende meie riiki jäämise võimalikkust alles vaetakse.

Praktika näitab, et õigusliku kaitse saab vähem kui 15 protsenti taotlejatest. Seega ei ole ülemäära mõistlik nendele selles faasis kohustust panna, kuid on väga oluline, et nad teaksid selgelt, et keeleõppe kohustus on üks nende edasise Eestis viibimise tingimusi. Ilma selleta ei saa ei tööd ega haridust," sõnas meedianõunik.

Lepik lisas, et ka Euroopa Liidu tasemel ei peeta kohaliku riigi keele õpetamist varjupaigataotlejate vastuvõtmise miinimumnõudena vajalikuks.

Samal teemal

Kommentaarid  (45)

tulevane EKRE valija 11. august 2015 20:38
meie maa ja rahvas on hädaohus, peame järgmistel valimistel meeles, mis erakonnad oma rahva paadiahvide sisseveoga hävitavad
11. august 2015 21:14
15.10.2017 a. KOVi valimised, Riigikogu valimised 2019 aastal, seni aga ootame ja vaatame, mis ümberringi toimub.
Marju 11. august 2015 19:45
Kui jäävad ikka rohkemaks kui paar päeva siis tuleks eesti keel kohustuslikuks teha. Ise ma ôppisin prantsuse keele ära ühe kuuga intensiivôppes. Samas omad venelased ka peale neljakümet aastat Eestis ei räägi riigi keelt, siis päris imedesse ei tasu ka uskuda. Pagulane vôi mitte, kes tahab integreeruda ôpib ära!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS