Juhtkiri

Juhtkiri | Võimuleppe avamise asemel hoopis uus koalitsioon? (15)

Õhtuleht.ee, 10. august 2015 17:20
Et anda hinnang sotside soovile kõigest mõni kuu pärast koalitsioonileppe allkirjastamist hakata uut lepet kirjutama, peab esmalt aru saama, miks nad seda teha tahavad.

Alati saab väita, et seda tehakse Eesti elu paremaks muutmise pärast. Kuid sel juhul oleksid nad võinud oma soovid kirja panna juba esialgsesse ning praegu kehtivasse võimuleppesse. Kui nüüd tahab SDE uut lepet, siis järelikult kirjutati praegune lepe alla olupoliitikast lähtudes – peaasi, et saaks valitsusse ning vähemalt mingidki oma erakonna valimislubadused kirja.

Talupojamõistuski ütleb, et uue leppe koostamine tuleks ette võtta siis, kui senise leppe sihid on vähemalt osaliselt saavutatud. Praegune rapsimine jätab mulje, et leppe täitmine on osutunud raskeks või pole üksmeelt selle täitmise võimalikkuses.

Võimulepet saab käsitleda ka kui lepet valijaga. Lubades valijale ühes võimuleppes üht ja paari kuu pärast juba teist, ei teagi me lõpuks, millele üldse kindel saab olla. Kas valijad ikka tervitaksid aplausiga sotside soovitud tulumaksutõusu?

Muidugi ei pea koalitsioonilepe olema kivisse raiutud. Kuid liiga sagedane ümberkirjutamine näib peataolekuna. Kui senine lepe on sotside arvates ebapädev, oleks ausam tunnistada senine koalitsioon nurjunuks ja alustada uusi võimuläbirääkimisi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee